Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

28.06.2021 17:36

Shrnutí politického týdne: Tornádo pozastavilo kampaně, unijní politici se hádali o LGBT

Ničivé tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo několik obcí na jihu Moravy, ovlivnilo nejen životy stovek místních lidí, ale také politické dění v uplynulém týdnu. Na místo se sjeli opoziční i vládní politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Některé formace, kandidující v podzimních sněmovních volbách, také pozastavily své kampaně. Hnutí STAN odložilo svůj plánovaný sobotní sněm, na němž si mělo zvolit nové vedení.

Čí sjezd se ale uskutečnil, bylo vznikající hnutí Přísaha. Tedy – kvůli zmíněné tragédii byl sněm omezen pouze na volbu potřebných orgánů. Předsedou subjektu s názvem Přísaha – Občanské hnutí Roberta Šlachty byl v napínavém a nervydrásajícím klání nakonec zvolen – Robert Šlachta. Ve vedení se potom objevili další Šlachtovi přátelé – poldové. V průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi představeném v neděli pak hnutí Přísaha dosáhlo šestiprocentní podpory.

Ten samý průzkum s preferencemi vůbec zamíchal. Ukázal klesající podporu Pirátů (vůbec to zřejmě nebude tím, že seniorům chodí denně řetězové maily, v nichž se píše, jak chtějí Piráti vraždit důchodce, a tím, že premiérovi otisknou v jednom z nejčtenějších deníků komentář s titulkem Piráti migranty prostě vítají) a naopak rostoucí koalici SPOLU, potažmo TOP 09. Ano, tu stejnou stranu, kterou měsíc nazpět potrápila kauza údajného sexuálního obtěžování poslance a idola mladých Dominika Feriho. Tak alespoň se ukázalo, že princip čím větší průšvih – tím víc preferencí neplatí jenom pro Babiše.

Odejdi z EU, Orbáne

V týdnu také proběhlo jednání unijních lídrů v Bruselu, kteří debatovali mimo jiné o kontroverzním maďarském zákoně, jenž zakazuje zobrazování homosexuality či změny pohlaví v materiálech pro děti a mladistvé. V silně emotivní debatě měl údajně nizozemský premiér Mark Rutte toho maďarského Viktora Orbána vyzvat, aby Maďarsko opustilo Evropskou unii, s osobním proslovem vystoupil i lucemburský premiér Xavier Bettel, sám otevřený gay. Zato český premiér – Orbánův kamarád, po jednání prohlásil, že v debatě nevystoupil, protože na věc nemá názor a musí kontroverzní maďarský zákon nejprve nechat analyzovat.

Babiš, který se předtím rovněž nepřipojil k dopisu sedmnácti unijních lídrů, v němž se za maďarskou LGBT komunitu postavili, pak zdůraznil, že Česko je v otázce práv sexuálních menšin velmi liberální. Tomuto premiérovu vyjádření nasadil v neděli v rozhovoru pro CNN Prima News korunu prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že jsou mu trans lidé „bytostně odporní“. Mimo tohoto bytostně odporného prohlášení pak hradní rezident uvedl, že premiérem po volbách jmenuje lídra nejsilnější strany (nikoliv koalice), a že bude volit hnutí ANO. Ale to už se tak nějak dalo čekat.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře