Jakkoli povzbudivé bylo pro mnoho Slováků loňské vítězství prezidentky Zuzany Čaputové, mnohem větší vliv na životy lidí budou mít blížící se parlamentní volby, které se konají 29. února. V nich se čeká velké politické zemětřesení a možné odstavení nejsilnější vládní strany od moci.
U našich východních sousedů už téměř osm let (a 12 z posledních 14) vládne hegemon tamější politiky SMĚR – sociální demokracie. Středolevicová partaj vedená od svého založení Robertem Ficem má ve 150členné Národní radě 49 mandátů a společně s třemi menšími stranami vládne.
V posledních letech a měsících však její popularita značně klesá. Vliv na tom má celá řada skandálů včetně údajného napojení některých straníků na podezřelé z vraždy novináře Jána Kuciaka, od jehož smrti v pátek uplynuly dva roky. Právě kvůli masovým demonstracím, které hrůzný čin vyvolal, musel v březnu 2018 odstoupit Fico z premiérského křesla. Nahradil ho Peter Pellegrini.
Jeden z posledních průzkumů
SMĚR chce propad na poslední chvíli zastavit, a i proto se v minulých dnech snažil schválit sociální balíček zákonů, v rámci něhož slibuje třináctý důchod i vyšší přídavky na dětí. Opozice tento krok kritizuje, někteří její poslanci dokonce blokovali řečnický pult v parlamentu.
V jednom z posledních průzkumů před vyhlášením čtrnáctidenního moratoria, který si nechala zpracovat crowdfundingová iniciativa 50 dní, se SMĚR umisťuje se 17,2 % na prvním místě, následován stranou Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) se 16,4 %.
Právě toto nové hnutí lídra Igora Matoviče se překvapivě profiluje jako lídr současné opozice. Matovič zaujal voliče i nevoliče (na které podle svých slov především cílí) několika netradičními akcemi – na videu ze své cesty do Cannes nalepuje na plot vily exministra financí a dopravy plakáty s nápisem „Majetek Slovenské republiky”, před úřadem vlády pak se svými příznivci zapálil 5000 svíček jako symbol smrti stejného počtu lidí, kteří podle něj každý rok zbytečně zemřou kvůli špatnému stavu slovenského zdravotnictví.
Na třetím místě se očekává umístění krajně pravicové a národovecké Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby (10,4 %). Ta se stala strašákem mnoha liberálně smýšlejících voličů – její představitelé se totiž netají sympatiemi ke klerofašistickému Slovenskému štátu, sám Kotleba pak byl stíhán kvůli rasistickým výrokům na adresu romské menšiny.
Do parlamentu by se měla dostat i bývalá strana prezidentky Čaputové Progresivní Slovensko v koalici se Spolu, které v citovaném průzkumu získaly 9,1 procent. Preference hnutí Pro lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky zůstávají zhruba na 8 procentech. Nad pětiprocentní hranici se umisťují ještě strany a hnutí Jsme rodina, Svoboda a solidarita a Křesťanskodemokratické hnutí.
Na hraně vstupu do parlamentu pak balancují dvě momentálně vládní strany – Slovenská národní strana a slovensko-maďarského uskupení MOST-HÍD.
Kdo bude sestavovat novou vládu?
Odpověď se bude odvíjet od toho, zda a případně o kolik zvítězí vládní SMĚR. Současné opoziční partaje s ním do koalice spíše nepůjdou, samy jsou ovšem také rozdrobené a vyjednávání nebudou snadná.
Dohromady by je ale nakonec mohl svést odpor vůči uvažované koalici SMĚRu Roberta Fica a LSNS Mariana Kotleby. Dost možná se tak příštím slovenským premiérem stane Igor Matovič. Vyloučit však nelze ani to, že se některá z opozičních stran dohodne se SMĚRem.
Volby se konají v sobotu 29. února a o jejich výsledcích vás budeme informovat.