Slovensko bude mít první prezidentku v historii. Pětačtyřicetiletá právnička a aktivistka Zuzana Čaputová s přehledem zvítězila ve druhém kole prezidentské volby a v červnu převezme funkci hlavy státu. Pro naše východní sousedy znamená kýženou naději na změnu v dosavadních poměrech, i když vyhráno zdaleka není.

„Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ prohlásil v momentě, kdy věděl, že už svoji protikandidátku nedožene, kandidát a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Ten v prvním kole získal 18,66 %, tentokrát si polepšil na 41,4 %.

Už z prvních průzkumu zveřejněných hned po konci voleb bylo jasné, že půjde o jednoznačný souboj. Zuzana Čaputová už v prvním kole za vyšší 48,7% účasti získala 40,57 %, tentokrát dostala 58,4 % za 41,8 % účasti. Potvrdily se tak odhady, že někteří voliči dalších dvou neúspěšných kandidátů Štefana Harabina a Mariana Kotleby k urnám vůbec nepřijdou.

Oba kandidáti totiž vyjadřovali proevropské a prozápadní postoje. Čaputová hrála na notu změny v zemi, která je stále otřesena rok po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, a touhy po výměně současných politiků v čele s vládním hnutím SMER-SD a jeho předsedou Robertem Ficem.

Naopak Šefčovič, kariérní diplomat a místopředseda Evropské komise, se snažil akcentovat křesťanské hodnoty a opozici proti liberální Čaputové, která vyjádřila svoji podporu homosexuálním sňatkům a adopci dětí homosexuály. Zejména na východním Slovensku, konkrétně v Prešovském kraji (48,96 %), se mu podařilo zvítězit, ve zbytku republiky vládla Čaputová.

Ta vyhrála jak v městech (62,8 %), tak na venkově (52,43 %), nejvíce se jí dařilo na západě země a v Bratislavském kraji, kde ji zvolilo přes 73 procent.

„Ďakujem, köszönöm, dakuju šumni, děkuji, paľikerav,“ začala už tradičně Čaputová svůj vítězný projev v hlavních jazycích, kterými se na Slovensku hovoří. „Děkuji vám všem, že jste byli se mnou, a slibuji vám, že budu s vámi. Děkuji za veškerou podporu v kampani. Budu s těmi, kdo mi dali hlas, ale budu i s vámi, jejichž důvěru jsem si zatím nezískala a budu se o ni nadále ucházet při výkonu svého mandátu.“

„Těší mě nejen vítězství, ale především, že se událo způsobem, o němž jsme mnozí pochybovali, jestli může fungovat. Že se dá jít do politického boje s vlastním názorem, že se dá nepodlehnout populismu, že se dá říkat pravdu, že se dá zaujmout a získat důvěru i bez agresivního slovníku a podpásových osobních útoků,“ pokračovala.

“Naznačily to už volby do samosprávných krajů a potvrdily to volby komunální, dnes také volby prezidentské a věřím, že se přidají i ty evropské. Slovensko si žádá tuto změnu. Možná jsme si mysleli, že slušnost v politice začíná být projevem slabosti, a dnes vidíme, že může být i naší silou. Mysleli jsme si, že hráz mezi konzervativním a liberálním je nepřekročitelná, a vidíme, že jsme ji dokázali přemostit,“ naznačila, že jí hlas dalo i mnoho konzervativních voličů a voliček.

Po projevu přišly otázky novinářů a došlo také na první prezidentskou návštěvu. „První zahraniční cesta by určitě vedla do Česka. Pana Zemana respektuji jako legitimního zvoleného prezidenta České republiky,“ oznámila čerstvě zvolená hlava státu, která se role ujme 15. června.

Vítězství Čaputové je označováno především za krok ke kýženě změně, po které Slováci volají. Jak už naznačil v komentáři po prvním kole šéfredaktor Šimon Rogner, klíčovými pro další osud země budou parlamentní volby, které se konají příští rok. Zvolení Čaputové je ovšem krokem směrem k nové budoucnosti našeho souseda.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..