Poslanecká sněmovna dnes po šesti hodinách diskuse neschválila prodloužení nouzového stavu. Pro hlasovali pouze vládní poslanci. Nouzový stav, na jehož základě může vláda přijímat některé tvrdší plošné restrikce jako omezení svobody pohybu nebo podnikaní, tak od neděle přestává platit. Vláda tak bude moci nadále vyhlašovat opatření pouze na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Do opatření ve školství se konec nouzového stavu nijak nepromítne: uzavřít školy je totiž možné i bez nouzového stavu. 

Ministerstvo školství na dotaz novinářů včera uvedlo, že konec nouzového stavu se opatření ve školství jinak nedotkne, protože uzavřít školy lze i bez nouzového stavu. Stejně tak lze na základě zákona o ochraně veřejného zdraví vyhlásit hygienická opatření uvnitř školních budov, jako je povinné nošení roušek. Aktuálně do škol docházejí prezenčně pouze první a druhé ročníky základních škol a žáci speciálních škol. Příští měsíc by se v návaznosti na testování ve školách mohli do lavic vrátit maturanti.

Menšinová vláda ANO a ČSSD se v minulosti při hlasováních o prodloužení nouzového stavu vždy opřela o hlasy komunistů. Ti ale nyní podporu odmítli s tím, že vláda nereflektuje jejich požadavky, jako jsou návrat prezenční výuky pro první stupně základních škol a otevření ski areálů a maloobchodu.

Podpořit nouzový stav odmítly i po jednáních s premiérem oba opoziční bloky: pravicová koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 i liberální blok Piráti a STAN s tím, že vláda odmítá s opozicí spolupracovat. Opozice kritizovala především dlouho trvající uzavření škol, nedostatečné vládní kompenzace pro podnikatele nebo údajně nesmyslná opatření.

„Vláda bude nyní muset více přemýšlet nad tím, jaká opatření přijímá, bude muset více naslouchat názorům opozičních politických stran a snažit se situaci řešit tak, aby se vrátila důvěra občanů, abychom dělali opatření proti covidu účinněji a abychom mnohem efektivněji pomáhal i těm, kteří jsou v důsledku vládních opatření ekonomicky poškození,” uvedl k tomu Petr Fiala (ODS).

Náhradou za nouzový stav by mohl být pandemický zákon, který už v minulosti prosazovala opozice.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..