Osmnáctiletý student David Kaszper vede na své škole žákovskou radu a zároveň ve své domovské Ostravě také městský parlament dětí a mládeže. Krom toho je také členem Mladých sociálních demokratů a i vzhledem k tomu bude v podzimních sněmovních volbách volit ČSSD. Jak sám říká, na české politické scéně pro něj jako pro levicově orientovaného člověka neexistuje jiná alternativa. „Když řeknu vrstevníkům, že jsem volič ČSSD, spoustě z nich spadne brada a nechápou proč,“ říká David Kaszper. Profilový rozhovor s ním přinášíme v rámci seriálu o mladých lidech, kteří volí strany oblíbené u starších lidí.
Osmnáctiletý David Kaszper studuje geodézii na ostravské střední průmyslové škole, nadto má ale spoustu mimoškolních aktivit. V současnosti vede ostravský parlament dětí a mládeže, na své škole je zároveň předsedou žákovskou rady a ve volném čase působí jako fotbalový rozhodčí. Vedle svých aktivit na poli vzdělávání a sportu ho ale od raného mládí zajímala také politika. Protože, jak říká, měl vždycky jasno v tom, že je levicově orientovaný, rozhodl se už dříve vstoupit do Mladých sociálních demokratů, mládežnické politické organizace spjaté s ČSSD.
Pár dní po narozeninách
Jak David sám říká, jsou pro něj důležitá témata jako dostupná zdravotní péče a vzdělávání nebo sociální zabezpečení. ČSSD, která je podle něj garantem sociálního státu, podporoval jako člen Mladých sociálních demokratů už dřív, po dosažení osmnáctého roku tak neváhal a rozhodl se do strany vstoupit. „V osmnácti, pár dní po narozeninách, jsem kontaktoval místní organizaci ČSSD a stal jsem se řadovým členem,“ říká David. „ČSSD pro mě tedy byla jasnou volnou, byť s ní v řadě věcí nemusím souhlasit,“ vysvětluje.
ČSSD podle svých slov volil loni na podzim v krajských volbách ve svém domovském Moravskoslezském kraji, stejně tak ji plánuje volit ve sněmovních volbách letos v říjnu. „Jsem sociálně demokratický člověk, proto pro mě neexistuje jiná alternativa, než právě ČSSD,“ říká David. Na politické scéně nevidí jinou relevantní levicovou stranu. KSČM je pro něj příliš extremistická, navíc jako – podle svých slov – jasně proevropský člověk nesouzní s odmítavým postojem komunistů k Evropské unii. Voliče KSČM naopak nechápe. „Nelíbí se mi navíc, že ČSSD je často s KSČM spojována jenom proto, že je nalevo,“ vysvětluje David.
Příliš extrémní mu přijdou také Zelení. „Zelená témata jsou velmi důležitá, ale je třeba myslet na pracovní místa, aby ekologický přechod zvládli i obyčejní lidé,“ rozvádí svůj postoj David. „Tady u nás na Ostravsku nejde zavřít doly jenom tak najednou, nebo zavřít továrny, protože znečišťují ovzduší, bez toho abychom měli pro pracující v těchto oblastech vytvořená jiná pracovní místa,“ míní.
Občas kopat do zadku
Loni vzniklé menší levicové strany Budoucnost nebo Idealisté, které založili také bývalí nespokojení sociální demokraté, vidí jako příliš marginální. „Jsou to strany vytvořené odpadlíky ze sociální demokracie,“ říká. Zmíněné strany se však vůči ČSSD vymezovaly i kvůli vládě s miliardářem Andrejem Babišem. Jaký má názor na vládu sociální demokracie a hnutí ANO má David?
„Vláda s ANO sociální demokracii neskutečně uškodila,“ míní mladý sociální demokrat. Byť v průběhu rozhovoru několikrát zdůrazňuje, že s Andrejem Babišem absolutně nesouzní, v jistých ohledech ale podle něj společná vláda ANO a ČSSD prospěla společnosti. „ČSSD v té vládě odvedla kus práce. Občas si u toho nechala kopat do zadku, ale bylo to ve prospěch společnosti,“ říká David a vyzdvihuje zvýšení minimální mzdy a důchodů nebo zrušení prvních tří dnů neplacené nemocenské.
Za pandemií stojí americký deep state, myslí si mladý volič hnutí SPD
Dvaadvacetiletý Jakub Zieba volí většinou hnutí SPD, za které v minulosti dokonce kandidoval v komunálních volbách. Původně studoval politologii na Západočeské univerzitě, výuka však podle něj nebyla objektivní a „připomínala spíše propagandu TOP 09“. Proto se rozhodl studovat v Rusku. Zieba má na věci svérázné postoje: za pandemií podle něj stojí americký deep state, kauza Vrbětice je z jeho pohledu jenom kampaní s cílem pošpinit Rusko. Přinášíme první díl ze série rozhovorů s mladými voliči stran, které podle dostupných dat volí jinak spíš starší lidé.
Právě vláda s Andrejem Babišem byla jedním z hlavních témat dubnového sjezdu ČSSD. Strana si na něm znovuzvolila do čela Jana Hamáčka, který sociální demokracii do koalice s hnutím ANO přivedl. Naopak neuspěl dlouhodobý kritik vládní spolupráce Tomáš Petříček ani poslankyně Kateřina Valachová, která v případě svého zvolení slibovala odchod ČSSD z Babišovy vlády.
„Osobně jsem podporoval Tomáše Petříčka, nicméně respektuji, že si většina delegátů podle demokratických principů zvolila Jana Hamáčka,“ říká David Kaszper. Výsledek ho nijak neodradil, bere ho spíš jako nepříliš podstatnou personálii. Navíc vyzdvihuje, že se ve vedení objevila i ministryně práce Jana Maláčová, kterou považuje za „autentickou levicovou političku“.
V uvozovkách je každý levičák
ČSSD patří mezi strany, které mají výrazně nižší podporu mezi mladými voliči než mezi těmi starými. Podle posledních dat agentury Kantar z prvního čtvrtletí letošního roku by ČSSD volilo šest procent dotázaných ve věkové skupině nad šedesát let (nejvíc ze všech skupin), naopak v nejmladší věkové skupině od prvovoličů do 29 let by byla její podpora zcela zanedbatelná. Mezi ještě mladšími středoškoláky byla podpora sociálních demokratů podle průzkumu agentury Focus pro Člověka v tísni loni na podzim tři procenta.
Jak jsme zvolili respondenty?
Pro naši sérii rozhovorů s mladými voliči stran s jinak spíše starším elektorátem jsme zvolili parlamentní politická uskupení, která podle dostupných dat (mimo jiné agentury Kantar) mají výrazně vyšší podporu ve starších věkových skupinách než v těch mladších. Tyto definice splňovaly parlamentní levicové strany KSČM a ČSSD a hnutí ANO a SPD (krom nich ještě KDU-ČSL, ta však kandiduje v rámci koalice SPOLU). V sérii textů představujeme vždy jednoho mladého voliče ve věku 18 až 25 let a snažíme se načrtnout jeho motivaci a důvody jeho politické preference. Část našich respondentů reagovala na výzvu, kterou jsme vyvěsili na sociálních sítích, část jsme oslovili napřímo.
Jaké to je být mladý volič strany s výrazně starším elektorátem? „Když řeknu vrstevníkům, že jsem volič ČSSD, spoustě z nich spadne brada a nechápou proč,“ říká Kaszper. „Ale potom se s nimi dám do diskuse, a oni pochopí,“ vysvětluje. Podle něj berou mladí lidé řadu bodů levicové agendy, jako jsou bezplatné vzdělání a zdravotnictví nebo dostupné bydlení, jako samozřejmost a neuvědomují si, že levice je zde od toho, aby je bránila. „V uvozovkách se dá říci, že každý je levičák,“ míní David Kaszper. Mladí nicméně podle něj ČSSD vidí hlavně jako někoho, kdo drží u moci Andreje Babiše a kdo zvyšuje důchody.
„Levici bohužel možná chybí svěží vítr a lepší PR. Témata, která by mohla být pro mladé atraktivní, neprodává příliš zvučně,“ myslí si Kaszper. Jinak se s nějakými negativními reakcemi jako levicově orientovaný člověk nesetkal. „Setkávám se spíše s údivem. Na sociálních sítích sice jako ČSSD nějaké nadávky zaznamenáváme, já jsem ale nic takového nezažil ani na sítích, ani naživo,“ říká mladý sociální demokrat.
Minulý týden jsme v rámci seriálu přinesli rozhovor s mladým voličem Okamurova hnutí SPD Jakubem Ziebou (přečíst si ho můžete pod tímto odkazem). Příští úterý budou následovat rozhovory s mladými voliči KSČM a hnutí ANO.