Není to dávno, kdy byla filmová studia Disney a Sony kvůli možná nejoblíbenějšímu superhrdinovi na kordy. Teď jsme se místo tahanic o práva dočkali snímku, který nejenže uzavírá trilogii započatou v roce 2017 Homecomingem, ale také chytře propojuje svět Spider-Mana Toma Hollanda se světy Spider-Manů Tobeyho Maguira a Andrewa Garfielda.
Do třetice všeho dobrého
Ačkoli se produkce vyslovila poměrně jasně – s Tomem Hollandem chce Marvel natočit další tři filmy – jedná se v případě Bez domova o megalomanský závěr celé trilogie. Takový závěr, který jde jednoznačně na ruku fanouškům. Po dvojce, která, spíš než cokoli jiného, připomínala opatrné páté pokračování zavedené série, kterým nechtějí tvůrci nic zkazit, a tak jej odvelí na evropský roadtrip, se třetí díl pouští do (v Marvel Cinematic Universe zatím neprobádaných) paralelních světů.
Možná producenty a scenáristy nakopl úspěch animovaných Paralelních světů, možná se chtěli jen vymezit očekávání standardních filmových příběhů o dobrém sousedu Spider-Manovi. Už víme, že paralelní světy budou hrát velkou roli i v dalších MCU filmech, ale troufám si zaspekulovat, že právě v hledání správné cesty pro Spider-Mana můžeme zahlédnout prvopočátky celého směru.
Staří známí
Notnou dávku dvou a půl hodinové stopáže pro sebe urve hlavní trojice, Tom Holland jako Spider-Man, Zendaya v roli jeho přítelkyně MJ a Jacob Batalon, který ztvárnil Peterova nejlepšího kamaráda Neda. Hlavně první dva jmenovaní jsou (i přes občasné kritiky) výraznými mladými tvářemi současného filmu, a potvrzují, že zaslouženě. Batalon je výborně doplňuje a příliš nezaostává.
Největší pozornost na sebe ovšem nestrhnou oni, nýbrž návštěvníci z paralelních světů. Mysleli byste, že mluvím o nějakých Spider-Manech, Peterech Parkerech? Snad už není spoiler, když prozradím, že se opravdu objeví. Skutečnými hvězdami filmu jsou ale navrátivší se nepřátelé. Ať už díky skvostnému hereckému obsazení v čele s Willemem Dafoem, nebo díky svým osudům, které jsou zajímavě rozvedeny nad rámec původních filmů.
Zrcadlová dimenze
Kromě skutečně starých známých se setkáme i s Doctorem Stevenem Strangem v podání Benedicta Cumberbatche. A zde nastává první bod kritiky. Na samotné postavě není nic špatně, koneckonců Cumberbatche považuju za jednoho z nejnadanějších britských herců současnosti, jeho role v příběhu je ale bohužel velice průhledná. Není ani tak proaktivní vyspělou postavou, jako spíš ukvapenou berličkou scenáristů sloužící k posunutí děje tam, kam ho potřebují dostat.
Podobně jsou na tom i ostatní charaktery. Vzorce jejich chování jsou nadmíru chaotické. To by se asi dalo pochopit u postav, jejichž nitrem cloumá rozpolcená identita, u těch, kteří jsou ale mentálně zdraví, je to do očí bijící dávka naivity. Nemluvě o tom, že nezávisle na chování některých postav jsem se ztrácel v logičnosti konce. Bližší popis by ale vyžadoval vyzrazení děje.
Vše se ztratí v záplavě emocí
Ačkoli jsem se snažil problém, který se Spider-Manem mám, poměrně konkrétně pojmenovat, v kině byl dokonale utlumen. Všechno totiž přebíjí emocionální stránka filmu. V první řadě relativně smutné pasáže, které jsou sice možná trochu násilně ukončeny, aby se dostalo na ty humorné, ale podpořeny technickou dokonalostí kamery, střihu a zvuku, dostanou diváka do pozice plastelíny v hydraulickém lisu. Jsou zkrátka výborné a velkou poklonu si zaslouží celý tým postprodukce a štáb přímo na place v čele s režisérem Jonem Wattsem.
V druhé řadě nelze opomíjet humor, který tvoří značnou část snímku a útočí na diváka typicky spider-manovsky, trochu infantilně, ale vlastně dost příjemně. Není náhoda, že mi připomněl styl LEGO: Batman filmu, i za ním totiž stojí scenáristé Chris McKenna a Erik Sommers.
Spider-Man jak má být
Suďte mě, kotel nostalgie, který na mě tvůrci vylili, zafungoval. Kouzelný lektvar jménem vzpomínky odstranil pochybnosti o celkovém vyznění filmu. Na výhradách si trvám, opravdu ten konec stále úplně nechápu, otázky začínající slovem proč ještě chvíli nezmizí. Ale vidět na plátně události, které se donedávna odehrávaly jen v myslích fanoušků, je úchvatné. Je to, jako když opravdoví filmoví tvůrci vytvoří fanfikci v tom nejlepším slova smyslu. Pokud máte Spider-Mana rádi, nenechte si ho za žádnou cenu ujít.