Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

14.09.2021 17:15

Starostové a nezávislí umožní vstup do hnutí už od 16 let. Prosazují také možnost volit v nižším věku

Hnutí STAN si koncem srpna na republikovém sněmu kromě volby nového vedení schválilo také změnu stanov. Stát se registrovaným příznivcem hnutí bude nově možné už od šestnácti let, předseda mládežnické organizace mSTAN nově získává hlasovací práva na celostátním výboru hnutí. Změny mají napomoct k většímu zapojení mladých lidí do fungování a struktur hnutí.

„Hnutí STAN dlouhodobě podporuje mladé lidi a snaží se jim přiblížit politiku. Mladí jsou budoucnost a my ji chceme vrátit naší zemi. Každý mladý musí získat zkušenosti a příležitosti, takovou nabídku nyní hnutí STAN mladým dává. Ve spolku mSTAN se mladí od 16 let již dlouhodobě aktivně zapojují, vážíme si možnosti, kterou nyní hnutí vytvořilo a poskytlo,” říká předseda mSTAN Tomáš Pavelka, který svůj post obhájil na nedávném sněmu mládežnické organizace začátkem září. „Jde nám o mladé a tímto jim to jasně říkáme,” doplňuje jeden z nejmladších českých starostů.

Politolog Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity však upozorňuje na jiné ustanovení v rámci struktur hnutí, podle nějž je fakticky stanovená dvouletá „zkušební doba”, kdy je třeba se nejprve stát registrovaným příznivcem a až po dvou letech se lze stát členem. „Působí to vstřícně k mladším lidem, nicméně je to dílčí věc, které si většina lidí příliš nevšimne,” odpovídá potom politolog na otázku, zda taková změna může přilákat ke hnutí více mladších příznivců. Nejde přitom o první podobnou aktivitu hnutí, možnost volit od šestnácti let v komunálních volbách STAN prosazuje už delší dobu, bod se také objevil ve společném volebním programu s Piráty.

Podle červnového šetření Data Collect by hnutí STAN samostatně v nejmladší věkové skupině do 29 let dosáhlo 14 procent hlasů, populárnější byli začátkem léta u mladých pouze Piráti. Koalici Pirátů a Starostů by podle posledního modelu Data Collect volilo 42 procent nejmladších voličů, za nimi by mezi mladými skončila koalice Spolu (34 procent), následovaná s velkým odstupem hnutím ANO a SPD (shodně šest procent). Právě opoziční koalice se mladé snaží oslovovat skrze na ně zaměřené kampaně.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře