Ne všichni studenti mají prostředky na to, aby si mohli dovolit platit nákladné školné na elitních zahraničních školách. Přesto 17 z nich tuto velkou životní příležitost dostane. Právě tolik totiž bylo vybráno v rámci 10. ročníku stipendijního programu Scholarship, který podporuje nadace Bakala Foundation.

Celkem 235 přihlášek posuzovala odborná komise a vybrala 17 šťastlivců, kteří dostanou finanční podporu, aby mohli studovat na nejlepších zahraničních univerzitách. Osm z nich podpoří nadace v bakalářském studiu, devět pak v magisterském.

„Jsem ráda, že v naší rodině stipendistů mohu přivítat další nadané mladé lidi, kteří mají kromě skvělých studijních výsledků i odvahu uspět v náročném studiu v zahraničí. Těším se, jak budu sledovat jejich životní a následně i profesní úspěchy, jistě jsou mezi nimi budoucí kapacity a lídři různých oborů,“ říká v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace Michaela Bakala.

Komise, které předsedal novinář a spisovatel Pepper de Callier, posuzovala o 35 přihlášek více než loni. Do druhého kola výběrového řízení postoupilo 26 studentů a na základě pohovorů jich bylo vybráno 17.

Odborná hodnoticí komise programu Scholarship.

„Hlavním kritériem, podle kterého vybíráme nové stipendisty, je, jak moc jsme schopní danému člověku změnit život. Snažíme se vybrat studenty, kteří jsou nejvíce připraveni na to, aby uspěli na nejlepších světových univerzitách,“ okomentoval proces člen komise a ředitel Centra umělé inteligence ČVUT Michael Pěchouček.

Mezi faktory, které jsou brány v potaz, patřily také vynikající studijní výsledky, nadšení pro daný obor a zájem o svět kolem sebe. Vybraní studenti budou studovat mimo jiné fyziku, biologii, ekonomii, politologii či umění. Většina z nich si vybrala univerzity ve Spojeném království, pouze tři z nich se budou učit v USA.

Z tiskové zprávy se dají vyčíst ještě další zajímavé informace: uchazeči o stipendium se například hlásili zejména na University of Stanford, Harvard University a Columbia University. Největší zájem pak byl o studium společenských věd, obchodu a práva (44 %), přírodních věd (28 %) a humanitních věd a umění (15 %).

Od roku 2010 pomohli podnikatel Zdeněk Bakala a jeho žena Michaela Bakala 137 studentům z České republiky, kterým na vzdělání přispěli částkou přes 128 miliónů korun.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..