• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuLidská práva
  • Komentáře k příspěvku1 Komentář
  • Čas na čtení:3 minuty čtení
Právě si prohlížíte <strong>Střelba v Bratislavě si vyžádala dva mrtvé, policie pracuje s motivem nenávistného útoku</strong>
Zdroj: Wikimedia Commons

Včera ve večerních hodinách došlo v jednom z bratislavských podniků, ve kterém se pravidelně scházejí členové LGBTQ+ komunity, ke střelbě, která si vyžádala dvě oběti. Pachatel byl během noci nalezen mrtvý.

Ke střelbě došlo v baru Tepláreň v Zámecké ulici, ve které se příslušníci menšiny pravidelně scházejí. Na místě jí podlehli dva hosté podniku, třetí, tamní číšnice, byla převezena se zraněními do nemocnice. Během noci policie zahájila operaci, během níž uzavřela okolí podniku a v rámci níž později nalezla pachatele mrtvého.

V noci média přinesla informaci o verzi, se kterou policie v případě tohoto útoku pracuje a která odkazuje na zločin z nenávisti. Údajný pachatel měl podle některých médií zveřejnit na Twitteru manifest, ve kterém odkazoval na židovské spiknutí a LGBT komunitu jako zdroje světových problémů. Policie zatím tyto informace oficiálně nekomentovala, do vyšetřování je však zapojena i slovenská Národní kriminální agentura (NAKA).

Podle serveru Refresher pachatelův twitterový účet obsahuje nejen zmíněný manifest i informaci o tom, že se mladík chystá zaútočit, ale také další nenávistné příspěvky a obdiv k vůdčím představitelům nacistického režimu. Jedna ze zveřejněných fotografií měla být rovněž pořízena před barem, který včerejší útok zasáhl.

Možný motiv, se kterým policie pracuje, zmínil ve svém příspěvku i bratislavský primátor Matúš Vallo. „Myslím i na LGBTI+ komunitu, kterou tento čin otřásl. Povaha útoku sice není potvrzena, ale tragédie se stala v podniku, kde se cítili vítaní a v bezpečí,“ uvedl.  

Studentské listy nedávno přinesly text, který se věnuje narůstající radikalizaci mezi mladými lidmi, zejména v online prostředí. Ta je často propojena s neonacistickou scénou a namířena i proti členům LGBT komunity.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    „Fobie“ je bezdůvodný strach z něčeho.
    Pokud někdo má silný náboženský imperativ k negativnímu vztahu k LGBTQ+ osobám („zajistí“ to judaismus a jeho deriváty, křesťanství a islám) je to fobie?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..