Studenti gymnázií, středních odborných škol i učilišť chtějí za prezidenta generála ve výslužbě Petra Pavla. Ve studentských volbách organizovaných tradičně Člověkem v tísni dosáhl drtivých 85,72 procenta, zatímco jeho soupeř, expremiér Andrej Babiš, získal pouze 14,28 procenta hlasů. První kolo simulovaných voleb na středních školách v prosinci přitom ovládla bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kterou podpořila více než polovina voličů z řad studentů.
Druhého kola studentských voleb se účastnilo celkem 52 930 studentů a studentek z 350 škol, přičemž zhruba polovinu zapojených škol tradičně tvořila gymnázia, učilišť se zapojilo pouze 43 napříč republikou. Učiliště přitom častěji než gymnázia a střední odborné školy volila pro Babiše, hlas mu tu dalo 33,31 procenta účastníků studentských voleb. Celkově bylo zapojených škol méně oproti prosincovému prvnímu kolu, kdy se jich zúčastnilo přes 500.
Možnost volit ve studentských volbách měli studenti starší 15 let po prokázání se občanským průkazem. Nejde tak nutně pouze o ty, kteří v reálných volbách volit nemohou, zejména ti starší osmnácti let ve vyšších ročnících mohou paradoxně volit ve skutečných i simulovaných volbách. Ačkoliv ve „volebních komisích” zasedají sami studenti, vše probíhá pod dozorem pověřeného pedagoga. Data o výsledcích z jednotlivých škol zpracovala agentura Kantar.
Přestože ve druhém kole studenti volili ze dvou kandidátů, kteří vzešli z reálných voleb minulý víkend, v nichž těsně zvítězil Petr Pavel nad Andrejem Babišem, sami středoškoláci měli v prvním kole simulovaných voleb začátkem prosince zcela odlišné představy. Vyhrála Danuše Nerudová, která získala drtivých 54,11 procenta hlasů. Pokud by tak volili pouze studenti, zvítězila by už v prvním kole – v reálných lednových volbách přitom Nerudová skončila se 13,92 procenty s odstupem třetí.
„Studenti se v drtivé většině přiklonili na stranu Petra Pavla. Může to být dáno podporou ze strany neúspěšné kandidátky Danuše Nerudové, která první kolo u studentů vyhrála s více než 54 procenty. Mohou mít tedy pocit, že právě Pavel by mohl do politiky vnést témata, která jsou pro ně důležitá, a která v kampani prosazovala právě Nerudová,” hodnotí výsledek studentských voleb politolog z pražské Univerzity Karlovy Michael Drašar.
S velkým odstupem za Nerudovou skončil v prvním kole studentských voleb generál ve výslužbě Petr Pavel s 25,65 procenty. Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dosáhl mezi středoškoláky podpory pouze 9,92 procenta, následovali jej senátoři Pavel Fischer (3,56 procenta) a Marek Hilšer (2,61 procenta).
Poslanec hnutí SPD a někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta získal 1,44 procenta. Zcela propadli odborový předák Josef Středula, bývalý rektor pražské Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předsedkyně asociace lidí v exekucích Denisa Rohanová.
Ve druhém kole simulovaných středoškolských voleb před pěti lety porazil Miloše Zemana s téměř 76 procenty bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V roce 2013 byly studentské prezidentské volby z organizačních důvodů jednokolové, ovládl je hudebník Vladimír Franz, známý svým pozoruhodným zjevem.
Nezralí lidé s nulovými životními zkušenostmi se holt chytí výsledku práce generálových vizážistů. Ti, kdo zažili vojnu za socíku (patřím do této skupiny), dobře vědí, na co studoval a co to bylo za zrůdičky, jichž se vojáci museli permanentně obávat, aby neskončili v trestním útvaru v Sabinově, nebo ještě hůř.
A na nějaké „prozření“ moc nevěřím, spíš na snahu budovat kariéru stůj co stůj. Režim nerežim, všechno jedno.