Po nabitém (semi)finálovém týdnu skončil 67. ročník Eurovize pořádaný v britském Liverpoolu. Hudební soutěž pořádaná už od roku 1956 je s publikem čítajícím asi 160 milionů lidí každoročně jednou z nejsledovanějších nesportovních událostí. V minulosti byly jejími vítězi například ABBA (1974), Céline Dion (1988) či Måneskin (2021). Jaká překvapení si přichystal letošní ročník?
Přes loňské vítězství se Ukrajina neujala organizace Eurovize a hostitelskou zemí se pro letošní ročník stala Velká Británie, která soutěž naposledy uspořádala roku 1998 v Birminghamu. S mottem United By Music (Spojeni hudbou) se soutěž nesla v duchu propojení (nejen) evropských zemí. Soutěže se zúčastnilo celkem 37 zemí, nejméně od roku 2014. Bulharsko, Černá Hora a Severní Makedonie se zřekly účasti z důvodu energetické krize. Česká republika poprvé vystoupila pod zkráceným anglickým názvem Czechia.
Staronové první místo?
Pomyslnou zlatou medaili si z Liverpoolu odvezla Švédka Loreen. Roku 2012 zvítězila v Eurovizi s písní Euphoria a o jedenáct let později se v sobotu s Tattoo stala dvojnásobnou vítězkou. Loreen je tak první ženou a celkově druhým umělcem, kterému se poštěstilo vyhrát dvakrát. Fanouškovská základna Eurovize se kvůli jejímu úspěchu dělí na dva tábory. Ačkoli byla už před začátkem soutěže favoritkou, nedostalo se jí takového přijetí jako minulým vítězům. Mnohem více loajálních fanoušků získal runner-up Käärijä z Finska, který se svou písní Cha Cha Cha zabodoval u publika. Pořádající Velká Británie skončila ve finále předposlední.
Sláva Ukrajině
Minuty před svým finálovým vystoupením se ukrajinské duo TVORCHI dozvědělo, že Rusové právě bombardovali jejich rodné město Ternopil. Heart of Steel (Srdce z oceli) zajisté bylo nejsymboličtějším vystoupením letošní Eurovize.
(Nejen) politické kontroverze
Mezinárodní soutěž, jakou Eurovize je, se neobešla bez kontroverzí. Neunikla jim ani Vesna reprezentující Česko. Se svou písní My Sister’s Crown (Koruna mé sestry) zabodovaly hudebnice v národním kole, na nadnárodní úrovni už takové štěstí neměly. Jejich marketing se skládal především z protiválečné agendy a slovanského sesterství, což však nebylo přijato zcela podle jejich očekávání. Staly se terčem obvinění z profitování na ukrajinském národu a kultuře, přičemž jedna ze členek skupiny je původem Ruska. Přesto se kapela umístila na desátém místě a jde o druhý nejlepší výsledek české výpravy v Eurovizi.
Mimo to se již poněkolikáté dostal do úzkých Izrael. Umístění reprezentantky Noy Kirel na třetím místě nepodporovali odpůrci Izraele a kritizovali Eurovizi za jeho podporu.
Krásně shrnuto!?
Well published article.