Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Ruští kosmonauti odejdou z ISS kvůli zhoršeným vztahům se Západem

Ruská vesmírná agentura Roskosmos vydala prohlášení, že má v plánu ukončit spolupráci s Mezinárodní vesmírnou stanicí a postavit si svou vlastní, která by orbitovala kolem Země, a tím ukončit spolupráci se Západem v oblasti astronomie od roku 2024.

Po začátku invaze na Ukrajinu se vztahy mezi Ruskem a západem výrazně zhoršili i v oblastech jako je například mezinárodní vesmírná spolupráce, což vedlo Roskosmos k prohlášení, že ukončí svou spolupráci s ISS od roku 2024. Mimo jiné také tehdejší výkonný ředitel Roskosmosu prohlásil, že bez spolupráce s Ruskem bude mít stanice problémy s plánovaným přistáním na Zemi, které je naplánováno na rok 2030 a tím i nastínil, že Rusko bude odmítat poskytovat technologické vybavení do stanice jako tomu činilo do teď. O přistání Mezinárodní vesmírné stanice jsme už psali.

Mezinárodní vesmírná stanice byla do vesmíru vypuštěna s vizí lepší spolupráce mezi Amerikou a Ruskem a každá vesmírná agentura, která na stanici měla působit, si určila specifickou roli, kterou na stanici bude vykonávat. Spojené státy se zavázaly k dodávání a obstarávání technologie, jež měla zabezpečovat stanici v oblasti zdrojů elektřiny a podporujících systémů nutných k obývání stanice. Rusko v současnosti zajišťuje propulzní systémy na stanici, bez kterých by se neobešla, ovšem je možné, že by se astronauti mohli obejít i bez Ruské technologie za předpokladu, že by se našla náhrada. 

V současnosti panuje velká nejistota, kdo by mohl zaujmout roli Ruska, protože není jisté jestli by se toho byla schopná a ochotná zhostit jiná země a existuje tedy možnost, že by dostal šanci komerční sektor, pro který by to byla obrovská příležitost. 

Další nejistota panuje také okolo samotného odchodu Ruska z ISS. Nikdo ze zaměstnanců Roskosmosu totiž neinformoval Washington o těchto plánech a není tedy jisté, zda vůbec Rusko začne odcházet od roku 2024, nebo jestli plánují na stanici setrvat až do roku 2028, či do samotného přistání ISS na Zem. 

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..