Česká odnož hnutí Fridays For Future připravuje v reakci na blížící se listopadovou klimatickou konferenci OSN společně s dalšími organizacemi z Česka i zahraničí východoevropskou stávku za klima s navazujícím klimatickým kempem. Proběhne 21. října v Praze. Akci Friday For Future oficiálně představilo dnes, avizovalo ji už minulý týden na svém sjezdu, kterému předcházela páteční klimatická stávka.

„Už delší dobu se snažíme více spolupracovat se studentkami a studenty z východní Evropy. Sdílíme historii, i kulturní zázemí a přijde nám to jako logické a užitečné. S momentální situací s válkou na Ukrajině navíc musíme čelit stejným problémům a hrozbám – nejsme jediná země napojená na Putinův plyn a energetická krize se netýká jen ČR, ale též právě zemí východní Evropy,“ říká pro Studentské listy členka Fridays For Future Magdaléna Středová. 

„Dohromady chceme ukázat, že klimatickou krizi musíme řešit společně s krizí energetickou. Nechceme, aby na běžných lidech všude po světě vydělávali uhlobaroni a lidé, kteří na klimatické a energetické krizi těží,” dodává studentka pražské střední školy. 

Podle Středové se lokální obdoby globálního hnutí Fridays For Future ve východní části Evropy liší od těch západních. „Východní Evropa je povětšinou postkomunistická, máme tu jiné prostředí, vnímání problémů a kulturu, sdílíme stejnou mediální nebo aktivistickou historii. Zároveň nemáme tolik finančních prostředků nebo jiných kapacit, které se do veřejné angažovanosti na Západě vkládají více,“ načrtává další důvody, jak myšlenka společné východoevropské stávce studentských klimatických hnutí vznikla.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..