Na novou českou videohru Svoboda 1945: Liberation jsme upozorňovali už v kulturním výhledu na srpen. Nyní nastává datum vydání a vycházející titul si tak představíme o něco podrobněji. Nejnovější počin pražského studia Charles Games navazující na předchozí Attentat 1942 totiž určitě stojí za pozornost.

Jedná se o výpravnou, částečně edukativní, adventuru zasazenou do roku 2001. V roli památkáře přijíždíte do pohraniční obce příhodně nazvané Svoboda, kde máte rozhodnout o osudu budovy bývalé školy. Jak se ale začne brzy vyjasňovat, každý včetně hlavního hrdiny zde má nějakou minulost.

Příběh, točící se hlavně kolem odsunu Němců po konci druhé světové války, je vyprávěn dvěma základními způsoby. Tím, kterým strávíte nejvíce času, budou bezesporu dialogy natočené s živými herci. Jejich vývoj pak můžete směřovat díky výběru odpovědí. Druhým způsobem jsou komiksová okénka, která vás přenesou do druhé poloviny čtyřicátých let. Ovšem mimo to najdete ve hře i klasické adventurní prvky.

Za titulem stojí již zmiňované studio Charles Games. To sice oficiálně vzniklo teprve loni, ale už několik let předtím fungoval tým v rámci mezioborového projektu Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Na kontě má rovněž vzpomínaný Attentat 1942 mapující události kolem atentátu na Reinharda Heydricha, spolupracuje na připravované hře The Legend of the Spirit Bird.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..