Mládežnická organizace Pirátské strany mění název. Z Mladých Pirátů je nyní Mladé Pirátstvo, změnu odhlasovala o víkendu většina členů. Iniciativa nedávno zvoleného nového vedení v čele s Georgiou Hejdukovou vznikla na základě snahy o přilákání více žen, které nyní tvoří jenom menšinu členské základny. „Šlo nám hlavně o to, abychom dali všem najevo, že nejsme organizace pouze pro kluky a muže,“ uvedl k tomu místopředseda organizace Radek Holodňák. Rozhodnutí nicméně vzbudilo kontroverze.

O změně názvu se uplynulý víkend diskutovalo na tzv. pirátské fóru. „Mladí Piráti je název značně neinkluzivní; v souladu s emancipačními a demokratizujícími trendy bychom měli usilovat o genderově neutrální název, který nebude působit tak, jako že jde jen o mužský spolek,“ píše v příspěvku na fóru místopředseda organizace Radek Holodňák. „Myslím, že Pirátky a nebinární členové/členky strany si zaslouží víc.“ Podle Holodňáka by měla organizace jít vstříc době, v níž ženy nejsou na úrovni jazyka diskriminované.

Mezi dalšími návrhy na změnu názvu byly i Mladé Pirátky a Piráti nebo Pirátské mládí. Vítěznou se však nakonec stala zmíněná verze Mladé Pirátstvo, pro kterou hlasovalo 80 procent členů.

Mladé Pirátstvo, oficiální mládežnická organizace Pirátů, si letos v lednu zvolila nové vedení. Předsedkyní se stala Georgia Hejduková, která od počátku avizovala cíl, aby se nyní převážně mužská organizace rozrostla o ženy. „Ve své generaci vidím jen velice málo aktivních političek, a už vůbec ne ve vedoucích pozicích. Myslím si, že mé zvolení může mladým ženám ukázat, že politika je i pro ně,” řekla Hejduková po svém zvolení Studentským listům.

„Bude se přejmenovávat i Staré Pirátstvo?“ Změna vzbudila kontroverze

Aktuální rozhodnutí o změně názvu nicméně vyvolalo kontroverze zejména na sociálních sítích. „Bude se genderově neutrálně konformně s nonbinárními osobami přejmenovávat i Staré pirátstvo?“ ptal se například na Twitteru novinář konzervativně orientovaného zpravodajského webu Info.cz Jan Palička. Odpor ke změně vyjadřovali i někteří v diskusích na sociálních sítích.

Mladé Pirátstvo je oficiální mládežnickou organizací Pirátské strany. Jejím členem se může stát každý člen či registrovaný příznivce Pirátů mladší 35 let a starší 15 let. V Mladém Pirátstvu participují i vrcholní politici Pirátů, například poslanci František Kopřiva a Vojtěch Pikal nebo europoslankyně Markéta Gregorová.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..