Patří ananas na pizzu? A jakou byste chtěl mít superschopnost? I na takové otázky odpovídali politici v různých předvolebních debatách, které už jsou naštěstí za námi. Teď zbývá to nejtěžší a nejdůležitější – jít volit!

Není na tom nic těžkého. Svoji volební místnost najdete nejspíš na úřadě nebo v nejbližší škole, raději si to ale ještě předtím ověřte na webu obce či volebním lístku. Lístky s kandidátkami stran byste už měli mít, v nejhorším je dostanete od komise. Kompletní volební návod jsme přinesli v tomto článku.

Takže jediné, co stačí udělat, je zvednout se a jít k volbám.

Proč byste to ale měli udělat?

Důvodů by se určitě našlo hodně, ale jeden vystupuje – můžete vyjádřit svůj názor na budoucnost Česka. Jasně, máte jen jeden hlas z miliónů a bez něj se asi nic zásadního nezmění. Jenže takový argument v demokracii, kde ve volbách nerozhoduje jeden člověk, ale všichni občané, nedává smysl. To byste šli volit, jen kdyby vše záleželo na vašem hlasu?

Je navíc docela pravděpodobné, že ve stejné situaci jsou tisíce lidí, kteří váhají, zda k volbám půjdou. Možná dokonce tisíce lidí s podobnými názory a podobnou politickou orientací. Takže kdybyste všichni šli volit, tak už můžete něco ovlivnit, ne?

A že je co ovlivňovat. Klimatická změna, drahé bydlení, vzdělávání ve školách, narůstající státní dluh nebo třeba covidová opatření. Právě kvůli nim jsme mnozí poprvé opravdu pocítili, jaký vliv může mít politika na naše životy. Naštěstí žijeme v demokracii a vliv máme i my na politiku. Využijme toho.

Vyhraďte si dost času na prostudování programů stran i jejich kandidátek, využít můžete i oblíbené volební kalkulačky. A nezapomeňte si dnes nebo zítra najít půl hodiny na cestu do volební místnosti a na vhození lístku do urny. Zabere vám to jen chvíli, ale možná to rozhodně o naší budoucnosti.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..