Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

16.10.2021 10:06

Zahrňte témata důležitá pro mladé lidi do programového prohlášení, vyzývá budoucí vládu Youth, Speak Up!

Youth, Speak Up! vyzývá budoucí vládu k zahrnutí témat důležitých pro mladé lidi, jako je ochrana životního prostředí, výše trestů za znásilnění a dostupnost bydlení, do programového prohlášení. „Mladých poslanců je letos ve Sněmovně bohužel opravdu málo,” říká zakladatelka organizace Jana Soukupová.

Ačkoliv po skončení sněmovních voleb přední stránky médií plnily titulky o rekordním zastoupení žen v nově zvoleném poslaneckém sboru, mladým lidem se letos tolik nepoštěstilo. V dolní komoře parlamentu budou mít pouhé tři zástupce mladší třiceti let: Ondřeje Babku (ANO), Kláru Kocmanovou (Piráti) a Jiřího Havránka (ODS).

„Mladých poslanců je letos ve sněmovně bohužel opravdu málo,” říká Jana Soukupová z organizace Youth, Speak Up! Organizace letos zveřejnila předvolební rozcestník, v němž přinesla například volební kalkulačku pro mladé lidi a seznam mladých volebních kandidátů.

„Když jsme po zveřejnění kandidátních listin zjistili, že letos kandidátky obsahují rekordně malý počet kandidátů do 30 let, rozhodli jsme se zveřejnit návod pro strany, jak dostat mezi sebe víc mladých. Nyní v této věci chceme se stranami začít jednat,“ doplňuje Soukupová.

Organizace v tiskové zprávě také vyzdvihuje nejvyšší volební účast od roku 1998 i zahrnutí mladých témat v kampaních a programech politických stran. „Po řadě let, kdy se mladé voliče nedařilo výrazně mobilizovat k účasti ve volbách, je strany nyní nesmí zklamat,“ míní Jana Soukupová.

Youth, Speak Up! už dříve představila volební průzkum ohledně potřeb mladých Čechů ve spolupráci s agenturou Behavio, z nějž jako nejpalčivější problémy pro mladou generaci vyšly ochrana životního prostředí, výše trestů za znásilnění, vlastní bydlení, flexibilita pracovních úvazků, stejné platové podmínky pro muže a ženy, nižší daně nebo duševní zdraví.

V otevřeném dopise zveřejněném na svém webu nyní organizace vyzývá budoucí vládu k zahrnutí těchto otázek do svého programového prohlášení. „Jsme ochotni pro budoucí vládu zprostředkovat jednání se zástupci mladých lidí a pomoci při hledání řešení zmíněných problémů,“ říká Soukupová, která politické strany vyzývá ke vzájemnému dialogu.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře