Uplynulé sněmovní volby mají mnoho vítězů – ale také mnoho poražených. Právě mezi ty se řadí mladí lidé, jejichž zastoupení v nově zvoleném poslaneckém sboru bude tristní. Kandidáti mladší třiceti let do sněmovny pronikli pouze tři. Náhrada za Dominika Feriho, který dokázal mladé masivně oslovovat především skrze sociální sítě, se tak v nadcházející Sněmovně nerýsuje. 

Když letos v květnu rezignoval na svůj mandát populární poslanec TOP 09 Dominik Feri poté, co ho několik žen prostřednictvím textů Deníku N a Alarmu obvinilo ze sexuálního násilí, začali si mnozí klást otázku, kdo jeho prostor zaplní. Dnes už expolitik TOP 09 totiž uměl především skrze sociální sítě nejmladší generaci masivně oslovovat a přibližovat jí politiku. Jisté nyní je, že uplynulé sněmovní volby odpověď na tuto otázku nepřinesou.

Kandidáti mladší třiceti let pronikli do Sněmovny celkem pouze tři. Patří mezi ně osmadvacetiletý učitel kutnohorské soukromé vysoké školy Academia Rerum Civilium Jiří Havránek (ODS), který se do dolní komory probojoval z šesté pozice kandidátky koalice Spolu ve Středočeském kraji, a stejně stará pirátka Klára Kocmanová, která mandát získala rovněž ve středních Čechách.

Mladá asistentka senátorky Adély Šípové však, ačkoliv na společné středočeské kandidátce Pirátů se STAN byla dvojkou hned po lídrovi Vítu Rakušanovi, do parlamentu pronikla jenom těsně. Ve středních Čechách totiž byli podobně jako jinde kandidáti Pirátů masivně přeskakováni kolegy z hnutí STAN, kterým voliči udělovali preferenční hlasy. Kocmanová nakonec skončila se ziskem 10 186 preferenčních hlasů na šestém místě.

Nejmladším poslancem se nově stává sedmadvacetiletý Ondřej Babka (ANO), který se do Sněmovny v loňském období dostal jako náhradník po zvolení jeho stranické kolegyně Radky Maxové do Evropského parlamentu. Babka letos figuroval v jižních Čechách na pátém místě kandidátky Babišova hnutí, právě pět mandátů tu ANO díky voličům získalo.

Ze zákonodárného sboru naopak vypadne dosavadní nejmladší tvář František Kopřiva (Piráti), který se stal další pirátskou „obětí kroužkování” a ve středních Čechách mu třetí místo společné kandidátky ke zvolení nestačilo. V dolní komoře tak nezasedne žádný politik mladší pětadvaceti let (minimálně věk nutný ke kandidatuře je 21 let), průměrný věk poslance bude zhruba 50 let.

Neuspěli ani předsedové mládežnických organizací

Jak Studentské listy informovaly, do Sněmovny se pokoušeli proniknout také zástupci mládežnických organizací. Největší šance měl předseda Mladých lidovců Radovan Gaudyn, který figuroval na čtvrtém místě ústecké kandidátky koalice Spolu – ta tu však obdržela pouze tři mandáty.

„Můj úspěch je, že se komunisté nedostali do Sněmovny. Můj úspěch je 23 křesťansko-demokratických poslanců. Je to pro mě jeden z nejlepších výsledků ve volbách, který si vůbec pamatuju,” odpověděl pětadvacetiletý politik na žádost o komentář ke svému volebnímu neúspěchu.

V rámci kandidátky koalice Spolu neuspěl ani předseda TOP týmu Karel Pelikán na jižní Moravě ani předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková v Praze, kteří nezískali dostatek preferenčních hlasů. Stejně tak v příští Sněmovně nezasedne ani šéf Mladých sociálních demokratů a pražský kandidát ČSSD Lukáš Ulrych, jehož domovská strana nepřekročila nutnou pětiprocentní hranici.

Neuspěl také jeden z hlavních představitelů iniciativy mladých členů ODS Česko.plus Radim Ivan, který kandidoval v Moravskoslezském kraji a vedl viditelnou kontaktní i online kampaň za své vykroužkování do Sněmovny z 15. pozice. Ve svém vyjádření na sociálních sítích naznačil, že za jeho neúspěchem stálo právě nízké postavení na kandidátce, postavení mladých kandidátů v rámci koalice Spolu podle svých dřívějších slov pro Studentské listy vytýkal i vedení ODS.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..