Minulý týden skupina 54 poslanců z řad lidovců, ODS, ANO, TOP 09 a SPD předložila návrh, o kterém se na pozadí diskutuje již od loňských podzimních voleb, z nichž vzešla výrazně konzervativněji založená Sněmovna – teď se však začíná dostávat ke zřejmým snahám o jeho realizaci. Jedná se o zakotvení manželství čistě jako svazku muže a ženy v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy. Na to, aby návrh prošel, jsou potřeba tři pětiny poslanců, tedy celkem alespoň 120 hlasů.

Mezi předkladateli jsou mimo jiné bývala ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nebo předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Ten však již v květnu v reakci na návrh skupiny poslanců v čele s Josefem Bernardem (za STAN) umožňující manželství stejnopohlavních párů doporučil vládním poslancům, aby se pod cokoliv na návrh nepodepisovali vzhledem k tomu, že probírané téma je podle jeho slov předmětem „kulturní války”, kterou je zbytečné se zatěžovat v období ekonomické krize a války na Ukrajině. Podobnými komentáři se nechal slyšet i Marek Výborný (KDU-ČSL), další předkladatel novely.

Starostové jsou kromě Pirátů jedinou stranou, z jejichž řad není ani jeden předkladatel ústavního zákazu rovných svazků – koneckonců to byla právě koalice PirSTAN, která již před volbami avizovala, že manželství stejnopohlavních párů podporuje.

„Je asi všem jasné, že proto, že si to dáme do Ústavy, neubude rozvodů ani nešťastných dvojic. Přes všechny řeči o ‚ochraně rodiny’ to má tedy jediný ideologický účel: znemožnit manželství stejnopohlavních párů, osvojení dětí mezi těmito partnery a zabránit narovnání práv. Je to cílená snaha nás ukotvit v ideovém prostoru maďarských a polských konzervativců a autoritářů,“ vyjádřil se na sociálních sítích předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Přes všechny řeči o „ochraně rodiny“ to má tedy jediný ideologický účel: znemožnit manželství stejnopohlavních párů, osvojení dětí mezi těmito partnery a zabránit narovnání práv. Je to cílená snaha nás ukotvit v ideovém prostoru maďarských a polských konzervativců a autoritářů.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) July 29, 2022

Vlády Maďarska i Polska dlouhodobě omezují svobodu sexuálních menšin a jsou to naopak západní země, které v otázkách nejen stejnopohlavních svazků, ale například i práv transgender osob, poskytují LGBTQ+ komunitě důstojná práva. Nicméně právě poslanci stran koalice SPOLU, která ve volební kampani prosazovala motto, že Česká republika patří na Západ, patří k hlavním předkladatelům změny Ústavy.

Ačkoliv je v rámci koalice domluva na volném hlasování v otázce manželství pro všechny, byla to právě tato otázka, která krátce před volbami vedla předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku k tomu se nechat slyšet, že koaliční smlouva padá právě v případě, kdyby se v nadcházejícím volebním období manželství pro všechny prosadilo. Jurečka sice svůj výrok později odvolal, nicméně již před volbami bylo dobře patrné, že toto téma je pro konzervativní lidovce klíčové.

Zmíněný sloganový odkaz k zemím západní Evropy se tedy sice týkal toho, že by premiérem neměla být trestně stíhaná osoba a oligarcha s mediální mocí, nikoliv však otázek lidských práv. Kromě lidovců je ostře proti i Okamurova SPD.

KDU-ČSL je údajně připravena jednat o úpravách registrovaného partnerství, manželství však chtějí lidovečtí politici bránit jako svazek muže a ženy. Registrované partnerství byl kdysi možná jakousi formou kompromisu, nicméně není většinově přijímáno LGBTQ+ komunitou jako řešení. „Registrují se auta, lidé se berou,” zní například z webu iniciativy Jsme fér, která dlouhodobě bojuje za manželství pro všechny. Její petici za povolení sňatků osob stejného pohlaví podepsalo již téměř 160 tisíc občanů.

Sám Bartoš ve svém příspěvku hovoří o narovnání práv. Registrované partnerství se nerovná manželství, a to nejen názvem, ale i právy a možnostmi. Naopak – zanesení manželství do Listiny základních práv a svobod čistě jako svazku muže a ženy nejen, že bude vysílat signál, že Česká republika nepatří na Západ, ale ideologický konzervatismus se taktéž bude podepisovat pod to, že láska dvou lidí stejného pohlaví nemá stejnou hodnotu jako láska muže a ženy.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

Co však čeští (nejen) konzervativci přehlíží, je fakt, že manželství je institut, se kterým je hodnotově celospolečensky spojována především láska. To samé k rodině. Otázka manželství pro všechny je možná tématem politickým, nicméně ještě více než o konzervativních hodnotách některých politiků, vypovídá o nedostatku empatie odpůrců této možnosti, druhotně taktéž o nedostatku jejich edukace o sexuálních menšinách.

Výchova dítěte stejnopohlavním párem prospívá stejně jako v manželstvích zahrnujících matku i otce, což je i závěr vycházející ze studie, kterou předkladatelé zmiňují – pro své účely poněkud nešťastně – v důvodové zprávě novely předkládající návrh, aby manželství bylo pouze svazkem muže a ženy. Na tomto výsledku se nicméně shoduje většina studií posuzující toto téma.

Česká republika opravdu na Západ patřit bude, až i čeští konzervativci prozřou. Jak koneckonců uvedl sám David Cameron, bývalý britský premiér a tehdejší lídr Konzervativní strany: „Konzervativci věří v pouta mezi námi; že společnost je silnější, když jeden druhému něco slíbíme a jeden druhého podporujeme. A proto nepodporuji manželství gayů leseb navzdory tomu, že jsem konzervativec. Podporuji manželství gayů a leseb proto, že jsem konzervativec.”

Laura Prachárová

Již třetím rokem studuji na gymnáziu v Břeclavi. Kromě toho, že ráda píšu a poslouchám hudbu, věnuji se také vedení školní samosprávy a zajímám se o dění okolo sebe. Ráda něco tvořím, a jsem tedy otevřená naprosto jakékoliv činnosti vyžadující pořádnou dávku kreativity. Jo, a taky piju hodně kafe.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..