Po nedávném úspěchu seriálu MOST! přichází z dílny České televize další neuvěřitelně povedený pořad – šestidílná Zkáza Dejvického divadla. Jedná se o přehlídku skvělých hereckých výkonů nabitou nadsázkou, neotřelými zápletkami a hlavně spoustou humoru. 

Celý seriál začíná kritickým momentem pro celou českou kulturní scénu – Dejvické divadlo nezíská očekávaný grant na svou tvorbu a je postaveno do situace, kdy si na svou činnost musí finance zajistit samo. Sbor divadla je ochoten použít jakékoliv prostředky na udržení divadla v chodu, od spolupráce s netradičně pracujícím finským režisérem přes pokus o hraní loutkového divadla až po prodej předraženého kuchyňského nádobí nic netušícím seniorům.

Kromě nedostatku financí čelí ale divadlo mnoha dalším trablům, například nákaze AIDS (a mezi divadelníky není v bezpečí opravdu nikdo) nebo nelítostnému divadelnímu kritikovi (s nímž se naši hrdinové vypořádají značně svérázným způsobem). Poslední starostí herců je pak náročná péče o legendárního ducha Dejvického divadla, který donedávna přebýval v divadelní lednici.

Herci Dejvického divadla. Zdroj: Česká televize

Nesmysl nebo umělecké dílo?

Celý děj vtipně potvrzuje a zároveň paroduje ty nejhorší zvěsti o dění v divadelním zákulisí. Všichni herci divadla spolu mají pletky, v dámské šatně probíhají mystické rituály a sám umělecký šéf Miroslav Krobot je pro záchranu divadla ochoten obětovat kromě důstojnosti také veškerou snahu o kvalitní uměleckou práci.

Jednoznačným vyvrcholením všeho, k čemu seriál spěje, je pak pátý díl s názvem Smrad. Tato surrealistická epizoda popírá veškerá pravidla nejen televizní tvorby, ale i morálky a rozumu. Ke konci už je Zkáza dílem natolik dadaistickým, že balancuje mezi naprostým nesmyslem a absolutní genialitou.

Martin Myšička. Zdroj: Česká televize

V seriálu se představí skoro všichni herci a zaměstnanci Dejvického divadla,  z nejznámějších tváří například Ivan Trojan, Václav Neužil, Martha Issová, Jaroslav Plesl, Martin Myšička nebo Hynek Čermák. Přestože všichni ztvárnili na televizní obrazovce sami sebe, o podobnosti jejich postav se skutečnými herci se můžeme pouze dohadovat.

Fakt, že herecký štáb spolu již mnoho let funguje i mimo dosah kamer, je skutečně hodně znát. Herci se při tvorbě seriálu pravděpodobně bavili úplně stejně jako diváci při jeho sledování. Hlavním tvůrcem je právě Miroslav Krobot, bývalý umělecký šéf Dejvického divadla. Při psaní scénáře mu po boku stál také český spisovatel, textař a scénárista Ondřej Hübl.

Celý seriál je protkán černým humorem, překračujícím hranu takovým způsobem, že pro průměrného českého diváka může být až nestravitelný. Na Zkázu Dejvického divadla je tedy potřeba hledět opravdu s nadsázkou, zejména na scény, kdy herci kolektivně snědí psa Láďu nebo ututlají vraždu divadelního kritika.

ČSFD profil

Zdroj náhledového obrázku: Česká televize

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..