• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuKultura a média
  • Komentáře k příspěvku1 Komentář
  • Čas na čtení:4 minuty čtení
Právě si prohlížíte Alkohol pije devadesát procent studentů. Velká většina jej považuje za neodmyslitelnou součást studentského života
Zdroj: Pexels

Abstinentů se mezi českými zletilými studenty najde jen zhruba 10 procent. Téměř polovina studentů se napije několikrát měsíčně, pětina několikrát týdně a tři procenta prakticky denně. Přes polovinu studentů pilo alkohol už před dosažením plnoletosti. Většinu studentů přivedli k alkoholu spolužáci či kamarádi, některé z nich ale také rodiče nebo jiní příbuzní. Ukázal to rozsáhlý průzkum mezi 1 671 studenty středních a vysokých škol starších osmnácti let. Průzkum připravila společnost GTS Alive, která mimo jiné vydává a spravuje studentské průkazy ISIC.

„Průzkum jsme uskutečnili při příležitosti takzvaného Suchého února, tedy osvětové kampaně podporující osobní zkušenost s měsíční abstinenci od alkoholu. Toho se vloni podle výsledků průzkumu úspěšně zúčastnil každý osmý student z těch, kteří jinak alkohol běžně pijí, a letos byl o něj mezi studenty zájem ještě větší,“ řekl ředitel GTS Alive Radek Schich.

Řada studentů v průzkumu alkohol oceňovala jako prostředek k uvolnění zábran při seznamování s novými lidmi nebo jako cestu k zábavnějšímu večeru s kamarády. Někteří také zmiňovali, že alkohol využívají k uvolnění stresu například při zkouškovém období. Na druhou stranu jsou si mnozí ze studentů evidentně dobře vědomi také jeho negativního vlivu: často zmiňovali například nepříjemné kocoviny, až odpuzující vliv alkoholu na některé kamarády, ale i zkušenost s alkoholiky ve vlastní rodině. Nechyběly ani stížnosti ohledně vlivu alkoholu na přibývající kilogramy.

Studenti, kteří alkohol nepijí, zmiňovali jako nejčastější důvod abstinence, že jim alkohol nic nepřináší nebo jim nechutná. Někteří také nesnesou pocit, že by v důsledku alkoholu plně nekontrolovali své jednání. Výrazně nadpoloviční skupina abstinentů si ale stěžovala, že na různých akcích pociťují tlak ostatních, aby se alkoholu také napili.

Mladí lidé pijí alkohol nejčastěji s kamarády či spolužáky v hospodě, restauraci či klubu nebo také na koleji či někoho z nich doma. Dost často ale také na rodinných oslavách. Více než deset procent studentů se každý měsíc alespoň jednou opije tak, že jim je druhý den špatně. Tři procenta dokonce každý týden. Většina ale zároveň tvrdí, že by pro ně nebylo těžké představit si svůj život úplně bez alkoholu, a kolem třiceti procent studentů na alkohol vyjadřuje spíše negativní nebo dokonce velmi negativní názor.

Nejvíce studentů – zhruba čtvrtina – za alkohol měsíčně utratí do 500 Kč, pětina pak do 1000 Kč. Najdou se ale i studenti, kteří takto měsíčně utratí dokonce až 2 500 Kč i více, zhruba je to každý desátý. Nejčastěji mladí lidé holdují pivu, hodně také vínu či koktejlům, ovšem přes čtyřicet procent neabstinentů nepohrdne ani čistým tvrdým alkoholem.

Průzkum se uskutečnil mezi českými studenty staršími 18 let na přelomu ledna a února 2023, a to formou online dotazníku. Vzhledem ke zmíněnému zacílení na dospělé studenty se jej zúčastnili hlavně studenti vysokých škol (tři čtvrtiny respondentů), ale také zletilí studenti středních odborných škol, učilišť či gymnázií.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    V prvním ročníku medicíny jsem fotografoval pro SSM (neprozřetelně jsem uvedl v „přijímacím“ dotazníku, že mám jako koníčky mj. fotografování). SSM krátce po začátku semestru pořádalo akci ve dnes již neexistujícím klubu Antonína Trýba. Měl jsem přísný zákaz fotit později než 15 minut po zahájení akce. Jako mladý naivní jsem nechápal proč. Pak jsem to pochopil: Již dříve než po těch 15 minutách nebylo možné udělat záběr, na kterém by nebyl někdo viditelně (i na černobílé fotografii ,sťatý‘.
    A když učím nemoci trávící soustavy, tak studentům říkám: Pokud jste někdy blinkali po alkoholu, pořídili jste si vlastně akutní zánět žaludku, názornou pomůcku pro tuto výuku 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..