Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby letošním maturantům byly uděleny tzv. úřední maturity. Studenti by tak dostali známky z maturitních předmětů na základě průměru za všechny roky studia, řekl pro MF DNES. Změnami ve zkoušce se zabývá i ministerstvo školství, rozhodnout by mělo do konce příštího týdne.

Zrušené slohové práce, více času na didaktické testy a pravomoc ředitelů upravit obsah, formu a termín profilových zkoušek. To jsou v kostce změny maturit, které na konci ledna představil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Tehdy ještě doufal, že se studenti vrátí do lavic co nejdřív.

Nejméně do konce března se však studenti závěrečných ročníků středních škol musejí nadále vzdělávat vzdáleně. Jejich návrat neumožnila špatná epidemická situace, kvůli které vláda minulý týden poslala domů i děti z mateřských škol a žáky prvních a druhých ročníků základních škol.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je špatná situace důvodem, proč by maturity měly být letos uděleny úředně. „To znamená, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia,“ vysvětlil v rozhovoru pro MF DNES. Pokud by studenti s udělením úřední maturity nesouhlasili, mohli by podle Babiše absolvovat klasickou maturitu v podobě, jak ji připravilo ministerstvo školství.

Se šéfem resortu Robertem Plagou prý Babiš návrh konzultoval, ale zatím se neshodli. „Říkal, že si to nechá projít hlavou,“ napsal premiér Studentským listům z e-mailu, který má uveden na webu hnutí ANO. Podle informací iDNES.cz dnes jednal s iniciativou NE:BRZO, která prosazuje větší úlevy u maturit. Babiš to Studentským listům potvrdil s tím, že ho zástupci iniciativy přesvědčili.

„Ministerstvo školství ve svých rozhodnutích kontinuálně zohledňuje aktuální vývoj epidemické situace. Proto i nyní reagujeme na nový vývoj a intenzivně se zabýváme i možnými úpravami maturitní zkoušky,“ napsala Studentským listům tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová. Podle ní jsou ve hře posuny termínů či úpravy obsahu zkoušky. „A to tak, aby byla zohledněna jak složitá situace studentů, tak zachována odbornost a význam maturitní zkoušky jako takové, včetně srovnatelné úrovně,“ upřesnila.

Ministerstvo školství rozhodne o podobě maturit do konce příštího týdne.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..