Podle některých médií zdrcující audit Evropské komise, o den později pak nový vývoj v kauze Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš rozhodně nezažívá svůj nejpovedenější týden. Tři měsíce poté, co dozorující státní zástupce zastavil trestní stíhání Babiše, jeho rodinných příslušníků a bývalých spolupracovníků, se totiž situace znovu mění.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestní stíhání v případě Andreje Babiše a bývalé členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Majerové.

Babiš s Majerovou jsou tak opět tresně stíhání a obvinění. Ostatní aktéři kauzy včetně Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové a švagra Martina Herodese si naopak můžou oddychnout. Zastavení trestního stíhání v jejich případě Zeman potvrdil.

Co to je kauza Čapí hnízdo?

Pojďme si ještě shrnout, o co v kauze Čapí hnízdo jde. Podrobnosti o celém případu můžete najít i v našem dřívějším článku.

Policisté viní Andreje Babiše a Janu Majerovou z toho, že se různou mírou a různými způsoby podíleli na podvodu při přijímání 50 miliónové dotace z Evropské unie.

Dotaci přijímala firma Farma Čapí hnízdo (tehdy pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov), která jakožto malý a střední podnik měla na dotaci nárok, ovšem po ukončení přechodného období se přemístila do holdingu Agrofert, jehož kdyby byla součástí, nárok by neměla. Vyšetřovatelé se tak domnívají, že šlo o účelový převod s jedinou motivací – získat finanční prostředky.

Na konci března pak své vyšetřování ukončili a v dubnu podali státnímu zástupci návrh na obžalobu. Jen on, připomínáme, může postavit obviněné (v tomto případě Babiše a spol.) k soudu a obžalovat je. O vině či nevině by pak rozhodoval soud.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ovšem v září trestní stíhání u všech obviněných zastavil (psali jsme v tomto článku), protože změnil svůj původní právní názor na posouzení věci.Toto jeho rozhodnutí ale nyní Zeman u Andreje Babiše a Jany Majerové zrušil.

Budou obžalováni?

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman představil závěry svého přezkumu na středeční tiskové konferenci. Takto zní tiskové prohlášení, které Nejvyšší státní zastupitelství vydalo na svých stránkách:

„Ve vztahu ke čtyřem fyzickým osobám, jejichž stíhání bylo předmětným usnesením státního zástupce MSZ v Praze pravomocně zastaveno, dospěl nejvyšší státní zástupce k závěru, že zastavení jejich trestního stíhání bylo zákonné a důvodné.

U dalších dvou fyzických osob nejvyšší státní zástupce po přezkoumání doposud shromážděných spisových materiálů naopak dospěl k závěru, že zastavení jejich trestního stíhání bylo nezákonné a předčasné, nerespektovalo zákonný požadavek na objasnění skutkového stavu v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí a částečně bylo založeno na založené na nesprávném právním vyhodnocení. Z těchto důvodů tedy nejvyšší státní zástupce musel usnesení o zastavení trestního stíhání ve vztahu ke dvěma fyzickým osobám (Babišovi a Majerové – pozn. redakce) ve vymezené části zrušit.”

„Očekával jsem, že mě jen tak nepustí. Jsem politik, vydržím to. Dobrá zpráva je, že to má sestupnou tendenci. Doufám, že směřujeme k nule a dobře to dopadne,” uvedl v prohlášení pro ČTK Babiš. Zároveň dodal, že poprosil prezidenta Miloše Zemana, aby nevyužil svého práva milosti, které by znamenalo konec trestního stíhání. Případnou milost by prý odmítl.

Případ teď znovu dostane dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten se obrátí na policejní orgány se žádostí o doplnění důkazů ve smyslu, jak to chtěl nejvyšší žalobce, a poté rozhodne o dalším postupu. Při něm je sice vázán právním názorem svého nadřízeného, ale stále může rozhodnout o opětovném zastavení trestního stíhání, případně vrátit celou věc policii nebo obžalovat Babiše a Majerovou a poslat je k soudu.

Co se teď bude dít?

Těžko říci. Jak pravděpodobné jsou jednotlivé varianty uvedené v posledním odstavci, nemá cenu odhadovat. Zeman sice vytkl Šarochovi některé chyby – např. nesprávné právní vyhodnocení –, ale zároveň se ve svém rozhodnutí kriticky vyjádřil k některým aspektům dosavadního vyšetření.

Konkrétně měl na mysli proces opatřování důkazů – neúplnost důkazů a procesní vady při opatřování důkazů. Nelíbilo se mu ani hodnocení důkazů ze strany policie a dozorujícího žalobce Šarocha – chybné hodnocení některých důkazů a nedostatečné či absentující hodnocení jiných důkazů.

Co přesně měl na mysli, nevíme, Zeman to nechtěl specifikovat. Je otázkou, na kolik měl na mysli důkazy svědčící ve prospěch Babišovi a Majerové a důkazy svědčící proti Babišovi a Majerové.

Dá se ale předpokládat, že další rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo padne až v řádu měsíců. Minimálně do té doby však Česká republika má opět trestně stíhaného premiéra.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..