Pět měsíců připravovali účastníci soutěže Byznysování své projekty na to, aby se ti nejlepší mohli minulý víkend potkat a poměřit své síly. Celý den byl plný zábavných aktivit, na závěr si soutěžící odnesli zajímavé ceny a hlavně plnou hlavu nově nabitých zkušeností a nápadů.
Byznysování je celorepubliková soutěž mezi žáky a studenty ve tvorbě fiktivní firmy. Hlavní myšlenkou týmu organizátorů v čele s Tadeášem Vylitou je dát studentům možnost ukázat svou kreativitu a zároveň jim ukázat, jak záludné může být založit si svůj vlastní byznys.
Do konce ledna měli účastníci vymyslet originální nápad, spojit se do týmu, vytvořit prezentaci a v ní představit svou firmu. Z celkových 140 týmů postoupilo 14 týmů z kategorie Základky a 16 týmů z kategorie Střední, do kterých patřím i já se svým projektem.
Sešli jsme se v devět hodin v Praze, v prostorech propůjčených od firmy Partners. A právě v tu chvíli nastoupily nervy. V dopolední části nás rozdělili do dvou místnosti, kde se každou chvíli střídal někdo s prezentérem v ruce a pokoušel se prodat svůj projekt. Komise porotců měla často i nepříjemné dotazy, které ale byly konstruktivní. Každý měl možnost dokázat porotě i sobě, že právě jeho fiktivní firma si zaslouží projít do odpolední části.
Podařilo se to ale jen šesti opravdu skvělým týmům, které předvedli nejlepší práci. Pro nepostupující byl připraven workshop pod křídly Dne finanční gramotnosti, kde se dozvěděli řadu užitečných informací pro budoucí život.
Postupující byli naopak postaveni před velice těžký úkol. V časovém limitu 90 minut měli s vylosovaným jiným týmem své projekty spojit a vytvořit něco úplně nového. Vznikaly velice zajímavé kombinace – například firma na výrobu fermentovaných produktů (např. kombucha) se spojila s firmou na vývoj a výrobu chytrých toalet. Soutěžící se s tím poprali různě, ale vítěz mohl být samozřejmě jen jeden. A tím se stala firma Fermently, která spolu s dalšími dvěma týmy postoupila do superfinále.
Atmosféra byla celý den skvělá a stihla jsem si během něj potřást rukou s několika zajímavými osobnostmi. Tím byl i Tadeáš Vylita, kterého jsem se zeptala na několik otázek.
Můžeš se nám představit?
Jmenuju se Tadeáš, jsem studentem druhého ročníku na Akademickém gymnáziu Štěpánská a jsem jeden z předsedů studentské organizace SEN, kde organizujeme různé projekty včetně Byznysování. Závodně hraju volejbal, snažím se podporovat udržitelnou dopravu, jezdit všude na kole a hlavně se pokouším participovat mladé lidi, aby se zapojili a prodávali to, co umí.
Co tě inspirovalo ke vzniku Byznysování?
Byl to nápad mé kamarádky, která je také členem organizačního týmu. Účastnili jsme se Prezentiády, což je velmi podobná soutěž. Ona chtěla udělat něco na celorepublikové bázi, oslovila mě, já jsem se zapojil a letos pořádáme už druhý ročník.
Jak jsi s ním spokojený?
Naprosto. Bylo to skvělé, lidé byli skvělí, atmosféra byla úžasná, všechno vyšlo. Kvalita projektů byla fantastická, všechny měly obsah i vizi a byly unikátní. Jsem rád, že se nám splnil náš cíl – vytáhnout lidi, ať nesedí doma u počítačů, udělají první krok a vystoupí z komfortní zóny.
Co bys chtěl vzkázat studentům?
Dělejte, co vás baví. To, co vás nebaví, si zkuste zpříjemnit tak, aby se to dalo zvládnout. Neztrácejte s tím ale čas. Věnujte se něčemu, co vás naplňuje a dává vám to smysl. Ať říká škola cokoli, ať říkají kamarádi cokoli, vezměte si z toho jen to, co vás posune, a nenechte se zviklat.
Pingback: Jaký byl ročník 2021/22 pro Byznysování? - Byznysování