O Lidicích, které byly 9. června 1942 oblíčeny a 10. června vypáleny, slyšel už ve škole každý. Ve stínu této tragédie se občas ocitá druhá obec – Ležáky. Tato malebná a oproti Lidicím malá obec na Chrudimsku se 24. června 1942 rovněž stala obětí nacistického teroru. Jak k vyhlazení došlo a proč?

Pozadí

Když bylo v prosinci roku 1941 vysazeno nad Českem sedm parašitustů, tak kromě pozdějších atentátníků na zastupujícího říšského protektora a generála policie Reinharda Heydricha se snesla nad česko i skupina Silver.

Jejich hlavním cílem bylo navazovat pravidelné spojení s Londýnem pomocí vysílačky Libuše. Tímto úkolem byl pověřen telegrafista Jiří Potůček, člen skupiny Silver A. Ten si jako své útočiště vybral na čas právě mlýn v Ležácích, rodiny Švandovi a Sťulíkovi totiž spolupracovaly s odbojem.

Vzhledem k tomu, že do mlýna vedla elektřina a rodiny poskytli telegrafistovi dostatek potravin, bylo to útočiště naprosto vyhovující. Když Jozef Gabčík a Jan Kubiš spáchali 27. května 1942 asi v 10:30 minut atentát, vypuklo v Protektorátu peklo.

Spustila se vlna zatýkaní a často i poprav bez soudu, na základě vykonstruovaných informací je pak vyhlazena obec Lidice i se všemi obyvateli, kteří navíc neměli s odbojem nic společného. Po těchto událostech však jeden z parašutistů vysazených v roce 1942, konkrétně ve skupině Out Distance, Karel Čurda přijde na centrálu Gestapa v Praze a nahlásí všechny, co spolupracovali s odbojem. Čurda neznal sice přesný úkryt parašutistů, ale znal rodiny o kterých věděl, že umístění znají.

Provedení vyhlazení Ležáků

Pak už pro Gestapo nebylo těžké dopátrat se Ležáků a padlo rozhodnutí, že bude obec vyhlazena. Všichni obyvatelé byli shromážděni v nedalekém lomu – nejprve byli propuštěni ti, kteří neměli v obci trvalý pobyt.

Zbytek byl odvezen do Pardubic, kde byli všichni starší 15 let zastřeleni. Děti byly prozkoumávány, zda jsou vhodné k poněmčení – byly vybrány pouze dvě malé holčičky –, zbytek byl poslán do speciálních autobusů, do kterých byl postupně napouštěn jedovatý plyn. Nakonec bylo takto popraveno 11 dětí.

Dnes je na místě obce Ležáky velký památník a národní kulturní památka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..