V Česku sílí debata o domácí inflaci a boji s ní. Pro Argentinu se inflace stal normálem, který v Česku nesmíme zažít.
Česká republika zažívá jednu z nejvyšších měr inflace za dobu své existence. V současnosti dosahuje míra inflace přes 10 %. Česká národní banka zvedla k 1. 4. základní úrokovou sazbu (tzv. repo sazbu) o půl procentního bodu na 5 %, takto vysoká míra byla v Česku naposledy v roce 2001.
V jihoamerické Argentině je inflace již od roku 2016 přes 20 %. Pro srovnání: Česko mělo inflaci vyšší než 20 % v době transformace ekonomiky těsně po revoluci. V současnosti má Argentinská inflace zřejmý trend, a to růst k šedesáti procentům.
Jak taková inflace mění životy lidí?
Argentinský pesos nikdo nešetří. Kdykoliv lidé dostanou výplatu, jdou za ni nakoupit co nejvíce zboží od jídla po drogerii na další měsíc či více dopředu, zbytek částky se snaží směnit na americký dolar.
Americký dolar je místními vnímán jako stabilní měna. I když v současnosti se meziroční inflace dolaru blíží k 8,5 %, je o dost stabilnější než pesos. Jako investici místní i mohou brát tankování paliv do aut, jelikož ví, že ta cena téměř jistě rapidně vyroste. Podobně se chovají k půjčkám, jelikož úroková míra nemusí dosahovat míry inflace.
Dolar je místními používán nejen pro spoření a uchování hodnoty, ale i jako platidlo v oblastech jako je trh s nemovitostmi. Z Argentiny se pomalu stává země se dvěma měnami. Mezi mladší populací se stále populárnější stávají kryptoměny.
Co za inflaci může?
Argentinská ekonomika se může stát argumentem na věčnou otázku „Proč nevytiskneme více peněz?”. Přesně toto dělají v Argentině, kde se centrální banka snaží pomoci vládě s placením narůstajících výdajů.
Také Mezinárodní měnový fond se snaží půjčkami vládě pomoci. V březnu byla schválena půjčka 40 milionů dolarů, i když vedení uznává, že to jde ruku v ruce s „mimořádně vysokými riziky”. Tato půjčka nahrazuje neúspěšný program z roku 2018, ve kterém půjčka dosahovala 57 miliard dolarů, ze kterých Argentina stále dluží 40. I díky těmto programům je Argentina dnes jedním z největších dlužníků Mezinárodního měnového fondu.
Mezinárodní měnový fond pomáhal na začátku minulé dekády v boji s bankrotem i Řecku. Tomu tento program prospěl a Řekům se dokonce podařilo vše splatit dva roky před termínem. Podobnou situaci zažívá i nechvalně proslulá Venezuela. Její inflace byla v roce 2021 přes 2000 %, dnes „jen” přes 200%.