Koncem tohoto týdne proběhne online sjezd České strany sociálně demokratické (ČSSD), který se může právoplatně označovat za osudový. Strana si na sněmu zvolí nové vedení, nejvíce sledovaná však bude přirozeně volba předsedy strany. Ten bude mít před sebou nesmírné obtížný úkol: dostat nejstarší českou politickou stranu zpátky na výsluní, případně aspoň udržet stranu v Poslanecké sněmovně. Studentské listy přinášejí profily všech čtyř kandidátů na šéfa ČSSD. 

Jan Hamáček

Zdroj: ČSSD

Obhajující předseda, současný 1. místopředseda vlády a ministr vnitra, bývalý předseda Poslanecké sněmovny a neoficiální nejvíc sexy muž planety v červeném svetru. Šéfem strany je od roku 2018, za tu dobu se pod jeho vedením ČSSD držela svých preferencí na hraně vstupu do Sněmovny, v posledních měsících pak spíše pod ní. Na jaře 2020 prožíval jako do té doby kritizovaný člen vlády Andreje Babiše nebývalou popularitu. Díky svému klidnému a kultivovanému vystupování a postupům v první vlně pandemie koronaviru byl podle některých průzkumů jednu dobu nejdůvěryhodnějším a nejpopulárnějším politikem. Svoji popularitu však nedokázal využít k prospěchu strany a poslední krajské a senátní volby jeho strana drtivě prohrála. Rodák z Mladé Boleslavi, podruhé ženatý s bývalou političkou ODS Gabrielou Kloudovou, z prvního manželství má dva syny.

S oznámením o obhajobě předsednictví dlouho otálel, nebylo dlouho jisté, zda bude po svých (ne)úspěších znovu kandidovat. Již delší dobu se také v kuloárech spekulovalo o jeho plánu stát se velvyslancem České republiky v Kanadě nebo vyslancem při OSN v New Yorku. Šance na zvolení se v současné chvíli dá těžko odhadovat, nicméně v jeho straně sílí odpor proti účasti a stylu vládnutí ČSSD ve vládě Andreje Babiše a proti současnému směřování strany. Obojí zaštiťuje současný předseda, kterému poskytují poradenství staré enfant terrible sociální demokracie (Michal Hašek, Jiří Paroubek).

Tomáš Petříček

Zdroj: ČSSD

Ministr zahraničních věcí a současný místopředseda ČSSD. Dříve působil jako asistent europoslance Libora Roučka a poradce dalšího europoslance, Miroslava Pocheho. V roce 2017 byl náměstkem ministryně práce a sociálních věcí, v roce 2018 byl nejdříve náměstkem ministra zahraničních věcí. Po pokračující neochotě prezidenta Miloše Zemana jmenovat ministrem zahraničí již zmíněného europoslance Miroslava Pocheho vyměnil v Černínském paláci židli náměstka za ministerské křeslo. V roli ministra si vydobyl svojí prozápadní a sebevědomou politikou respekt jak uvnitř strany, tak mezi zástupci opozice. Naopak je často nekompromisně kritizován prezidentem republiky. Největší kontroverzi vyvolal v květnu minulého roku, kdy spolu se svými předchůdci, Karlem Schwarzenbergem a Lubomírem Zaorálkem, v článku pro deník Právo odsoudil plánovanou izraelskou anexi Západního břehu Jordánu. Doktorand oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pochází z Rokycan, s manželkou Ivou vychovává dceru a syna.

Pravděpodobně nejsilnější protikandidát a soupeř Jana Hamáčka. Dříve spíše odmítal jakékoliv ambice na post předsedy ČSSD, v říjnu 2020 prohlásil, že kandidovat na předsedu nebude. Nakonec však o křeslo předsedy v Lidovém domě ucházet bude, nominaci získal od pražské organizace sociální demokracie. Šanci uspět má, podporu mu vyjádřilo i několik stranických osobností, např. bývalý předseda Senátu Milan Štěch nebo pardubický hejtman Martin Netolický. Jeho zvolení by pravděpodobně přineslo čerstvý vzduch do mrtvolné stranické atmosféry, zároveň by se tím nejspíše sociální demokracie definitivně začala ubírat směrem k nové levici.


Chci být Dominik Feri sociální demokracie, říká mladý kandidát do vedení ČSSD

„Moje kandidatura je jistou provokací. Souvisí to i s tím, že nejsem typickým profilem člověka, který by byl ve vedení ČSSD. Hlavním cílem mé kandidatury není získat si pro sebe post ve vedení, ale prosadit myšlenky, které se skrze ni snažím tlumočit. Tedy demokratizace strany, otevření se a spojování lidí namísto rozdělování,“ říká Jan Procházka, student politologie na Masarykově univerzitě a zároveň nejmladší kandidát do vedení ČSSD, které si strana zvolí příští víkend. Ke své kandidatuře na post řadového místopředsedy ČSSD získal nominaci od spolustraníků v břeclavské buňce sociální demokracie. Krom toho se zároveň objeví na kandidátce ČSSD do voleb do Poslanecké sněmovny. V rozhovoru pro Studentské listy mluví mladý politik, který zároveň působí ve vedení Mladých sociálních demokratů, o tom, jak by se podle něj měla sociální demokracie proměnit, aby byla znovu přitažlivá pro voliče, o tom, s kým by se mu v předsednické roli případně nejlépe spolupracovalo i o jihomoravském Dominiku Ferim.

Zdroj: archiv Jana Procházky

Břetislav Štefan

Starosta - Brno Líšeň
Zdroj: brno-lisen.cz

Dlouholetý starosta brněnské městské části Brno-Líšeň, předseda jihomoravské organizace ČSSD, svoji stranu povede do podzimních sněmovních voleb z prvního místa jihomoravské kandidátky. Široké veřejnosti ne příliš známý politik, ve svém obvodu je ale považován za schopného politika a úspěšného starostu, kterým je již od roku 2010. Vystudoval obor historie a archivnictví na Masarykově univerzitě v Brně, od roku 2005 byl členem Mladých sociálních demokratů, o rok později vstoupil do ČSSD. Ženatý, má jednoho syna.

Černý kůň stranického klání, hlasy mu pravděpodobně věnují hlavně moravské organizace. Jeho organizace překvapila při tvorbě kandidátky do sněmovních voleb, do které neumístila současného 1. místopředsedu sociálně demokracie a bývalého primátora Brna Romana Onderku. Štefan je velkým kritikem současného směřování strany, je i odpůrcem současného vládního angažmá. Pod jeho vedením by se ČSSD nejspíše ubírala podobným směrem jako pod Petříčkem, u voličů by ale mohla zabodovat jeho pověst úspěšného komunálního politika a nespjatost s předchozími vládami, ve kterých figurovala sociální demokracie.

Kateřina Valachová

Zdroj: ČSSD

Jediná žena ucházející se o předsednictví. Poslankyně za ČSSD, bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, dříve náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. Členkou ČSSD se stala relativně nedávno, v září 2015, předtím působila několik měsíců jako nestranická ministryně za ČSSD. V roce 2017 podala demisi, a to kvůli vyšetřování její bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové v souvislosti s dotačními machinacemi pro Fotbalový svaz ČR. Ve stejném roce úspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny na středočeské kandidátce, letos bude kandidovat ve svém rodném jihomoravském kraji. Vdaná, má dvě dcery.

Šance pro zvolení historicky první předsedkyně strany tu jistě je. V rovnostářské straně je silná poptávka po prosazování žen do vysokých funkcí. Valachová by jako předsedkyně nejspíše vyzdvihovala v současnosti velmi diskutovaná a populární lidskoprávní témata. Výhodou může být i její relativní obliba mezi voliči, ve volbách 2017 dostala ve Středočeském kraji, ze kterého nepochází a nežije zde, přes 3 000 preferenčních hlasů, poslední dobou se vymezovala vůči vládním protiepidemickým opatřením, zejména pak kritizovala zavírání škol.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..