Už za necelý týden začnou volby do Evropského parlamentu. Pojďte se s námi podívat, které europoslankyně a jací europoslanci zastupovali Česko ve funkčním období v letech 2014 až 2019.

Na úvod jen krátké shrnutí posledních eurovoleb v roce 2014. V České republice si 21 křesel rozdělilo celkem sedm stran a hnutí. Nejvíce procent získalo hnutí ANO 2011, po přepočtení ale získalo stejný počet čtyř mandátů jako druhá koalice TOP 09 a STAN a třetí ČSSD. Tři mandáty získaly KSČM KDU-ČSL, dva ODS a jeden Svobodní.

Kdo nás zastupoval?

Martina Dlabajová (ANO)

Zvolená za hnutí ANO, místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu, působila také ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci.

Dita Charanzová (ANO)

Současná lídryně kandidátky ANO, zvolená za totéž uskupení. Místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, byla také náhradnicí ve Výboru pro mezinárodní obchod.

Lídryně kandidátky ANO Dita Charanzová. FOTO: Facebook Dita Charanzová

Petr Ježek (za ANO)

Ježek byl do europarlamentu zvolen za hnutí ANO, ale před druhým kolem prezidentských voleb v roce 2018 z něho na protest proti výzvě hnutí podpořit Miloše Zemana vystoupil. Je členem Hospodářského a měnového výboru, vedl také nový speciální výbor pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky. Letos kandiduje za hnutí HLAS.

Jan Keller (ČSSD)

Keller byl zvolen za ČSSD, byl členem Výboru pro zaměstnanost a sociální věci, působil také v Delegaci pro vztahy s Kanadou.

Jaromír Kohlíček (KSČM)

Kohlíček působil jako europoslanec už v letech 2004 až 2014, do právě skončeného složení se dostal až v roce 2016 po úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa zvoleného za KSČM. Zdědil po něm funkci místopředsedy Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Kateřina Konečná (KSČM)

Konečná, lídryně současné komunistické kandidátky, působila jako členka Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezepečnost potravin.

Jiří Maštálka (KSČM)

Maštálka působí v parlamentu už od roku 2004, zvolen byl za KSČM. Je místopředsedou Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko a členem tří výborů, které se věnují životnímu prostředí, zdraví a bezpečnosti potravin; vnitřnímu trhu a ochraně spotřebitelů a právním záležitostem.

Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09 a STAN)

Niedermayer, v letech 2000 až 2008 viceguvernér České národní banky, byl do europarlamentu zvolen jako nestraník za TOP 09. Nepřekvapí, že působil jako místopředseda v Hospodářském a měnovém výboru.

Jiří Payne (Svobodní)

Jediným zástupcem Strany svobodných občanů v Evropském parlamentu byl Jiří Payne. Křeslo však získal až v roce 2017 poté, co rezignoval bývalý předseda Petr Mach. Byl členem Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Pavel Poc (ČSSD)

Poc byl do Evropského parlamentu zvolen za ČSSD a byl místopředsedu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. V současnosti je lídrem sociálnědemokratické kandidátky.

Lídr kandidátky ČSSD Pavel Poc. FOTO: Facebook ČSSD

Miroslav Poche (ČSSD)

Poche, bývalý kandidát ČSSD na ministra zahraničí, kterého však odmítl jmenovat Miloš Zeman, byl do EP zvolen za sociální demokracií. Působil pak ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a v Delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.

Stanislav Polčák (STAN)

Polčák, dvojka kandidátky Spojenci pro Evropu složené především z TOP 09 a STAN, byl taktéž poprvé zvolen před pěti lety. Jako člen působil ve Výboru pro regionální rozvoj či v Delegaci pro vztahy s Čínou.

Jiří Pospíšil (TOP 09)

Možná nejznámější představitel českých europoslanců, bývalý ministr spravedlnosti a v současnosti předseda TOP 09 a zároveň lídr zmiňované kandidátky Spojenci pro Evropu Jiří Pospíšil byl členem Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a Delegace pro vztahy s Íránem.

Lídr kandidátky Spojenci pro Evropu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Olga Sehnalová (ČSSD)

Olga Sehnalová, která ve funkci europoslankyně působí už od roku 2009, je dvojkou na kandidátce ČSSD. Jako místopředsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem a především jako členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů se nejvíce proslavila svým bojem proti dvojí kvalitě potravin a zboží na evropském trhu.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL do letošních voleb, byl v uplynulém funkčním období jediným českým europoslancem ve funkci předsedy výboru. Konkrétně řídil Výbor pro právní záležitosti.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

Trojka na kandidátce KDU-ČSL Michaela Šojdrová byla členkou dvou výborů– toho pro kulturu a vzdělávání a Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. Šojdrová se nejvíce medializovala svým plánem na přijetí 50 syrských sirotků.

Jaromír Štětina (nestr. za TOP 09 a STAN)

Jaromír Štětina v roce 2014 kandidoval jako nestraník za koalici TOP 09 a STAN, nyní bude obhajovat funkci v dresu nového hnutí Evropa společně. Štětina byl místopředsedou Podvýboru pro bezpečnost a obranu a členem Výboru pro zahraniční věci.

Pavel Telička (za ANO)

Rovněž Pavel Telička bude mandát obhajovat jako lídr nového hnutí HLAS, před pěti lety však kandidoval jako lídr kandidátky ANO, s nímž se na podzim 2018 rozloučil. Od ledna 2018 je místopředsedou Evropského parlamentu, čímž se stal nejvýše postaveným Čechem v této instituci. Kromě toho je také členem Výboru pro dopravu a cestovní ruch.

Evžen Tošenovský (ODS)

Evžen Tošenovský působí v europarlamentu od roku 2009, za ODS fungoval ve Výboru pro průmysl a energetiku, byl také členem Delegace pro vztahy s Čínou.

Jan Zahradil (ODS)

Jan Zahradil je nejdéle působícím českým europoslancem, v instituci působí od prvních voleb v roce 2004. Ve všech předchozích volbách – a i v těch letošních – byl lídrem kandidátky ODS. Od roku 2014 byl místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod, na který se při svém působení zaměřuje. Zahradil je také lídr konzervativní frakce ECR a jedním z kandidátů (tzv. Spitzenkandidat) na předsedu Evropské komise.

Kandidáti ODS do Evropského parlamentu Alexandr Vondra (vlevo) a lídr Jan Zahradil. FOTO: Facebook ODS.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Dvojka na kandidátce KDU-ČSL. Tomáš Zdechovský působí v europarlamentu od roku 2014, byl členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu a Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitří věci. Jako člen se účastnil i Delegace pro vztahy s Čínou, zabýval se ale především problematikou migrace.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..