Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Sám se přitom v roce 1998 vyjádřil, že by prezident neměl kandidáty na ministry „kádrovat“.
Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) má problém. Prezident nechce jmenovat ministrem zahraničí jeho kandidáta Jana Lipavského. Podle páteční informace Hradu kvůli jeho údajně vlažnému vztahu k Visegrádské čtyřce a Izraeli či nedostačné kvalifikaci.
Jan Lipavský přitom během působení ve Sněmovně v minulých čtyřech letech zastával funkci místopředsedy zahraničního výboru a byl místopředsedou výboru pro obranu. Na Karlově univerzitě pak už dříve vystudoval bakaláře v oboru mezinárodní teritoriální studia.
Prezidentovi však bakalářské studium nestačí – u nedostatečné kvalifikace argumentuje právě tím, že „pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček přitom nemá žádné vysokoškolské vzdělání, podobně na tom i dosluhující vicepremiér a ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD), který resort zahraničí už dvakrát vedl, naposledy na jaře po konci Tomáše Petříčka a před nástupem Jakuba Kulhánka (oba ČSSD).
Zemanovi může vadit i to, že Lipavský není stoprocentním příznivcem Izraele ani přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což prezident dlouhodobě podporuje. Pirátský politik je také jasným zastáncem prozápadního směřování a tvrdým kritikem sbližování s Ruskem a Čínou, o což se v Česku nejvíce snaží právě hlava státu. Podle některých komentátorů může právě to být jedním z hlavních důvodů Zemanova odmítnutí, i když mezi těmi oficiálními chybí.
Zeman před 23 lety mluvil jinak
Pětikoalice však na své nominaci trvá – jediným kandidátem zůstává Lipavský. Premiér Fiala už naznačil, že v případě nejmenování vlády jako celku by mohl sáhnout k kompetenční žalobě. Tou by se Ústavní soud mohl zabývat od dvou do pěti měsíců, jak pro Deník N řekl jeho předseda Pavel Rychetský.
Je pravděpodobné, že by Ústavní soud dal Fialovi za pravdu. Shoduje se na tom většina ústavních právníků a před 23 lety to koneckonců tvrdil i sám Miloš Zeman. Ten byl tehdy těsně před svým jmenováním do funkce premiéra a reagoval na výtky tehdejšího prezidenta Václava Havla k jeho dvěma kandidátům na ministry. Zeman však v červenci 1998 v pořadu TV Nova Sedmička řekl, že prezident nemá mluvit do personálního složení vlády.
Současná hlava státu ve videu řekla mimo jiné to, že ústava neřeší, kdo se komu líbí či nelíbí, ale že prezident jmenuje ministry na návrh předsedy vlády. Ve své funkci už ale Zeman svá slova jednou porušil – létě 2019 odmítl (nyní nového předsedu ČSSD) Michala Šmardu jmenovat ministrem kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) však tehdy kompeteční žalobu nepodal a Šmardu nakonec nahradil současný šéf resortu Lubomír Zaorálek.
Není pravděpodobné, že prezident ustoupí. Jako zkušený politik půjde proti vznikající vládě, která není jeho vysněná (ve volbách podporoval Andreje Babiše). A i kdyby Fiala u Ústavního soudu vyhrál, není jisté, že prezident Lipavského jmenuje.
O dalším postupu má být jasněji v pondělí, kdy se designovaný premiér Petr Fiala sejde s prezidentem.