Tak jako již několikrát, i letos se po prvním kole prezidentské volby zvedla vlna negativních komentářů směrem k mimopražským regionům. V sobotu po zveřejnění výsledků se celý český Twitter zasypal heslem: „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí.” Prohlubování příkopů v už tak polarizované společnosti ale nikomu nepomůže.
Heslo sdílel například komik Luděk Staněk a internetová televize Mall.cz, na které má Staněk svůj pořad-, jej na Twitteru doplnila otázkou: „Kdo je pro, aby se Praha oddělila od Česka?” Staněk pak v pořadu celou situaci ještě stupňuje, když glosuje, jak se snaží naučit život na venkově knihou Příběhy ze statku, protože si samozřejmě nechce hrát na „lepšolida“. Obdobně se vyjádřil, mimo jiných, i novinář a cestovatel Dan Přibáň.
Šéfredaktor týdeníku Forum24, Pavel Šafr, se pro změnu rozhodl oslovit 2,5 milionu venkovských domácností, například v 70tisícovém městě Havířov nebo 25tisícovém městě Uherské Hradiště, a doručit jim svoje předvolební noviny. Na konci společně s výzvou na přispění peněz pro vydání tohoto speciálu sice označuje obyvatelstvo mimo Prahu za „obyčejné lidi na českém venkově“, ale to nevadí, protože o pár řádků výš se dozvídám, že nám – „obyčejným“ lidem z regionů tím vyjadřuje zájem a pochopení, které pro nás má. Proto také tohle vydání novin připravil.
Dají se sice najít některá společná témata pro regiony, ve kterých se Andreji Babišovi dařilo. Sociolog Daniel Prokop v povolební analýze dává volbu kandidátů do kontextu s mírou chudoby. Podle Prokopových dat získal Andrej Babiš většinu hlasů v oblastech, kde je míra chudoby vyšší. Naopak ve více socioekonomicky rozvinutých oblastech a v oblastech s vyšším podílem lidí, kteří dosáhli alespoň maturitního vzdělání, vítězil Petr Pavel. Podobná mapa se opakuje v podstatě při všech volbách.
Jestli bych si něco přála, tak aby tyto stále se opakující volební výsledky otevřely trvalou diskuzi o tématech, která tíží oblasti vně Pražského okruhu. Místo toho se ale těmito výkřiky a „vtipným“ glosováním rozmanitost Čech, Moravy a Slezska redukuje na šedý venkov, a když už někdo na tyto problémy upozorní, tito komentátoři, ignorujíce dostupné zdroje, historický kontext i současný vývoj, to rychle shodí ze stolu, protože lidé v regionech si za to mohou sami, jak tweetuje například Dan Přibáň.
Poté, co si někteří voliči podle výsledků buď pogratulují, nebo ještě trochu zanadávají na druhý tábor, téma zase minimálně do dalších voleb utichne. Krátkodobá debata tak zatím zůstává jen v rovině vzájemného odcizení – my, nebo oni.
Na závěr bych ještě ráda přidala vzkaz těmto erudovaným voličům Petra Pavla. Pokud si myslíte, že voliče Andreje Babiše přesvědčíte, když je na Twitteru označíte za lůzu a póvl, případně jim doručíte do schránky speciální noviny, kde je Andrej Babiš hned na úvodní stránce označen slovem lhář, tak ne, je to právě naopak. Málokoho (spíš nikoho) přesvědčí, když mu lidé nadávají a označují ho za sobě podřadného.
Každý má ke své volbě důvod a můžeme (a měli bychom) se s ohledem na fakta bavit o faktorech, které volbu každého ovlivňují. Kopáním příkopů však vašemu favoritovi nepomůžete. Andrej Babiš toho ve své kampani již využil a ještě využije.
Pokud něco pomůže Babišovi, pak je to asi ono heslo o ,Praze a lásce…‘
Za hlavní problém ovšem považuji skutečnost, že ona ,Pražská kavárna‘ je z velké části zbytná a závislá na tom, co ,vidlákov‘ odvede na daních. A to těmto lidem asi poněkud nedochází.