Nápad premiéra Babiše nejprve na plošné udělení úředních maturit a nově na jakousi víceúrovňovou zkoušku postrádá smysl a koncepci a je spíš populistickým výkřikem určeným pro zoufalé maturanty.

Téměř všichni studenti maturitních ročníků budou moct v říjnu volit do Poslanecké sněmovny. Možná proto premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních dnech tak výrazně uchopil téma maturit a svými častými příspěvky na Facebooku přinutil mladé poprvé za dlouhou dobu tuto „starou“ sociální síť vůbec otevřít.

Jinak než snahou o zisk hlasů prvovoličů se totiž Babišovo počínání vysvětlit nedá. Proti plošnému udělení úředních maturit se postavila v podstatě celá odborná veřejnost a odmítá to i Babišův ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ten má přitom jako jediný pravomoc formu, obsah i termín zkoušky upravit – případné změny by měl oznámit do konce tohoto týdne.

Jediným, kdo zrušení maturitních zkoušek podporuje, je tak zatím Babiš a někteří maturanti. Ti se sešikovali do řady studentských iniciativ, z nichž některé s předsedou vlády minulý týden jednaly a podle jeho slov pro Studentské listy ho i přesvědčily. Přidejme k tomu více než 1 500 mailů, jež mu studenti údajně poslali a ze kterých si zatím přečetl méně než polovinu.

Koncepce, nebo chaos?

Jistě je chvályhodné, že Andrej Babiš myslí na studenty zdravotnických oborů, kteří pomáhají v nemocnicích, a na žáky, již mají problémy s distanční výukou. Na výrazných úlevách u první skupiny se však shodují všichni včetně ministra Plagy a žákům s horšími podmínkami pro vzdálené vzdělávání by se mělo pomoct jinak a koncepčně.

Přesto je debata o úředních maturitách legitimní – návrat maturantů do školy je kvůli epidemické situaci v nedohlednu a v řadě zemí už ke zrušení zkoušky přistoupili.

Takovou debatu však nemá vést premiér, nota bene během vrcholící čtvrté vlny pandemie, kdy by se měl především starat o to, jak ulevit nemocnicím a jaký bude plán na další týdny. Ale když už ji začal a tím uvrhl do nejistoty řadu studentů, tak by si neměl vytvořit názor pouze na základě e-mailů od maturantů a po schůzkách s několika iniciativami.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Studentské listy (@studentskelisty)

Podobné změny by totiž měl nejlépe koncepčně a po diskusi se všemi vzdělávacími aktéry (řediteli, učiteli, odborníky i studenty) dělat ministr školství. Ten zná situaci ve školách lépe než premiér a dívá se na ni z více úhlů – což platí pro jakoukoli vládu.

Místo populistických a chaotických výkřiků předsedy vlády, který pro zrušení maturit argumentuje i tím, že se na ni nikdy na pohovorech neptal, tak pojďme vést racionální a fundovanou diskusi o tom, kde najít možné úlevy a jestli tedy ve světle posledního roku přece jenom neuvažovat o úředních maturitách.

Do té doby bychom však Babišovu úřední maturitu měli všichni odmítnout. Chatrně podloženého a chaotického vládnutí jsme si za poslední rok užili dost a není v zájmu nikoho, aby se dostalo i do rozhodování o „zkoušce dospělosti“. Ani v zájmu maturantů.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..