Právě si prohlížíte Komunistická totalitní minulost? Máme odsuzovat vrahy nebo skupinu, k níž se hlásili, říká mladý volič KSČM
Vojtěch Filip po schůzce na Pražském hradě.

„Základní důvod, proč volím komunisty, je nespokojenost s tím, kam posledních třicet let směřuje naše politika,“ říká jedenadvacetiletý volič KSČM Josef Rajmon. Komunistickou stranu podporuje dlouhodobě už několik let, v osmnácti letech do ní dokonce vstoupil. Participuje také v Komunistickém svazu mládeže. Předlistopadový režim měl podle něj řadu pozitiv. „Věci jako sociální systém, zdravotnictví, výstavba bytů, všechno tohle bych ponechal,“ vysvětluje s tím, že extremistickou stranu v KSČM nevidí. Profilový rozhovor s ním přinášíme v rámci seriálu o mladých lidech, kteří volí strany oblíbené u starších lidí. 

Jedenadvacetiletý Josef Rajmon z Liberce bude v nadcházejícím sněmovním klání volit KSČM. Stejně jako ve všech volbách, kterých se doposud zúčastnil. „Základní důvod, proč volím komunisty, je nespokojenost s tím, kam posledních třicet let směřuje naše politika,“ vysvětluje Rajmon. „V roce 89 slibovali čtyřdenní pracovní týden do pěti let, do dneška není. Místo toho nám poměrně značně zredukovali zdravotnictví, infrastruktura chátrá a pořád se jenom útočí na komunisty.“

Když se Josef Rajmon v osmnácti letech ještě na střední škole začal zajímat o politiku, do KSČM také vstoupil – krátce poté ovšem vystoupil. „Odešel jsem kvůli sporům mezi spolustraníky, zejména kvůli podpoře Babišovy vlády,“ říká Rajmon. Členem se znovu stal před půl rokem, kdy ho – podle jeho slov – přesvědčili kamarádi z Komunistického svazu mládeže, kterého je také členem.

Odsoudit ty, kteří zabíjeli

Na otázku, zda se mu předlistopadový režim zamlouval více než dnešní demokratické zřízení, neumí odpovědět. „Tu dobu jsem nezažil, ale zpětně se mi v některých ohledech více zamlouval,“ říká. „Věci jako sociální systém, zdravotnictví, výstavba bytů, všechno tohle bych ponechal,“ rozvádí s tím, že s některými věcmi nesouhlasí – například zákaz cestování na Západ.


Popis není dostupný.Za pandemií stojí americký deep state, myslí si mladý volič hnutí SPD

Dvaadvacetiletý Jakub Zieba volí většinou hnutí SPD, za které v minulosti dokonce kandidoval v komunálních volbách. Původně studoval politologii na Západočeské univerzitě, výuka však podle něj nebyla objektivní a „připomínala spíše propagandu TOP 09“. Proto se rozhodl studovat v Rusku. Zieba má na věci svérázné postoje: za pandemií podle něj stojí americký deep state, kauza Vrbětice je z jeho pohledu jenom kampaní s cílem pošpinit Rusko. Přinášíme první díl ze série rozhovorů s mladými voliči stran, které podle dostupných dat volí jinak spíš starší lidé.


S totalitní minulostí KSČM, která je nástupnickým subjektem předlistopadové státostrany, jinak problém nemá. „Většina těch, kteří měli před rokem 89 nějakou funkci, tehdejší vysocí funkcionáři, mají dnes zakázané členství v KSČM, přešli do jiných stran. Většina těch, kteří za to mohli, utekli jinam,“ říká. „Mám odsoudit ty, kteří zabíjeli, nebo skupinu, ke které se hlásili?“

Nesouhlasí ani s tím, že KSČM je extremistický či okrajový subjekt. „Já za extremistickou považuji třeba ODS, která se na současnou vládu snažila útočit a dělat z ní totalitu jenom kvůli nouzovému stavu. ODS říká, že by se měly prošetřit všechny nákupy během nouzového stavu, podle mě by se ale měly prošetřit všechny kšefty z doby privatizace.“ Vlastní demokratickou povahu komunistická strana dokazuje podle něj také tím, že – na rozdíl od jiných stran – údajně nebanuje komentáře na svých sociálních sítích.


Sociální stát berou mladí lidé jako samozřejmost, levice je tu ale od toho, aby ho bránila, říká mladý volič ČSSD

Osmnáctiletý student David Kaszper vede na své škole žákovskou radu a zároveň ve své domovské Ostravě také městský parlament dětí a mládeže. Krom toho je také členem Mladých sociálních demokratů a i vzhledem k tomu bude v podzimních sněmovních volbách volit ČSSD. Jak sám říká, na české politické scéně pro něj jako pro levicově orientovaného člověka neexistuje jiná alternativa. „Když řeknu vrstevníkům, že jsem volič ČSSD, spoustě z nich spadne brada a nechápou proč,“ říká David Kaszper. Profilový rozhovor s ním přinášíme v rámci seriálu o mladých lidech, kteří volí strany oblíbené u starších lidí.


Josef Rajmon se nicméně za typického levicového voliče nepovažuje – uvažoval o volbě více stran. „Když přemýšlím, koho budu volit, tak nepřemýšlím, jestli je z pravice nebo levice, já koukám na stranu, na její historii a na to, jak se chová,“ vysvětluje. Komunističtí politici byli podle jeho slov jediní, kteří mu kdy odepsali na e-maily a odpověděli na jeho otázky. Z jiných stran napříč politickým spektrem se mu podobně otevřeného přístupu nedostalo.

Senioři a režimní nostalgici jako voliči

Rajmon se v současnosti živí jako dělník. Z chemické střední školy ho kvůli sporům s učiteli vyhodili. Ve volném čase participuje v Komunistickém svazu mládeže (tedy mládežnické organizaci spjaté s KSČM), kde pomáhá především s IT. Mladých komunistických voličů, jak je on, příliš mnoho není. Zmíněná mládežnická organizace sdružující mladé příznivce KSČM je po svém obnovení v roce 2010 spíše marginálním spolkem.

Obecně přijímanou představu, že komunisté jsou především strana oblíbená u starších voličů a „nostalgiků po starém režimu“, potvrzují také dostupná volební data. Podle průzkumu agentury Kantar za první čtvrtletí letošního roku byla podpora KSČM zdaleka nejvyšší v nejstarší věkové skupině nad šedesát let – 9,5 procenta. Podpora komunistů se také zvyšuje s věkem, nemladší skupině od prvovoličů do třiceti let byla zcela zanedbatelná.


Jak jsme zvolili respondenty?

Pro naši sérii rozhovorů s mladými voliči stran s jinak spíše starším elektorátem jsme zvolili parlamentní politická uskupení, která podle dostupných dat (mimo jiné agentury Kantar) mají výrazně vyšší podporu ve starších věkových skupinách než v těch mladších. Tyto definice splňovaly parlamentní levicové strany KSČM a ČSSD a hnutí ANO a SPD (krom nich ještě KDU-ČSL, ta však kandiduje v rámci koalice SPOLU). V sérii textů představujeme vždy jednoho mladého voliče ve věku 18 až 25 let a snažíme se načrtnout jeho motivaci a důvody jeho politické preference. Část našich respondentů reagovala na výzvu, kterou jsme vyvěsili na sociálních sítích, část jsme oslovili napřímo.


Data Kantaru potvrzuje i poslední průzkum Data Collect, který v květnu přinesl podobná čísla. Komunisty by podpořilo v nejstarší věkové skupině deset procent voličů. V mladších skupinách do 45 let se dle modelu držela na nižších hodnotách. Nízkou jednoprocentní podporu měla KSČM i loni na podzim v průzkumu agentury Focus mezi středoškoláky.

„Nesetkávám se negativními reakcemi, už proto, že mí vrstevníci mě často znají a vědí, že ať mi zkusí říct cokoliv, tak já jim na to odpovím tak, že buď budou zmatení, nebo se přidají na moji stranu,“ říká Rajmon. Občas se podle vlastních slov ale setkává s kritikou u starších lidí, že opomíjí to špatné na komunistických a socialistických idejích. „Když se jich zeptám na to, zda kdyby měli možnost změnit systém a neopakovat chyby předchůdců, udělali by to, nikdy mi nejsou schopní odpovědět.“

Předminulý týden jsme v rámci seriálu přinesli rozhovor s mladým voličem Okamurova hnutí SPD Jakubem Ziebou (přečíst si ho můžete pod tímto odkazem), minulý týden potom profil osmnáctiletého podporovatele ČSSD Davida Kaszpera (čtěte zde). Příští úterý bude následovat rozhovor s mladým voličem hnutí ANO. 

Vojtěch Petrů

Na Studentských listech působím od listopadu 2021 jako šéfredaktor. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..