Kultura neumírá ani v těžkých dobách. Tématem března 2022 nebude ani Batman, ani festival kávy, ani nové hry, knihy a právě konané výstavy. Psát o kultuře se teď zdá až nepatřičné. Ve stínu obsahu zaměřeného na děsivé dění na východě Evropy přinášíme kulturní výhled, který je tu tak trochu navíc. Přesto kulturu nepodceňujme, protože právě za pomoci kultury se dokážeme od reality jak odtrhnout, tak ji až neuvěřitelně přesně reflektovat.

Komiksové adaptace od DC i Marvelu

The Batman 

Jeden z nejočekávanějších akčních snímků letošního roku nenechá diváky dlouho čekat, do kin se totiž podívá již 2. března. Údajně nejtemnější adaptace slavného komiksu v režii Matta Reevese uvádí v hlavních rolích Roberta Pattinsona a Zoë Kravitz. Hrdina stíhaný minulostí musí po více než osmdesáti letech od svého komiksové stvoření opět ochránit město Gotham před každým, kdo se jej snaží zničit. K dispozici bude mít vůbec nejdelší batmanovskou stopáž vůbec – úctyhodných 175 minut. 

Drive my car

Atmosférický snímek japonského režiséra Rjúsuke Hamagučiho se pyšní nejen cenami z Cannes a dalších filmových festivalů, ale také několika nominacemi na Oscara. Komorní drama vychází z povídky spisovatele Haruki Murakamiho a rozvíjí příběh hledání porozumění, pochopení a naděje. Divadelní herec se v něm vyrovnává se smrtí manželky a sbližuje se s rezervovanou řidičkou, která si nese vlastní životní jizvy. Jak se jejich osudy propletou se dozvíme od 24. března.

Morbius

Březnu jednoznačně kralují komiksové adaptace. Po Batmanovi se dočkáme i nového akčního thrilleru od společnosti Marvel. Rozporuplného hlavního hrdinu, který se ve snaze ochránit ostatní před vlastním osudem uchyluje ke stále riskantnějším skutkům, si zahrál Jared Leto. Na plátnech se poprvé objeví 31. března.

Lidská práva po celé republice

Festival výběrové kávy, Barista roku 2022

Víkend 12. až 13. března bude plný kávy! Národní šampionáty baristů v kategorii Barista a Cofee in good spirits zaplní Novoměstskou radnici na Praze 1. Program mimo soutěží nabízí také možnost ochutnat výběrové kávy z českých pražíren, navštívit tematické přednášky a potkat se s kávovou komunitou. Sobotní večer navíc doplní Oatly parte s latte art jam. Víkend vyvrcholí ve slavnostní finále. 

Festival Jeden svět

Festival Jeden svět je součástí společnosti Člověk v tísni a od roku 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, letos promítaných 21. března až 3. dubna v desítkách měst po celé republice. Dnes je tento festival největší svého druhu na světě. Program ve vašem městě si můžete prohlédnout na webových stránkách festivalu. V Praze bude možné festival navštívit 23. až 31. března, v Brně se festival bude konat 25. března až 4. dubna.

SkialpujFEST

Víkendový skialpový festival se koná 18. až 20. března v Peci pod Sněžkou. Součástí budou celodenní workshopy pod vedením horských vůdců, přednášky v autentickém prostředí horských chat nebo bude možnost se zúčastnit noci tuleních pásů a postavit se na trať veřejného závodu spolu s dalšími nadšenými skialpinisty. Nebude chybět testování výbavy a ani mentální odpočinek na seznamovací invitation party.

Kniha o knihkupci

Žena v bílém

23. února vyšel v rámci edice Česká a světová klasika od nakladatelství 1400 další klasický román. Jedná se o Ženu v bílém od Wilkieho Collinse. Román je zasazen do prostředí viktoriánské Anglie. Je výjimečný svým stylem – spojuje v sobě prvky gotického hororu a psychologického románu. Jak název knihy napovídá, hlavní hrdinkou je záhadná dívka v bílých šatech. Dalšími postavami jsou intrikán sir Percival Glyde a jeho přítel hrabě Fosk. Kniha je zajímavá svou formou, vypráví ji několik vypravěčů pomocí deníkových zápisků.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.czVíce informací naleznete zde.

Dům na pobřeží

Mrazivý thriller s názvem Dům na pobřeží od Luisy Douglasové vyjde 2. března. Jak se dá usoudit už z názvu, děj knihy se odehrává ve vile na pobřeží Sicílie. Edie sem odjela kvůli přání v závěti své bývalé tchyně Anny. Anniným cílem vždy bylo dát svého syna a Edie zpět dohromady. Edie se ve vile necítí dobře, plánuje odsud brzy odjet. Ale dříve, než to stihne, se ve vile začnou dít podivné věci…

Knihonoš

Koncem měsíce (konkrétně 23. března) se objeví na pultech knihkupectví nový román Carstena Henna s názvem Knihonoš. Kniha vypráví příběh knihkupce Carla, který každý večer roznáší svým zákazníkům knihy. Carl je velkým milovníkem knih. Fascinují ho postavy románu, proto podle nich vymýšlí svým zákazníkům přezdívky. Zkrátka ho jeho práce velmi baví a naplňuje. Jednoho dne o ni náhle přijde. Kvůli ztrátě své milované práce je potřeba, aby spojil síly s jednou devítiletou holčičkou…

Slovenská hra i závodní klasika

Catie in MeowmeowLand

Naši nejbližší sousedé ze Slovenska, konkrétně studio ARTillery, přinese 30. března roztomilý vizuál a příběh v klasické point-and-click adventuře Catie in MeowmeowLand. Inspirace je zjevná, holčička v podivném magickém světě plném koček dá vzpomenout na Alenku v říši divů, hratelnost a ostatně i grafické zpracování pak připomene třeba Botaniculu nebo Samorost od české Amanity.

Gran Turismo 7

Úspěšné sérii Forza od Microsoftu kontruje PlayStation sedmým plnohodnotným dílem závodní hry Gran Turismo z dílen japonského studia Polyphony Digital. Už 4. března se dočkáme hratelnosti přiklánějící se k simulaci a servisu určeného nejen fanouškům hltajícím každou křivku a historickou perličku, ale i nováčkům ve světě automobilové kultury. Hra dorazí exkluzivně na PS4 a PS5.

Ghostwire Tokio

Japonské studio Tango Gameworks je známé hlavně díky survival hororu The Evil Within a jeho pokračování. Stojí za ním dokonce šéf týmu a původní autor legendární série Resident Evil Šindži Mikami. To ovšem neplatí pro nejnovější přírůstek do portfolia studia. Nejenže se na Ghostwire Tokio Mikami přímo nepodílí, ale hra ustupuje od primárně hororového žánru a ubírá se více akčním směrem. V až kyberpunkově vyhlížejícím Tokiu jednoho dne zmizí všichni lidé a hrdina se musí vypořádat s přízraky inspirovanými například japonskou mytologií, ale třeba i takzvanými městskými legendami. Ačkoli studio patří od loňska Microsoftu, od vydání 25. března poběží časová exkluzivita na konkurenčních systémech PlayStation.

Psané obrazy a rozhlasová hra

Blažená samota

Výstava akademického malíře Pavla Kryze, který představuje kolekci svých obrazů a kreseb z posledních deseti let, se zahájí 4. března. Obrazy ukazují zdánlivě všední situace ztvárněné v nečekaných souvislostech, které prolnutím obyčejných dějů s příběhy, které mohou působit až znepokojivě, vyvolávají v člověku nejistotu a otázky, co všechno se stane a co by se stát mohlo. Výstavu můžete navštívit až do 3. dubna na Novoměstské radnici.

(inzerce)

I Tried to Tell Ya Something Through the Phone

Od 1. do 6. března můžete v Galerii Kvalitář na Praze 1 navštívit výstavu malířky Antonie Stanové, která představuje kolekci svých psaných obrazů a básní spolu s rozhlasovou hrou Bohumily Grögerové, prozaičky, básnířky, překladatelky a autorky spojované s pojmem experimentální poezie. Původní výstavu a stejnojmennou publikaci připravila Monika Čejková.

Sweet reality

Galerie Fotografic zve od 2. března své návštěvníky na výstavu fotografií Lucie Hyškové, Petra Kubáče a Alexandry Naušové, kteří se ve svých fotografických a site-specific projektech dlouhodobě věnují vnímání a utváření našeho nejbližšího okolí a osobního prostoru. V aktuální kolekci v Galerii Fotografic zevrubně zkoumají, z čeho a jak se vlastně skládá domov. Za specifického použití simulace vysněného prostoru zkoušejí sílu fotografického média, autosugesce a jejich možného vlivu na kvalitu našeho života. Výstavu můžete navštívit až do 2. dubna.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..