Před dvěma lety maďarská vláda premiéra Viktora Orbána ze země přijetím zákona o zahraničních školách vypudila prestižní a liberálně orientovanou Středoevropskou univerzitu podporovanou finančníkem Georgem Sorosem. Teď se dohodla s totalitní Čínou a v metropoli Budapešti chce vybudovat pobočku tamní vysoké školy Fu-Tan. Šanghajská univerzita sice podle žebříčků patří mezi špičkové vzdělávací instituce, zároveň však z ní vzešla část čínských komunistických elit a vzhledem k úzkým vazbám instituce na tamní režim může být bezpečnostním rizikem pro Maďarsko i jeho spojence.
Jsou to dva roky, co maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vládnoucí národně-konzervativní strana Fidesz vypudili ze země prestižní Středoevropskou univerzitu založenou finančníkem Georgem Sorosem. Orbánova vláda vůči americko-maďarskému filantropovi vedla dlouhodobou kampaň. Maďarský předseda vlády Sorose obviňoval mimo jiné z financování nevládních organizací, které pomáhají uprchlíkům, čímž měl být zodpovědný za uprchlickou krizi v Evropě.
Součástí tažení Orbánovy vlády vůči údajnému strůjci globálního protimaďarského spiknutí byla kontroverzní novela zákona o vysokých školách, přijatá v roce 2017 maďarským parlamentem, kde má strana Fidesz většinu. Podle zákona mohou vysoké školy působit v Maďarsku pouze v případě, že země jejich původu má s Budapeští bilaterální dohodu. Tato měřítka nesplňovala pouze (v USA registrovaná) liberální Středoevropská univerzita podporovaná Georgem Sorosem. Ta tak následně musela ze země odejít a přesunout svůj budapešťský kampus do Vídně v sousedním Rakousku.
Vypudit liberály a přilákat komunisty
Zatímco jednu vysokou školu ze země Orbánova vláda nedávno vypudila, teď láká jinou. Maďarská vláda letos v lednu oznámila plány na vybudování pobočky prestižní čínské univerzity Fu-tan v metropoli Budapešť. Nový kampus, který má vyrůst na jihu města, bude stát financovat z půjčky od Číny ve výši 1,25 miliardy eur. Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó uvedl, že Fu-tan je jednou z největších univerzit na světě a bylo by tak „hloupé si tuto příležitost nechat ujít“.
Projekt však vzbudil značné kontroverze. Univerzita, která sídlí v čínské megapoli Šanghaj, je považována ze elitní školu čínské komunistické strany, jejíž členskou průkazku má čtvrtina zdejších studentů. Pobočka Futanské univerzity v Budapešti by vzhledem k úzkým vazbám na čínský režim mohla být bezpečnostním rizikem nejen pro Maďarsko, ale také pro celou Evropskou unii a NATO. Smlouvy pak předpokládají, že stavbu zajistí čínská firma, ve světě spojovaná s korupčními a špionážními skandály.
Maďarský premiér Orbán pokračuje v boji proti univerzitám
Maďarský parlament na konci května schválil zákon, kterým se Univerzita divadelního a filmového umění mění na statut soukromé nadace. Jde o snahu dostat dění na univerzitě pod větší kontrolu. Již při schvalování tohoto zákona se zvedla velká vlna nevole hlavě z řad studentů a umělců. Před budovou parlamentu v Budapěti protestovaly asi dvě stovky studentů a umělců. Zhruba dvě stovky předních maďarských herců, režisérů a spisovatelů podepsaly také petici proti kontroverzní reformě. Sedm desítek dalších umělců se naopak v otevřeném dopise zveřejněném v provládním listu Origo postavilo na stranu vlády. Více v našem listopadovém textu.
Problémem je také to, že nový čínský kampus vyroste na pozemcích, kde mělo původně stát plánované studentské město. To mělo nahradit v současnosti nevyhovující ubytovací koleje a kapacitně nedostačující kampusy sídlící v historických budovách v centru Budapešti. Byť se vládní zástupci dušují, že projekt čínské univerzity nebude mít na plánovanou výstavbu studentského města žádný vliv a Futanský kampus vyroste na vedlejších pozemcích, opozice to odmítá.
Podle budapešťského starosty Gergelyho Karácsonyho z opoziční zelené strany Dialog maďarská vláda blafuje a ve skutečnosti je pro ni prioritním projekt pobočky čínské univerzity. Podle informací, které Karácsony dostal v lednu od vlády, má kampus Fu-tanu stát údajně v místě, kde se měla původně nacházet část plánovaného studentského města.
Zasít nedůvěru k vědomostem z východu
Byť Futanská univerzita skutečně patří ke světové špičce (podle hodnocení QS je Fu-tan 34. nejlepší světovou univerzitou, pražská Univerzita Karlova pro srovnání obsazuje 260. místo), vláda nebyla schopna odpovědět, proč má být vysoká škola ovládaná čínskými komunisty lepší než uznávaná Středoevropská univerzita, která byla ze země vypuzena.
Ministr zahraničí Szijjártó pouze zdůraznil, že čínská univerzita nepředstavuje žádné nebezpečí a že odpůrci budapešťského kampusu se jenom snaží zasít nedůvěru k vědomostem přicházejícím z východu. Žádné odpovědi ohledně projektu nedostali od vlády ani členové výboru pro národní bezpečnost maďarského parlamentu.
Opozičním politikům na klidu nepřidalo ani to, když premiér Orbán jmenoval do čela projektu studentského města a čínského kampusu ministra pro technologie László Palkovicse, spojeného s kontroverzními reformami vysokoškolského vzdělávání z poslední doby.
Budapešťský opoziční primátor Karácsony se nechal slyšet, že s projektem čínského kampusu jednoznačně nesouhlasí. Opoziční politici z jednotlivých městských částí chtějí, aby o věci rozhodli obyvatelé v referendu. Názory komunálních politiků však vláda nemusí brát v potaz. Avizovaná dohoda s Číňany byla koncem dubna podepsána.
V rámci vřelých vztahů
Plánovaný čínský kampus je jenom dalším průvodním krokem v rámci vřelých vztahů, které premiér Orbán mezi Maďarskem a Čínou dlouhodobě buduje. S východní totalitní mocností země nedávno uzavřela dohody ohledně projektu železnice, jež v budoucnu spojí Budapešť se srbskou metropolí Bělehrad a který bude mít na starosti konsorcium čínských státních firem.
Během pandemie Maďarsko čile nakupovalo čínský zdravotnický materiál a bylo první zemí Evropské unie, která začala své občany očkovat čínskou vakcínou Sinopharm. A v neposlední řadě: s Futanskou univerzitou již doposud vzájemně spolupracovala budapešťská Korvínova univerzita.