Poslanecká sněmovna se bude opět zabývat novelou občanského zákoníku, která by umožnila uzavření manželství i homosexuálním párům. Čerstvý průzkum agentury MindBridge Consulting ukazuje, že dvě třetiny české dospělé populace s návrhem souhlasí. Politická reprezentace však v názoru na manželství osob stejného pohlaví není jednotná.
Podle květnového bleskového průzkumu agentury MindBridge Consulting, který probíhal na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů mezi 18-70 lety, vyjadřuje souhlas s manželstvím pro všechny přibližně 65 procent dotázaných. Naopak proti této změně se staví 36 procent respondentů. Návrh na manželství všech osob má u veřejnosti dlouhodobou podporu, jež koreluje i s posledními výsledky výzkumu MindBridge. Například na přelomu let 2019 a 2020 se stejnopohlavními sňatky souhlasilo podle Medianu 67 procent dotázaných.
Sociologové rovněž zjistili, že podpora plnohodnotného manželství pro homosexuály je výrazně ovlivněna věkem a pohlavím respondenta. „Mezi nejmladšími respondenty dosahuje podpora 83 procent, s narůstajícím věkem pak podpora klesá, a to až na úroveň 51 procent mezi nejstaršími dotázanými ve věku 61 let a více,“ píše agentura v tiskové zprávě. Dodává také podrobnosti o rozdílech mezi názory dotázaných mužů a žen: „Zatímco s manželstvím se všemi právy pro homosexuály souhlasí 74 procent žen, mezi muži jde o 54 procent z nich. Navíc mezi mladými a mezi ženami je nejen celková podpora vyšší, ale také samotná intenzita této podpory,“ uvádí výzkumníci.
Nejednotnost názoru politiků
Pod návrh poslanecké novely občanského zákoníku, jež by změnu současného statu quo zavedla, se podobně jako v minulém volebním období podepsali poslanci napříč politickým spektrem – ať už zástupci vládních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09, tak opoziční zákonodárci z hnutí ANO. Naopak důrazně proti novele vystupují dlouhodobě lidovci a hnutí SPD Tomia Okamury.
Důležité je v tomto kontextu jedním dechem dodat, že nejednotnost panuje i v jednotlivých poslaneckých klubech. Dá se předpokládat, že u hlasování se bude každý poslanec rozhodovat sám za sebe a poslanecké kluby stran nebudou k novele přijímat závazné stanovisko, jak tomu bývá obvykle. Proto je velmi složité předvídat, zda novela najde v dolní komoře potřebnou podporu.
I pokud by návrh úspěšně prošel sněmovnou a dostal by zelenou také od senátorů, její schválení může zkomplikovat prezident Miloš Zeman. Ten před nedávnem po setkání s novou maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou řekl, že takový zákon bude vetovat. Zeman by naopak podle svých slov podpořil ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Pokud by k prezidentskému vetu došlo, musela by předlohu podpořit nadpoloviční většina všech poslanců.