Poslanecká sněmovna se bude opět zabývat novelou občanského zákoníku, která by umožnila uzavření manželství i homosexuálním párům. Čerstvý průzkum agentury MindBridge Consulting ukazuje, že dvě třetiny české dospělé populace s návrhem souhlasí. Politická reprezentace však v názoru na manželství osob stejného pohlaví není jednotná.

Podle květnového bleskového průzkumu agentury MindBridge Consulting, který probíhal na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů mezi 18-70 lety, vyjadřuje souhlas s manželstvím pro všechny přibližně 65 procent dotázaných. Naopak proti této změně se staví 36 procent respondentů. Návrh na manželství všech osob má u veřejnosti dlouhodobou podporu, jež koreluje i s posledními výsledky výzkumu MindBridge. Například na přelomu let 2019 a 2020 se stejnopohlavními sňatky souhlasilo podle Medianu 67 procent dotázaných.

Sociologové rovněž zjistili, že podpora plnohodnotného manželství pro homosexuály je výrazně ovlivněna věkem a pohlavím respondenta. „Mezi nejmladšími respondenty dosahuje podpora 83 procent, s narůstajícím věkem pak podpora klesá, a to až na úroveň 51 procent mezi nejstaršími dotázanými ve věku 61 let a více,“ píše agentura v tiskové zprávě. Dodává také podrobnosti o rozdílech mezi názory dotázaných mužů a žen: „Zatímco s manželstvím se všemi právy pro homosexuály souhlasí 74 procent žen, mezi muži jde o 54 procent z nich. Navíc mezi mladými a mezi ženami je nejen celková podpora vyšší, ale také samotná intenzita této podpory,“ uvádí výzkumníci.

Zdroj: MindBridge Consulting a.s.

Nejednotnost názoru politiků

Pod návrh poslanecké novely občanského zákoníku, jež by změnu současného statu quo zavedla, se podobně jako v minulém volebním období podepsali poslanci napříč politickým spektrem – ať už zástupci vládních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09, tak opoziční zákonodárci z hnutí ANO. Naopak důrazně proti novele vystupují dlouhodobě lidovci a hnutí SPD Tomia Okamury.

Důležité je v tomto kontextu jedním dechem dodat, že nejednotnost panuje i v jednotlivých poslaneckých klubech. Dá se předpokládat, že u hlasování se bude každý poslanec rozhodovat sám za sebe a poslanecké kluby stran nebudou k novele přijímat závazné stanovisko, jak tomu bývá obvykle. Proto je velmi složité předvídat, zda novela najde v dolní komoře potřebnou podporu.

I pokud by návrh úspěšně prošel sněmovnou a dostal by zelenou také od senátorů, její schválení může zkomplikovat prezident Miloš Zeman. Ten před nedávnem po setkání s novou maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou řekl, že takový zákon bude vetovat. Zeman by naopak podle svých slov podpořil ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Pokud by k prezidentskému vetu došlo, musela by předlohu podpořit nadpoloviční většina všech poslanců.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..