Mladí sociální demokraté si koncem února zvolili nové vedení. Předsedou se stal Lukáš Ulrych. Mládežnická organizace ČSSD si také vytyčila nové ideové priority, vymezila se vůči premiérovi Andreji Babišovi a postavila se proti jakékoliv budoucí spolupráci ČSSD s hnutím ANO.
Letošní sněm Mladých sociálních demokratů proběhl vzhledem k vládním opatřením kvůli riziku nákazy koronavirem v online podobě, podobně jako si distančně nové vedení zvolilo v lednu Mladé Pirátstvo a loni v listopadu TOP tým. Novým předsedou Mladých sociálních demokratů byl na sněmu zvolen Lukáš Ulrych, jenž vystřídal Radka Hlaváčka, který mládežnickou organizaci vedl od roku 2016. Prvním místopředsedou byl zvolen Tomáš Kocourek, řadovými místopředsedy potom Daniela Smetanová, Jan Jirmus, Alžběta Kalálová, Filip Červenka a Jan Procházka.
Na sjezdu vystoupil i současný předseda ČSSD Jan Hamáček, který byl sám v letech 2002 až 2006 předsedou Mladých sociálních demokratů. Kromě něj také na on-line sněmu vystoupil Hamáčkův vyzyvatel v dubnovém boji a post předsedy „mateřské strany“ mládežnické organizace ČSSD, současný místopředseda strany a ministr zahraničí Tomáš Petříček (rovněž bývalý člen Mladých sociálních demokratů) a místopředseda ČSSD a starosta Nového města na Moravě Michal Šmarda.
Regulace nájemného, boj proti klimatickým změnám i zdanění nejbohatších
Jaké budou úkoly nového vedení? „Hlavním úkolem nového vedení Mladých sociálních demokratů je hledat řešení na současné problémy mladých lidí a pomáhat ČSSD zájmy mladých prosazovat,“ říká pro Studentské listy nový předseda organizace Lukáš Ulrych. Zmiňuje zejména ideové priority, na které se nyní chce mládežnická organizace ČSSD zaměřit. Tou má být například problematika nedostupného bydlení, které chtějí Mladí sociální demokraté řešit regulací nájemného. „Regulace nájemného je naprosto běžná na západ od nás a my se chceme touto praxí inspirovat,“ vysvětluje Ulrych.
Mezi dalšími programovými body má být aktivnější boj proti klimatickým změnám. „Podle výzkumů OSN je přes polovinu emisí skleníkových plynů důsledkem spotřeby nejbohatších 10 % obyvatel, a měly by to být tedy právě tyto skupiny, které by se měly nejvíce podílet na financování boje proti globálnímu oteplování,“ říká Ulrych. „V souvislosti s tím chceme prosazovat investice do zelených technologií a obnovitelných zdrojů energie.“ Kromě tzv. klimatické spravedlnosti se chce nyní mládežnická organizace zaměřit i na sociální spravedlnost.
„Politiku dotování nejbohatších si už nemůžeme déle dovolit. Pokud chceme přestat zadlužovat naší zemi, musíme začít danit bohaté jako v západních zemích,“ říká Ulrych s tím, že bohatým se podle něj od 90. let podařilo „lobbingem a pomocí pravicových vlád“ snížit své daně o skoro 50 procent. „V důsledku toho u nás dlouhodobě roste státní dluh, ale i majetek nejbohatších,“ doplňuje předseda mládežnické organizace ČSSD. Kromě programových bodů se chce nové vedení tradičně věnovat spolupráci s jinými, podobně orientovanými spolky.
Spolupráce s Babišem? Odmítáme
Mladí sociální demokraté se na únorovém sjezdu také vymezili vůči premiéru Andreji Babišovi a odmítli jakoukoliv budoucí spolupráci ČSSD s hnutím ANO. ČSSD do vlády s Babišovým ANO vstoupila v roce 2018 na základě výsledků stranického referenda, v němž se téměř 59 procent členské základny vyslovilo pro vládní spolupráci. Jiný názor na věc ale dlouhodobě mají členové mládežnické organizace sociálních demokratů, kteří spolupráci s hnutím ANO v interním referendu odmítli.
„Ačkoliv rozhodnutí většiny členů ČSSD respektujeme, k hnutí ANO jsme nadále kritičtí a domníváme se, že spolupráce s ním ČSSD poškozuje a že jde o nevěrohodného partnera,“ říká Ulrych. Zmiňuje zejména zrušení tzv. superhrubé mzdy, které ANO bez ohledu na ČSSD prosadilo spolu s pravicovou ODS a pravicově-populistickým hnutím SPD.
„V důsledku daňového balíčku kolem 64 % prostředků ze snížení daně poputuje do kapes nejbohatších, ale jen 36 % úspor nízkopříjmovým skupinám a střední třídě,“ říká Ulrych. Hnutí ANO podle něj ukázalo, že se orientuje na pravicovou politiku. „Z tohoto důvodu chceme na nadcházejícím sjezdu navrhnout usnesení odmítající další spolupráci s hnutím ANO na vládní úrovni a dát společnosti jasný signál změny,“ uzavírá čerstvě zvolený předseda Mladých sociálních demokratů.
Mladí sociální demokraté je mládežnický spolek sociálně demokratické orientace úzce spolupracující s ČSSD. Funguje již od roku 1990 a jedná se o nejstarší českou mládežnickou politickou organizaci. Spolek je součástí Mladých evropských socialistů. Jeho řadami potom prošlo několik významných politiků ČSSD: mimo zmíněného současného předsedy Hamáčka a místopředsedy Petříčka i expremiér Stanislav Gross nebo bývalý dlouholetý senátor Jiří Dienstbier mladší.