Oblast školství patří mezi nejzasaženější současnou koronavirou epidemií. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se muselo vypořádávat se zavřenými školami a odsouvat přijímací, závěrečné i maturitní zkoušky. Za některá opatření se dostalo pod ostrou palbu kritiky, velký nedostatek však někteří rodiče a studenti označují také komunikaci resortu. A nejsou sami.

S tím, jakým způsobem MŠMT komunikuje, nejsou spokojení ani poslanci školského výboru. Na jeho schůzi minulou středu 13. května si na nedostatečnou komunikaci stěžovali dva poslanci – Jiří Mihola z KDU-ČSL a Tereza Hyťhová z hnutí SPD.

„Obecným nedostatkem je komunikace. Na to si lidé ze školství, učitelé i studenti stěžují nejvíce,” říká Mihola na záznamu, který není veřejně dostupný, ale Studentské listy si ho vyžádaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. „Jedna věc je harmonogram (uvolňování opatření – pozn. redakce), druhá věc je, že učitel musí být taky psycholog. Víme, že nejen malé děti, ale i studenti a učitelé se při napjaté situaci ptají, jak to bude. Všichni nebyli v klidu, když hořely termíny.”

Mihola dále zmiňuje, že ministrovi Robertu Plagovi (za ANO) navrhoval, aby se uskutečnilo setkání, na němž by se mohly kroky týkající se škol koordinovat. „Teď už je to samozřejmě passé, ale mohlo to napomoci klidnějšímu zvládání harmonogramu. Odpověď jsem bohužel nedostal, a to ani na otevřený dopis. Čekám třetí týden,” řekl minulou středu.

Studentské listy ho po týdnu znovu oslovily, odpověď prý ale stále neobdržel. „Pokud pan ministr nepočítá odmítavá stanoviska na plénu nebo v pořadu Máte slovo, kde jsme se potkali,” dodává.

Podobnou zkušenost popisovala na jednání výboru i poslankyně SPD Tereza Hyťhová. „Jinak já jsem také poslala dopisy na MŠMT, konkrétně byly dva. Je to taky tak tři týdny, ale bohužel jsem ani na jeden nedostala odpověď. Týkaly se maturit a uvolňování opatření. Vycházela jsem z dotazů ředitelů škol, kteří mě jimi neustále zásobují. Pevně věřím, že odpovědi co nejdříve dorazí,” prohlásila v diskusi.

Studentské listy poslankyni oslovily, ani ona se do čtvrtka odpovědi nedočkala. „Posílala jsem již několik interpelací, které se týkaly průběhu maturit a zajištění hygienických podmínek pro studenty a vyučující. Další interpelace se týkaly celkového chodu výuky na základních školách a možného překrývání termínu konání maturitní zkoušky a přijímací zkoušky na vysokou školu a její následné řešení,” říká.

Hyťhová přiznává, že se ministr Plaga snaží se školami komunikovat, výsledky komunikace mezi školami a ministerstvem podle ní ovšem není uspokojivá. „Byla bych moc ráda, kdyby ministerstvo odpovědělo na moje dotazy, protože jsou to dotazy, které mají původ ze školského prostředí. Školy by rády měly přesné informace,” upozorňuje s tím, že mnozí ředitelé základních škol hodnotí postupně zveřejňovaná nařízení MŠMT jako „kočkopes”.

Nejsou to však jenom opoziční politici, kteří mají vůči komunikaci resortu školství výhrady. Redakce oslovila i dva koaliční poslance a členy výboru. Zatímco současný místopředseda výboru Karel Rais (za ANO) do vydání článku na dotazy neodpověděl (učinil tak 25. května, viz doplnění), bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) svého nástupce kritizuje.

„Po celou dobu koronakrize je situace taková, že MŠMT se školským výborem nekomunikuje. Důsledkem bylo přijetí usnesení, kdy se MŠMT uložilo nás informovat o vývoji v znovuotevření škol i o manuálech (pro otevírání škol – pozn. redakce),” napsala poslankyně Studentským listům.

Ani po schválení usnesení se ovšem situace podle Valachové nezlepšila. „Věřili jsme v komunikaci, bohužel to bylo opět porušeno. Ministr se omluvil na posledním výboru, opět jsme věřili,” říká a uvádí některé konkrétní příklady.

„V mezičase jsme se opět z médií (jako ostatní) dozvěděli, že se otevřou školy na druhém stupni v červnu nebo že rodičům vláda schválila povinnost ohlásit školní docházku od 25. května do půlnoci (téhož dne, kdy vláda rozhodnutí vydala – pozn. redakce). Zaznívají hlasy z terénu, že poslední doporučení výboru ke speciálním školám bude MŠMT oslyšeno,” vysvětluje.

Odmítáme, že bychom nekomunikovali

Valachová, jež je rovněž místopředsedkyní výboru, chce příští týden iniciovat jednání výboru, na kterém by se situace měla probírat. Nejasný postup MŠMT ji každopádně překvapil. „Došla mi fantazie si to nějak rozumně vysvětlit,” napsala.

S kritikou poslanců konfrontovala redakce i samotné ministerstvo. „Odmítáme, že bychom s kýmkoliv nekomunikovali,” napsala Studentským listům tisková mluvčí Aneta Lednová. „MŠMT prakticky ihned po uzavření škol zřídilo speciální telefonní linky, na kterých jsme za poslední dva měsíce vyřídili několik tisíc dotazů, stejně tak funguje mail, na který se může veřejnost obracet.”

Ministerstvo zdůrazňuje, že na tisícovky zpráv odpovídá i na svém facebookovém profilu. Nereaguje ale na vulgární zprávy či dokonce vyhrožování. „Takových dotazů je, bohužel, mnoho, což nás zejména od maturantů velmi mrzí,” píše Lednová. Nejčastější dotazy shrnulo MŠMT rovněž na svém webu.

Přestože minimálně tři poslanci školského výboru vyjádřili s komunikací ministra Plagy nespokojenost, resort vidí věc jinak. „Také pan ministr komunikuje pravidelně s poslanci i senátory, a to nejen na schůzích obou komor. Včera měl hodinový chat na webu České středoškolské unie, kde mu mohli studenti položit své dotazy,” uzavírá tisková mluvčí.

Nedostatečnou komunikaci ministerstva zmiňují nejen poslanci, ale i sami studenti. Zástupce jedné z největších iniciativ Férové přijímačky na VŠ 2020 Jan Bohuněk v rozhovoru pro Studentské listy mluvil podobně jako zmínění zákonodárci. „Myslím si, že ministerstvo by aspoň mohlo lépe komunikovat, ať už se studenty nebo s veřejností. Všichni se shodneme na tom, že jeho komunikace je naprosto tragická. Na rozdíl od ostatních resortů téměř nekomunikuje,” uvedl.

DOPLNĚNÍ 25. května, 10:46:

Vyjádření poslance Karla Raise: „Musím konstatovat, že komunikace by samozřejmě mohla být lepší (kde je limit?), ale na druhou stranu požadovanou informaci vždy dostanu. Asi vás nejvíce zajímá, zda dostáváme informace včas. Samozřejmě, že bych si např. rád prostudoval návrh znění vysokoškolského zákona, který je nyní v mezirezortním projednávání, po tomto projednání půjde do vlády a pak teprve do Sněmovny (a bude oficiálně k dispozici poslancům). Ale tento pracovní text mohu získat již nyní v rámci resortu od kolegů (např. od rektorů, od členů senátů, správních rad,atp.). Vždy jsem říkal studentům a kolegům jako rektor: Voják se snaží, voják má. Když nedostanu informace od zdroje a tyto informace chci, tak si je musím získat jinde. V období pandemie (jednání výboru 13. května) jsme dostávali samozřejmě informace na poslední chvíli, ale včas tak, abychom měli možnost reagovat. Vždyť jsme návrh zákona projednávali ráno na výboru, pak odpoledne proběhla první a druhá čtení a večer v noci (často i po půlnoci) jsme schvalovali definitivní text zákona. Samozřejmě by měli pracovníci resortu odpovídat na písené dotazy (nejenom) poslanců dříve než v řádu měsíců či týdnů. Ale to se musíme bavit o konkrétním případu konkrétně.”

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..