Teď už je to jen na členské základně. Zhruba 160 tisíc členů britské Konzervativní strany má příští čtyři týdny na to, aby v korespondenčním hlasování rozhodlo, kdo bude novým lídrem strany a velmi pravděpodobně i premiérem. Kdo vůbec v souboji o čelo hlavní britské politické síly zbývá?

Bylo jich deset, teď už se o post příštího předsedy britských konzervativců a premiéra Spojeného království utkají jen dva. Oba jsou muži, oběma je přes 50, oba prošli Oxfordem, oba působili (působí) jako šéfové ministerstva zahraničí a oba chtějí dotáhnout brexit do zdárného konce.

Právě brexit bude ústředním tématem příštích čtyř týdnů, již jsou závěrečnou etapou celého klání o nejsilnější pozici ve státě. Boris Johnson, hlavní tvář kampaně Vote Leave před referendem v červnu 2016, se nebude bát prosadit odchod bez dohody, Jeremy Hunt, bývalý ministr zdravotnictví a od loňské rezignace Johnsona šéf britské diplomacie, je zatím zdrženlivější.

Oba chtějí vyjednat změnu u kontroverzní irské pojistky, v rámci níž by Británie mohla zůstat v unijních strukturách proti své vůli i po odchodu z EU. To však unijní představitelé dlouhodobě odmítají (totiž znovuotevřít vyjednávání o dohodě vyjednané s Theresou Mayovou). Co tedy oba udělají, pokud se jim to nepodaří?

» KOMENTÁŘ: Druhá oběť brexitu. Jak hodnotit Theresu Mayovou?

Zatímco Johnson přiznává, že odchod bez dohody 31. října by způsobil komplikace, tak na druhou stranu jasně říká, že Británie EU pod jeho vedením v daném termínu opustí tak či onak. Apeluje rovněž na zintenzivnění příprav na odchod bez dohody a vyhrožuje, že v případě takového brexitu by pozdržel platbu 39 miliard liber, které přislíbila v rámci závazků poslat do Bruselu Mayová.

Hunt se zatím drží zpátky – pokud by jedinou možností, jak opustit EU, byl odchod bez dohody, učinil by tak, ale není to jeho preferovaná možnost. Co je ovšem u něj potřeba poznamenat a na co Johnsonův tábor bude bezpochyby hodně poukazovat, je Huntův postoj před referendem o vystoupení z EU. Dvaapadesátiletý rodák z Londýna totiž vybízel voliče k hlasování pro setrvání v Unii – brexitáři ho tak stále vnímají jako remainera, což mu mezi konzervativními straníky nepomůže.

Jeremy Hunt (vlevo) a Boris Johnson se utkají o to, kdo bude příštím předsedou Konzervativní strany a britským premiérem.

Členů strany je zhruba 160 tisíc (0,34 % celkové populace země) a v průzkumech mezi nimi má navrch Boris Johnson. Většina členů strany (63 %) totiž chce brexit (jak průzkumy ukázaly také) tak horlivě, že by byli ochotni skousnout i odtržení Skotska. Brexit je pro ně tématem číslo jedna a kdo jiný ho má jako šéf exekutivy uvést do praxe než jeho tvář, říkají.

» Chaos okolo brexitu – co se stalo a co se stane?

Hunt bude sázet na umírněnější členy strany, kteří si uvědomují rizika spojené s nevyzpytatelnou osobností Borise Johnsona. Bude jistě poukazovat na to, že ho v kontinentální Evropě respektují více než Johnsona, že jemu spíše se podaří získat důvěru parlamentu než kontroverznímu Johnsonovi, jehož působení by mohlo vyvrcholit v předčasné volby a předsedu labouristů Jeremyho Corbyna v Downing Street.

Momentálně vyznívá jejich střet jednoznačně. David proti Goliášovi není úplně přesné označení, Johnson je však pohodlným favoritem. Hunta čeká nelehký úkol a k tomu, aby svého soka porazil, bude potřebovat jeho chyby a přešlapy (jeden z nich už se řeší). A ty rozhodně mohou přijít.

 

 

 

 

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..