Král obuvi a ikona Zlína. I tak by se dal nazvat jeden z nejdůležitějších podnikatelů v české a československé historii Tomáš Baťa. Jeho obuvnická firma je dodnes známá po celém světě a nejeden Čech chodí po ulicích v botách Baťovy značky. Pojďte si společně s námi připomenout život člověka, který by dnes oslavil 145. narozeniny.

Není Čecha, který by neznal jméno Baťa. Respektive značku Baťa. Ne všichni, zejména pak mladá generace, ovšem možná úplně zná člověka, jenž za ní stojí. Koneckonců už je to 127 let, co Tomáš spolu se svým bratrem Antonínem a sestrou Annou obuvnickou firmu založil.

Tomáš Baťa pocházel z rodiny, která po staletí žila ševcovstvím. Narodil se 3. dubna 1876 ve Zlíně, tedy ve městě, kde ho později znal každý obyvatel. V osmi mu zemřela matka, o dva roky později se stěhoval do Uherského Hradiště, kam se otec rozhodl přestěhovat živnost i rodinu s novou manželkou, kterou si vzal.

Tomáš se učil velmi rychle a prý už ve dvanácti ovládal většinu řemesla, jež mu k výrobě bot postačovaly. O dva roky později odchází do Prostějova pracovat do firmy Fäber, která vyráběla ševcovské stroje, ale brzy dostává výpověď, možná i proto, že se ve firmě báli nové konkurence, v níž Tomáš vyrůstal. A nemýlili se.

Ve Vídni, kam se po návratu domů vydal za svojí sestrou Annou, sice s řemeslem nepochodil – neznal trh ani neměl povolení –, ale vrací se do Uherského Hradiště a stává se obchodníkem. A tady to vše začíná.

V roce 1894 zakládají Tomáš, bratr Antonín a sestra Anna ve Zlíně obuvnickou živnost. Paradoxně pro ně byla Zlín až druhá volba, v Uherském Hradišti jim totiž nedali k podnikání povolení. Na začátku se jim ovšem příliš nevedlo a v létě 1895 jim je zastaven veškerý majetek, vznášela se nad nimi navíc hrozba žalob ze stran nespokojených věřitelů.

Antonín mezitím odchází na vojnu a řízení podniku se ujímá Tomáš. Samotné boty sice dělali zaměstnanci, avšak Tomáš se na procesu podílel velmi horlivě – v noci odvážel zboží zákazníkům a do práce se vracel se surovinami z vlaku a výplatou pro zaměstnance.

Do léta 1896 se mu podařilo dluhů zbavit, leč je postihla další pohroma – firma, u níž měly uloženy směnky, zkrachovala. Baťa se však nevzdal a v cestě za svým snem pokračoval dál. Přišel s novými nápady a postupy – především začal šít boty z plátna místo kůže, čímž srazil výrazně dolů cenu.

Takto vyráběné boty – tzv. baťovky – získaly ihned na popularitě a zajistily firmě prosperitu. Baťovi rostla poptávka a on potřeboval zaměstnávat čím dál tím více lidí. S tím se ovšem pojila potřeba nové zaměstnance ubytovat, ale i na to zareagoval. Od města Zlín nakoupil pozemky na výstavbu tzv. „Baťových domků“.

Baťovy domky. Foto: kudyznudy.cz

Tím se však u formování podoby Zlína nezastavil. Kromě dělnických rodinných domků budoval i školy pro zaměstnance, společenská centra a samozřejmě spoustu prodejen, a to i v dalších městech. Baťova společnost T&A Baťa prosperovala i za první světové války – to už používala nové výkonnější stroje a managementové postupy, jež si přivezl ze své návštěvy Spojených států.

Po konci první světové války ovšem přišla krize, která způsobila hospodářský úpadek nově vzniklého Československa. Baťa však opět pohotově reaguje – nařídil snížit ceny obuvi o 50 % a postupem dvacátých let začíná znovu růst. Baťova firma začíná expandovat i na další trhy, investuje například i v takové Indii.

Baťa se mezitím rozhodne vstoupit do politiky a v roce 1923 se stává starostou Zlína. Ve funkci vydrží až do své smrti a výrazně se zapíše do historie města. Zasadí se o zavedení experimentálních forem veřejného školství, zřizuje nemocnici a celkově zlepšuje infrastrukturu a napojení Zlína a jeho okolí na zbytek republiky.

Nakonec jej však bohužel dostihne tragédie právě při cestě za otevřením nové pobočky. 12. července 1932 se Baťa chystal letecky do švýcarského Möhlinu, aby tam otevřel novou pobočku. V ten den vládla hustá mlha, Baťa přesto trval na odletu. Po několika okamžicích ve vzduchu se ale stroj zřítil – Baťa a jeho pilot byli na místě mrtví.

Firmu přebírá nevlastní bratr Jan Antonín Baťa a firma nadále roste. Po druhé světové válce je česká odnož firmy znárodněna a v roce 1949 přejmenována na Svit – komunisté chtěli nechat na prvorepublikového kapitalistu a podnikatele zapomenout. Dnes sídlí evropská odnož Bata Shoe Organisation ve švýcarském Lausanne, největším trhem je pro firmu Indie, kam ji v roce 1931 přivedl právě tragicky zesnulý zakladatel Tomáš Baťa.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..