ČSSD si minulý víkend zvolila nové vedení. Post předsedy si udržel Jan Hamáček, na pozice místopředsedů delegáti navolili převážně jemu blízké sociální demokraty. Mladí sociální demokraté, kteří podpořili Hamáčkovy protikandidáty Tomáše Petříčka a Kateřinu Valachovou, však novému vedení i přes názorový nesoulad zejména v postoji ke spolupráci s hnutím ANO nabízejí pomocnou ruku. Naproti tomu převážně mladí, bývalí členové ČSSD sdružení v malém hnutí Idealisté nabízí zklamaným sociálním demokratům spolupráci s ambicí vytvořit alternativu k současné ČSSD. 

Minulý týden o víkendu proběhl klíčový sjezd nejstarší české politické strany a zároveň menšího z vládních uskupení, sociální demokracie. V utkání o předsednický post zvítězil dosavadní předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček, který porazil Tomáše Petříčka a Kateřinu Valachovou. Pozici statutárního místopředsedy obhájila předsedova pravá ruka Roman Onderka, mezi řadovými místopředsedy se z předchozího vedení udržela pouze ministryně práce Jana Maláčová, jinak uspěli lidé blízcí Hamáčkovi.

Volba nového vedení zjevně nedopadla příliš podle představ Mladých sociálních demokratů. Mladí členové ČSSD v rámci interní ankety podpořili několik kandidátů, nejvíc hlasů mezi Mladými sociálními demokraty získali Tomáš Petříček a Kateřina Valachová, kteří se proti Hamáčkovi ucházeli o předsednický post. Z kandidátů na posty řadových místopředsedů podporovali Mladí sociální demokraté především ministryni práce Janu Maláčovou, starostu Nového města na Moravě Michala Šmardu a studenta Jana Procházku.

Výsledky volby vedení ČSSD? Respektujeme, ale hnutí ANO nadále odmítáme

Procházka je sám místopředseda mládežnické organizace sociální demokracie, do vedení ČSSD kandidoval s nominací břeclavské stranické buňky. Student brněnské Masarykovy univerzity chtěl uspět s programem, ve kterém žádal vnitřní reformu strany a odmítal spolupráci sociální demokracie a hnutí ANO. „Stranu je třeba zreformovat institucionálně zevnitř: zavést přímou volbu stranických funkcionářů a transparentní skládání kandidátních listin a zapojit členy do tvorby programu,“ řekl Procházka před sjezdem ČSSD v rozhovoru pro Studentské listy. Mladá tvář ovšem ve volbě na místopředsednickou pozici získala pouze 48,6 % hlasů. A jak už bylo zmíněno, slavněji nedopadli ani další kandidáti, které Mladí sociální demokraté podpořili.

Předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych Studentským listům sdělil, že výsledky volby vedení ČSSD respektuje. „Změna vedení ČSSD však nic nemění na našem odmítavém postoji vůči hnutí ANO,“ dodal zároveň. Mladí sociální demokraté se ke spolupráci ČSSD s hnutím ANO staví dlouhodobě kriticky. Vládní koalice s Babišovým hnutím podle nich sociální demokracii poškozuje. Na sněmu mládežnické organizace sociální demokracie, který se konal koncem února, její členové jasně odmítli jakoukoliv budoucí spolupráci ČSSD a hnutí ANO.

Historicky první on-line sjezd ČSSD 9. a 10. dubna 2021.

Předseda Mladých sociálních demokratů Ulrych na víkendovém sjezdu ČSSD vystoupil s projevem, ve kterém  sociální demokracii vytkl nedostatek komunikace s mladými členy a nabídl v tomto pomocnou ruku novému vedení. „Samozřejmě naše nabídka spolupráce platí,“ odpověděl Ulrych na dotaz Studentských listů, zda na návrhu nic nemění to, že ve volbě vedení ČSSD uspěli zcela jiní kandidáti než ti, které Mladí sociální demokraté podpořili.

Zhoršení vztahů Mladých sociálních demokratů a ČSSD?

Faktem je, že se dlouhodobě mluví o postupném zhoršování vztahů mezi ČSSD a Mladými sociálními demokraty, kteří se stranou historicky úzce spolupracovali a kteří „vychovali“ několik budoucích předsedů strany, včetně Jana Hamáčka. V posledních letech klesá vliv mladých sociálních demokratů na dění v ČSSD, dva roky nazpět mládežnický spolek přišel o finanční podporu „mateřské strany“, stejně jako o kvóty na zastoupení mladých lidí na sjezdech či konferencích partaje.

Na otázku, zda může s volbou nového vedení sociální demokracie (ve které neuspěli reprezentanti části strany, která odmítala spolupráci s hnutím ANO a ti, které Mladí sociální demokraté podpořili) dojít k dalšímu zhoršení vztahů ČSSD a Mladých sociálních demokratů, odpovídá Ulrych odmítavě. „K něčemu takovému nevidím důvod. Budeme chtít s novým vedením jednat o spolupráci a domnívám se, že ochota k ní je oboustranná,“ říká s tím, že organizace chce ve spolupráci s ČSSD zaměřit pozornost na nadcházející sněmovní volby.

Právě v souvislosti s podzimními volbami sociální demokraté v sobotu na sjezdu diskutovali také o programu. Z debaty vyplynulo, ze ČSSD chce mimo jiné zabránit privatizaci zdravotnictví a plánuje se zaměřit na dostupnou zdravotní péči, progresivní zdanění příjmů, dostupné bydlení, speciální bankovní daň nebo přijetí eura. S výsledky diskuse o programových bodech jsou Mladí sociální demokraté, kteří si na nedávném sjezdu zvolili například boj za dostupné bydlení jako jednu z priorit, spokojení.

„Diskuse v rámci programového bloku na mě udělala dojem, že ČSSD přijímá témata nedostupného bydlení, daňové a klimatické spravedlnosti za své a zohlední je ve svém volebním programu,“ říká předseda mládežnické organizace Ulrych. Zároveň doplňuje, že Mladí sociální demokraté by se také rádi zúčastnili i tvorby programu ČSSD ke sněmovním volbám a jeho prezentace.

Idealisté: nespokojeným členům ČSSD nabízíme spolupráci

Zatímco předseda Mladých sociálních demokratů nabízí ze sjezdu vzešlému novému vedení ČSSD spolupráci a odmítá jakékoliv zhoršení vztahů mezi stranou a její mládežnickou organizací, tak bývalí mladí členové strany to zjevně vidí jinak. V reakci na výsledky sjezdu sociální demokracie například vznikl otevřený dopis zklamaným členům ČSSD. Adresovali ho Idealisté, levicové hnutí, které loni v létě založila skupina převážně mladých členů ČSSD nespokojených se stranickým vývojem v čele s brněnským studentem Vojtěchem Vašákem.

První vedení hnutí Idealisté!
Vedení hnutí Idealisté, předseda Vojtěch Vašák na fotografii první zprava, Zdroj: facebook hnutí Idealisté

„ČSSD měla na tomto sjezdu poslední příležitost zatáhnout za záchrannou brzdu a odstřihnout se od chyb této vlády. Tuto příležitost ale většina delegátů striktně odmítla,“ píše se v otevřeném dopisu. Idealisté nespokojeným sociálním demokratům nabízí spolupráci i členství v hnutí. „Jsme otevřeni tomu, nabídnout občanům novou sociálně demokratickou alternativu jak vůči pravici a populistům, tak vůči ztrouchnivělé ČSSD,“ avizuje vedení hnutí v dopisu.

Předseda Idealistů Vašák Studentským listům řekl, že hnutí na výzvu zaznamenalo několik reakcí od bývalých nebo současných členů a členek ČSSD. „Někteří nám psali, že na něco podobného čekali už několik let,“ uvedl lídr malého levicového hnutí. „Je to totiž všechno o důvěře. Hodně lidí už současnému vedení ČSSD prostě nevěří, zvlášť po tom nechutném zaříznutí Tomáše Petříčka,“ říká Vašák s tím, že očekává další pokračování postupného procesu odchodů z ČSSD.

Úvodní obrázek: Nikola Beková

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..