Další díl shrnutí politického týdne je tu. Co se stalo tentokrát?

Pondělí

  • Pražští radní v pondělí rozhodli, že hlavní město vypoví partnerskou smlouvu s Pekingem. Podle primátora Zdeňka Hřiba je důvodem neochota čínské strany vypustit z dokumentu pasáž o uznání jedné Číny. Krok musí ještě posvětit zastupitelé.
  • Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (dříve ČSSD), který byl v červnu pravomocně odsouzený za korupci při zadávání veřejných zakázek na sedm let, nastoupil v pondělí do vězení v Teplicích. Soud mu uložil rovněž sankci 10 milionů korun, kterou ale Rath nezaplatil, což mu může pobyt za mřížemi prodloužit o 2,5 roku.
  • Výbory Evropského parlamentu v pondělí schválily českou eurokomisařku Věru Jourovou do pozice budoucí místopředsedkyně Evropské komise a komisařky zodpovědné za kontrolu dodržování hodnot EU a za transparentnost. Jourovou bude za dva týdny muset odsouhlasit ještě celý europarlament.
  • Americká armáda se v pondělí začala stahovat ze severu Sýrie, kde pomáhala v boji kurdských jednotek SDF proti Islámskému státu. Do oblasti se přitom chystá vpadnout Turecko, které kurdské milice považuje za teroristy. Kurdové označili rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa za ránu do zad. Sám americký prezident dříve prohlásil, že Turecko ekonomicky zničí, pokud kurdské síly napadne.

Úterý

  • Spojené státy Kurdy neopustily, napsal v úterý na Twitter americký prezident Donald Trump, který tak reagoval na kritiku, jež se na něj sesypala od vlastních republikánů i opozičních demokratů po stažení amerických sil ze severu Sýrie. Právě do této oblasti totiž chystá ofenzivu Turecko, které kurdské síly považuje za spojence zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Středa

  • Čínské velvyslanectví v Praze vyzvalo pražský magistrát ke změně přístupu a návratu k politice rozvoje bilaterálních vztahů. Zastoupení ČLR pod vedením Čang Ťien-mina tak reaguje na rozhodnutí pražských radní vypovědět sesterskou smlouvu mezi Prahou a Pekingem. „V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ uvedl mluvčí velvyslanectví.
  • Turecká armáda zahájila ofenzivu na severu Sýrie, oznámil ve středu turecký prezident Recep Erdogan. Kurdské milice, které patřily k důležitým bojovníkům proti tzv. Islámskému státu, už vyhlásily všeobecnou mobilizaci a připravují se na obranu. Operace začala leteckými údery, podporovat ji bude také dělostřelectvo.
  • V Německu došlo ke dvěma násilným útokům – nejprve pachatelé napojení na pravicové extremisty zabili dva lidi u synagogy a židovského hřbitova v městě Halle, o hodinu později se střílelo v Landsbergu, vzdálené asi 15 kilometrů od Halle. Ve středu se přitom slavil největší židovský svátek Jom kipur.
  • Francie, Spojené království a Německo svolávají zasedání Rady bezpečnosti OSN. Všechny tři země odsuzují tureckou ofenzivu na severu Sýrie, šéf NATO Jens Stoltenberg varoval Turecko před eskalací konfliktu. Proti se staví i Spojené státy, jejichž stažení vojáků poskytlo turecké armádě volnou cestu.

Čtvrtek

  • Peking vypověděl sesterskou smlouvu s Prahou a pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Důvodem má být hrubé vměšování pražských představitelů do vnitřních záležitostí Číny. O vypovězení přitom rozhodla už v pondělí sama Praha, které se nelíbilo ujednání o uznání jednotné Číny. To prý do také smlouvy nepatří.
  • Kurdové nám nepomohli s vyloděním v Normandii, řekl americký prezident Donald Trump, když reagoval na kritiku svého rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie. Tam totiž ve středu vtrhly jednotky Turecka, které kurdské milice, jež se výrazně podílely na porážce tzv. Islámského státu, považují za teroristickou organizaci.
  • Označí-li Evropa vojenský útok na severu Sýrie za invazi, pošleme do ní 3,6 milionu syrských uprchlíků, varoval ve čtvrtek turecký prezident Recep Erdogan. Ten tím odpovídá na kritiku vojenské operace turecké armády na severu Sýrie. Erdogan mimo jiné také řekl, že během prvního dne zemřelo 109 teoristů, jimž myslí kurdské milice.
  • Společnost Home Credit oznámila, že odstoupí od partnerské smlouvy s Univerzitou Karlovou. Tu uzavřely obě strany na tři roky, škole měla přinést 1,5 milionu korun. Proti spolupráci se ale okamžitě ohradili akademici, studenti i část veřejnosti, kterým vadily kontroverzní praktiky úvěrové společnosti. Více o kauze píšeme v tomto článku.
  • Čína má kvůli vypovězení sesterské smlouvy Prahy s Pekingem zastavit financování fotbalového klubu Slavia Praha. V TV Barrandov to sdělil prezident Miloš Zeman. Zdroj své informace neuvedl. Slávistický klub je ve vlastnictví čínských majitelů, konkrétně čínského developera Sinobo.
  • Rada bezpečnosti OSN se na svém mimořádném zasedání neshodla na společném prohlášení k turecké ofenzivě na severu Sýrie, která je namířena proti kurdským milicím. Spojené království, Francie a také nestálí členové Německo, Belgie a Polsko v prohlášení Ankaru vyzvaly, aby útok zastavila, a varovaly před podkopáním stability regionu a ohrožení životů civilistů. Prohlášení však vetovaly Rusko a USA.

Pátek

  • Nobelovu cenu za mír získal podle očekávání etiopský premiér Abiy Ahmed. Ten se výrazně podílel na zprostředkování míru s Eritreou, který ukončil 20 let dlouhou válku, v níž zahynulo 80 tisíc lidí. Norský výbor ocenil to, že Ahmed zahájil v zemi reformy, amnestoval tisíce politických vězňů, zrušil cenzuru, zbavil se korupce a legalizoval opoziční skupiny.
  • Americký prezident Donald Trump zvažuje uvalení tvrdých sankcí na Turecko. To požadují i jeho straničtí kolegové, Trump by spíš raději zprostředkoval dohodu mezi Turky a Kurdy. Turecko ve středu zahájilo operaci na severu Sýrie.
  • Komunističtí poslanci by měli v Poslanecké sněmovně v prvním čtení podpořit návrh státního rozpočtu na rok 2020. Po schůzce s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) to řekl šéf komunistů Vojtěch Filip. KSČM vadily nízké výdaje do zdravotnictví, které se ale mají nyní zvýšit o 10,8 miliard korun. Menšinová vláda ANO a ČSSD je na hlasech komunistů závislá.
  • Spojené státy a Čína uzavřely částečnou obchodní dohodu, v níž vyřešily nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA tak proto pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo začít platit příští týden v úterý.

Sobota

  • Ministři zahraničí Ligy arabských států na mimořádném setkání v Káhiře odsoudili turecký vojenský útok na severu Sýrie. Generální tajemník organizace Abúl Ghajt ji označil za inavzi na území arabského státu a agresi vůči jeho svrchovanosti.
  • Akvitisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu odpoledne skoro na tři čtvrtě hodiny magistrálu v centru Prahy. Přes 40 lidí si lehlo na přechod u Národního muzea, z místa je nakonec museli odnést policisté. Aktivisté jsou podezřelí z přestupku.
  • I kdyby došlo k propadu růstu HDP, tak lidem nikdy nevezmeme jejich peníze, tak jako to udělala ODS a Kalousek, řekl v rozhovoru pro deník Právo premiér Andrej Babiš. Předseda hnutí ANO také zopakoval, že odmítá bankovní daň, kterou chce prosadit jeho koaliční partner ČSSD.

Neděle

  • Volby do Poslanecké sněmovny by na přelomu září a října vyhrálo hnutí ANO před Piráty a ODS. Podle průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi by ANO získalo 30 procent hlasů, Piráti by prali 15,5, ODS 14,5, KSČM 6,5, SPD 6, STAN 5,5 a TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD 5.
  • Turecká armáda a její arabští spojenci v neděli obsadili podstatnou část města Sulúk deset kilometrů od syrsko-turecké hranice. Vojáci Syrské národní armády bojující za Turecko měli podle Syrské organizace pro lidské práva zastřelit minimálně jednoho zajatce a několik civilistů, včetně známé kurdské političky Hevrin Chalafové.
  • V Polsku proběhly volby do obou komor parlamentu. Podle prvních průzkumů zvítězila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského zhruba se ziskem 43,6 %, druhá se měla umístit opoziční Občanská koalice s 27,4 procenty. Třetí skončila Levice se 14,9 %, mandáty by měly získat i protisystémové hnutí Kukiz´15 a ultrapravicová Konfederace se 6,1 %. Podle propočtů by PiS měla mít ve 460členném Sejmu, dolní komoře, většinu.
  • Syrští vládní vojáci se začaly přesouvat na Kurdy ovládaný sever země, kde mají kurdským milicím pomoci čelit turecké ofenzivě. Kurdové, kteří platili spíše za spojence Západu a Spojených států, tak reagují na odchod amerických vojsk a tureckou ofenzivu zahájenou ve středu. Jednání mezi kurdskými a syrskými představiteli se uskutečnila na ruské letecké základně Hmímím. Syrská armáda se do oblasti přesune do 48 hodin.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..