Další týden je za námi a na politické scéně se doma i ve světě událo spoustu zajímavých politických událostí a rozhodnutí. Jaké byly v minulých sedmi dnech ty hlavní v domově a v zahraničí?
Domov
• Již potřetí v řadě demonstrovaly v pondělí vpodvečer tisíce lidí v Praze i dalších městech. Demonstranti požadují odvolání Marie Benešové (za ANO) z postu ministryně spravedlnosti a naplnění pojistek pro nezávislost justice. Obávají se totiž vměšování nové ministryně do probíhající kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO) Čapí hnízdo prostřednictvím možných změn na nejvyšším státním zastupitelstvím. V Praze se sešlo přes 20 tisíc lidí, v Brně kolem 4 tisíc. Protesty organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii.
• V úterý kolovalo po internetu a v médiích video příjezdu poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který přijel na oslavy výročí od založení neuznané separatistické Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Poslanec dorazil do Doněcku v limuzíně s českou vlaječkou a byla mu zahrána česká hymna. Jeho cestu navíc separatisté označili za oficiální českou návštěvu. Proti tomu se ostře vymezil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle něhož dělá Ondráček České republice ostudu. Ondráček pro server Novinky.cz napsal, že se jednalo o soukromou cestu.
• Ve středu 15. května oznámil svoji rezignaci ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Už sedmou změnu pro kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) za 11 měsíců fungování poté potvrdil předseda ČSSD Jan Hamáček. Staněk, který vyvolal kontroverze v souvislosti s odvoláním ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitelem Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, uvedl, že odešel na požadavek stranického vedení. Staněk rezignuje k 31. květnu, ještě předtím se s ním setká prezident Miloš Zeman.
• Studenti středních a vysokých škol ve čtvrtek demonstrovali na pražském Palachově náměstí za obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice. Akce pod názvem #VyjdiVen proběhla i v dalších městech včetně Brna, Ostravy či Hradce Králové. Studenti požadovali odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a hlasování Poslanecké sněmovny o vyslovení důvěry vlády Andreje Babiše (ANO). Důvodem mají být razantní obměny kabinetu.
» KOMENTÁŘ: Další perla Jaroslava Kubery (komentář Matěje Koláře)
• Česká pirátská strana v pátek oznámila, že se rozhodla podat žalobu na Evropskou komisi kvůli nečinnosti v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho bývalé společnosti Agrofert. Komise podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše přistupuje k českému premiérovi shovívavě. Evropská komise v souvislosti se střetem zájmů českého premiéra zadala rozsáhlý audit, první dvě z několika zpráv má česká strana dostat v polovině května k vyjádření, třetí o něco později.
Zahraničí
• Senát amerického státu Alabama v úterý schválil návrh zákona, který zakazuje takřka všechny potraty, včetně těch po znásilnění matky či oplození po incestu. Výjimkou bude jen stav ohrožující matčin život. Návrh v pátek podepsala také republikánská guvernérka Kay Iveyová. Zákon vstoupí v platnost za šest měsíců. Podle normy hrozí těm, kteří zákrok provedou, přísné sankce, včetně trestu odnětí svobody od deseti až 99 let vězení, žena trestně odpovědná nebude. Dá se očekávat, že zákon napadnou některé lidskoprávní organizace. Na to také republikánští politici spoléhají, chtějí totiž, aby americký Nejvyšší soud, nyní většinově složený z konzervativních soudců, zvrátil precedenční rozsudek z roku 1973 v případu Roseová versus Wade, který interrupce v USA de facto legalizoval.
» KOMENTÁŘ: Zákaz potratů v Alabamě jako zločin proti demokracii (komentář Martina Dlouhého)
• Evropská komise v minulém týdnu požádala Evropský soudní dvůr v Lucemburku, aby potvrdil, že Česká republika, Polsko a Maďarsko nesplnily v souvislosti s jednorázovým programem přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót své povinnosti plynoucí z unijního práva. Soud se žalobou začal zabývat ve středu. Všechny země se brání tím, že program kvót stejně nefungoval. Dá se očekávat, že nebudou uloženy sankce, Komise ovšem chce, aby bylo potvrzeno, že povinnosti mají být dodržovány.
• Ve středu proběhla debata vedoucích kandidátů evropských politických frakcí, tzv. Spitzenkandidátů, na předsedu Evropské komise před blížícími se volbami do Evropské komise. Frakce zastupovali předseda evropských konzervatistů a reformistů a lídr kandidátky ODS Jan Zahradil, lídr Strany evropské levice Nico Cue, lídryně evropských zelených Ska Kellerová, lídryně liberální frakce ALDE Margrethe Vestagerová, lídr evropských socialistů Frans Timmermans a lídr středopravicové lidové frakce Manfred Weber. Přesnější rozbor konkrétních výroků přinesl například server Novinky.cz.
• Jednání o brexitu s britskou vládou premiérky Theresy Mayové ztroskotala. Oznámil to v pátek předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, podle něhož se nepodařilo překonat vzájemné rozpory týkající se odlišných názorů na britské začlenění do celní unie a jednotného trhu po odchodu z EU. Mayová přitom chce nechat o své brexitové dohodě hlasovat v půlce června, v případě neúspěchu plánuje z čela konzervativců odejít. Spojené království má oficiálně EU opustit k 31. říjnu.
• V Rakousku přes víkend padla vláda lidovců a svobodných, v říjnu se mají konat nové volby. Důvodem je rezignace předsedy rakouských svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který měl podle pátečního zveřejněného videa v létě 2017 slíbit na schůzce na Ibize ženě vydávající se za neteř ruského oligarchy veřejné zakázky, dostane-li se do k vládní odpovědnosti, a to výměnou za pomoc k volebnímu úspěchu jeho strany, například prostřednictvím koupě bulvárního deníku Kronen Zeitung. O tajně pořízeném videu informovaly německý deník Süddeutsche Zeitung a časopis Der Spiegel. Strache připustil, že k setkání došlo, zdůraznil ale, že poukazoval na nutnost dodržení zákonů. Ze schůzky však ani přes opakované upozorňování, že by v celé výměně mohly figurovat černé peníze, neodešel.
• Heinz-Christian Strache v sobotu oznámil svoji rezignaci na post vicekancléře vlády lidoveckého šéfa Sebastiana Kurze i na post šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Strache se na tiskové konferenci označil za oběť akce tajných služeb, jejichž cílem je svrhnout rakouskou vládu. Zároveň se omluvil za svoje chování. Strache také naznačil, že by ho ve funkci vicekancléře mohl nahradit ministr dopravy Norbert Hofer. Ten ho sice o den později nahradil v čele FPÖ, kancléř Kurz se však rozhodl navrhnout prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi konání předčasných voleb. Van der Bellen jeho návrh přijal, volby se očekávají v září.