Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Po týdnu tu je opět tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulého týdne ↓
Pondělí 13. ledna
- Podle zdrojů agentury Reuters chtějí Spojené státy přesvědčit Velkou Británii, aby při modernizaci své telekomunikační sítě nepoužívala zařízení čínské společnosti Huawei. Británie, kam za tímto účelem přijede delegace, by se měla rozhodnout brzy. Technologie společnosti Huawei jsou podezřívané kvůli riziku špionáže ze strany Číny.
- Praha navázala na podzimní ukončení sesterské smlouvy s Pekingem a v pondělí podepsala sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí. Dohodli se na tom pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Tchaj-peje Wen-je Ko.
- Podnikatel Marian Kočner, který je obžalován z objednání vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se cítí nevinen. Řekl to v pondělí při hlavním líčení u soudu v Pezinku. Z dalších třech obžalovaných se přiznal pouze samotný vrah Miroslav Mareček, jenž u soudu popsal, jakým způsobem čin vykonal.
Úterý 14. ledna
- Libyjský polní maršál Chalífa Haftar, jehož Libyjská národní armáda ovládají východ země potácející se v občanské válce, nepodepsal v Moskvě dohodu o příměří s premiérem mezinárodně uznávané libyjské vlády Faízem Sarrádžem.
- Velká Británie, Německo a Francie daly dohromady plán, který by podle nich mohl zachránit jadernou dohodu mocností s Íránem. Chtějí totiž podat oficiální žádost na její porušování. Doufají, že Írán přimějí jednat.
- ČSSD podle svého předsedy Jana Hamáčka odmítá zrušit superhrubou mzdu, která zvyšuje daňovou zátěž zaměstnanců. Zrušení by způsobilo výpadek více než 20 miliard korun, na druhou stranu by si lidé odnesli více ze svých mezd a platů.
- Britský premiér Boris Johnson v dopise první ministryni Skotska Nicole Sturgeonové odpověděl, že nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska.
- Prezident Miloš Zeman navrhne na ombudsmana místo Heleny Válkové (ANO) bývalého zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislava Křečka. Po novoročním obědě se šéfy obou parlamentních komor to v úterý uvedl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).
- V prosinci by se podle průzkumu agentury STEM do Sněmovny dostalo všech devět nynějších stran. Volby by vyhrálo hnutí ANO s 33,6 procenty, Piráti a ODS mají shodně 12,3 %. KSČM má přes 8 procent, zbývající strany KDU-ČSL, ČSSD, TOP 09, SPD a STAN se pohybují okolo hranice 6 procent.
- Evropská komise v úterý požádala Soudní dvůr EU, aby předběžným opatřením zastavil práci disciplinární komory nejvyššího polského soudu. Brusel kritizuje disciplinární orgán, který má za úkol rozhodovat spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu.
Středa 15. ledna
- Demokratičtí kandidáti na nominaci do boje o Bílý dům se v úterý v noci utkali v poslední televizní debatě před zahájením primárek. Diskutovalo se především ohledně bezpečnostní politiky, otázek zahraničního obchodu či zdravotnictví. Debaty se zúčastnili i hlavní favorité Joe Biden, Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová.
- Na televizi Barrandov končí pravidelný čtvrteční pořad Týden s prezidentem, který moderoval majitel stanice Jaromír Soukup. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka už prý pořád vyčerpal svj potenciál.
- Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu podepsali první fázi obchodní dohody. Oba státy se více než rok angažují v obchodní válce, která rozbouřila globální finanční trhy.
- Poslanci Evropského parlamentu ve středu debatovali o obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše. Poslanci se neshodli na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni. Usnesení přijme EP až na jednom z příštích zasedání.
- Ruský premiér Dmitrij Medvěděv oznámil, že jeho kabinet rezignuje, aby vytvořil prostor na změny ústavy, které navrhuje ruský prezident Vladimir Putin. Putin navrhl do funkce šéfa daňové správy země Michaila Mišustina.
Čtvrtek 16. ledna
- V Praze se ve čtvrtek setkali premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska, a Rakouska. Tématy, které Andrej Babiš, Mateusz Morawiecki, Peter Pellegrini, Viktor Orbán a Sebastian Kurz diskutovaly, byly například klimatická politika EU, migrace nebo energetika včetně využití jaderné energie.
- Průzkumy před slovenskými volbami do parlamentu ukazují vedení vládní strany Směr-sociální demokracie se ziskem 18,6 procenta, na druhém místě je s 13,6 krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. Ve volbách konaných 29. února by měli uspět ještě koalice Progresivní Slovensko/Spolu, strana exprezidenta Andreje Kisky Za lidi a další menší partaje.
- V Senátu Spojených států ve čtvrtek formálně začal impeachmentový proces s prezidentem Donaldem Trumpem. Sněmovna reprezentantů ho obžalovala již před Vánocemi, oficiální začátek se konal až ve čtvrtek. Očekává se, že republikánští senátoři Trumpa podrží.
- Poslankyně ANO Helena Válková, která na přelomu 70. a 80. let napsala článek s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, zůstává ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Hlasování v radě přečkala, na popud výsledku však dva její členové rezignovali.
Pátek 17. ledna
- Tři kandidáti na předsedu KDU-ČSL Marian Jurečka, Tomáš Zdechovský a Jan Bartošek se v pátek utkali v debatě. Všichni tři kandidáti považují debatu o koalicích před sněmovními volbami v roce 2021 za předčasnou, zásadní jsou pro ně krajské volby.
Sobota 18. ledna
- Občanská demokratická strana si v sobotu zvolila staronového předsedy. Post šéfa strany suverénně obhájil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala, získal přes 90 proent hlasů. Ve svém projevu zkritizoval vládu premiéra Andreje Babiše a zdůraznil, že ODS je připravena na návrat do vlády.
- Na kongresu ODS se volili i členové širšího vedení strany a došlo zde k jednomu neočekávanému překvapení. Pražská zastupitelka Alexandra Udženija nedokázala obhájit post 1. místopředsedkyně, a to neměla ve volbě protikandidáta. Po neúspěšném výsledku se vzdala.
- Do vedení ODS nakonec byli zvoleni předseda poslaneckého klubu Zbyněk Staňjura, nově 1. místopředseda strany, senátor Miloš Vystrčil, europoslanec Alexandr Vondra a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa.
Neděle 19. ledna
- Při požáru, který v neděli ráno vypukl v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech, zemřelo osm lidí. Další desítky lidí bylo zraněno.
- Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v pořadu Partie televize Prima řekl, že Česká republika nepřijme dětské uprchlíky z řeckých táborů. Na vině je podle něj neaktivita z řecké strany, která neposkytla Česku požadovaný seznam 40 sirotků.