24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí pro diváky nespočet nádherných dokumentů z celého světa, ovšem letos pouze online. Jedním z nich je polsko-německo-švýcarský dokumentární film „Stěna stínů“ ze sekce Souhvězdí. Režisérka Eliza Kubarska se zaměřila na osudy nepálských nosičů propojených s osudy třech horolezců, kteří se rozhodnou zdolat posvátnou sedmitisícovou horu Jannu na východě Nepálu.

Říkali jste si někdy, jaké by to bylo žít mimo civilizaci? Nebo se bát každý den o to, že nebudete mít dost jídla na zimu? Trávit den manuální prací, abyste přežili, obstarávat zvířata, která se vám odvděčí svým mlékem, nebo cítit horský vzduch, jak vás škrábe po tvářích. Přesně tak žije nepálská rodina Ngadyho Šerpy. Film začíná legendou, která praví, že žili tři batři. Jmenovali se Kumbhakarna, Sóbithónge a Phole.

Žili spolu v harmonii a všichni je měli rádi. Ať šli kamkoli, lidé je vítali a oni k nim byli laskaví. Kumbhakarna ale vždy trochu vynikal. A lidé ho měli radši než druhé dva bratry. Sóbithónge a Phole mu záviděli a rozhodli se bratra zabít. Než ale mohli ten hrozný čin vykonat, dozvěděl se o jejich plánu jeden láma. Láma byl velmi moudrý a oplýval velkou mocí. Aby tragédii tří bratrů zabránil, všechny je proměnil v hory. Ale Kumbhakarna i nyní nad bratry vynikal, se svými mohutnými rameny byl vyšší a majestátnější než oni. Od té doby lidé věřili, že je svatý, a mnozí se k němu modlí.

Uprostřed bílých stěn

Pod horou leží víska, ve které bydlí Ngada Šerpa se svou rodinou. Chudoba, která rodinu sužuje, brání jejich synovi studovat jednoho dne medicínu. Jeden den je mu nabídnuto doprovodit na Jannu horolezeckou expedici. Ovšem vzhledem k svátosti hory je pro místní hříchem dotýkat se „božského těla“. Doufá, že k němu bohové budou milosrdní a rozhodne se výpravu podstoupit. Pro lidi žijící v této oblasti je nejdůležitější postarat se jeden o druhého, proto využívají svých horolezeckých schopností pro uživení rodiny.


„Lidé jsou často ovládáni emocemi, což je v horách ještě patrnější. Stáváme se tam tím, kým skutečně jsme. Všechno je černé a bílé. Mnoho odstínů šedé existuje pouze v nížinách.
Režisérka Eliza Kubarska

Po pár dnech strávených v základním kempu pod Kumbhakarnou se ve všech projevují pocity pochybnosti a nejistoty. Majestátní horská krajina se stává dějištěm dramatu člověka svádějícího boj s přírodními živly i vlastním náboženským přesvědčením. Trojice horolezců sužují horolezecké podmínky, až se nakonec jeden z nich rozhodne horu nezdolat.

Zbylá dvojice se tedy odpojí a na výšlap se vydává sama i bez nosičů. Ngada s klidnou myslí zůstává s rodinou v kempu a nahoru se také nevydává, i za cenu toho, že nedostane zaplaceno. Věří, že úcta a láska k bohům jim vždy ukáže správnou cestu. Celou skupinu během výpravy provází temná řeč hory, která k nim promlouvá skrz potichu praskající ledovcové stěny, mlčenlivé skály a zamrzlé vodopády. Východní strana hory Kumbhakarny (7710 m.n.m.) dosud nebyl zdolána.

Výprava do Nepálu

Polská filmová režisérka, cestovatelka a horolezkyně Eliza Kubarska (1978) vystudovala uměleckou a filmovou akademii ve Varšavě. Ve svých oceňovaných outdoorových dokumentech jako Co se stalo na ostrově Pam (2010), Duchové moře (2014) nebo K2: Dotknout se nebe (2015) sleduje lidi, kteří své životy spojili s velehorami nebo mořskými hlubinami. Dokumentární film Stěna stínů s originálním názvem Ściana cieni a stopáží 94 min dokonale nahlíží do života lidí, kteří své srdce odevzdali horám. Nezapomeňte navštívit stránky festivalu www.ji-hlava.cz a nechte se unést svými žánry dokumentů z celého světa.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..