Právě si prohlížíte Taste svá volební práva, voliči! Jak může rok 2024 přetvořit současnou politiku?
Americké hlavní město Washington D. C. před volbami roku 2020. (Zdroj: Ted Eytan)

Skoro dvě adventní neděle roku 2023 za námi, vánoční ozdoby na každém rohu, rozsvícené vánoční stromečky. Spousta sněhu a loučení se s rokem 2023. Nový rok je za dveřmi. Spolu s ním i jeden z největších volebních roků v historii. Rozhodnutí, která voliči udělají, ovlivní další směřování nejen západní společnosti, ale moderního světa jako celku.

Americký politolog Samuel P. Huntington měl a vždy bude mít pravdu v jedné věci – dochází ke Střetu civilizací. Dochází k němu až příliš často, v menším měřítku snad každý den. Nějaká forma ozbrojeného konfliktu probíhá ve všech světových stranách naší planety. To není dobré ani pro naše mentální zdraví, ani pro stav planety. Pro někoho možná nepochopitelné, ale ano – i války přidávají ruku k dílu jménem klimatická změna.

Rok 2024: Volby, kam se podíváš

Pokud chceme, aby byl na Zemi za sto let ještě život, je důležité neusnout na vavřínech, ale dělat uvážená rozhodnutí. Během roku 2024 proběhnou prezidentské volby jak ve Spojených státech, tak v Ruské federaci. Do toho na začátku června občané Evropské unie rozhodnou o jejím novém parlamentu. To jsou však jen ty nejviditelnější volby, bude jich vskutku plno.

Rok 2024 má svůj osud spočítaný v určitých ohledech už před startem. Skoro s jistotou musíme konstatovat, že do Silvestra se mír jen tak nepodepíše a tudíž se všechny plány či strategie přenesou do roku následujícího. Z tohoto hlediska lze předpokládat mnohé. Jednou věcí je podkopávání demokratických zásad státu, což je naprosto pravděpodobné v Rusku a zemích jemu podobným. Ovšem pro prezidentské volby v USA nelze nic moc predikovat, vzhledem k tomu, o jak polarizovanou zemi se jedná, je na území Spojených států amerických možné snad cokoliv.

Trend, který pozorujeme již delší dobu, je plynulý vzestup krajně pravicových stran. Pravicových, protože se zdaleka nejedná o strany komunistického rázu, i když jsou si v mnohém podobné. Ačkoli je pravolevé dělení možná zastaralé, jedná se o jednoduchý způsob, jak popsat současnou situaci. V určitých koutech světa ji lze označit za tristní.

Jak mohou vypadat předvolební šílenství jsme měli tu čest vidět již mnohokrát. Na lednové přepadení Kapitolu v roce 2021 jen tak někdo nezapomene. Je ovšem důležité bojovat jinak, než jen pamětí.

Adéla Krátká

Ve Studentských listech působím od května 2023. Zabývám se hlavně politikou – převážně lidskoprávními a zahraničněpolitickými tématy. Mimo Listy jsem součástí různých středoškolských a mládežnických iniciativ a spolků. V budoucnu bych se chtěla profesně věnovat Korejskému poloostrovu, české ústavnosti, (ne)rovnosti ve společnosti či vzniku totalitních režimů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..