Právě si prohlížíte Vejška k nezaplacení aneb co s námi bude?

Už dlouho se ve společnosti objevuje téma chudoby vysokoškolských studentů. Kvůli času, který jim zabírá studium, nemají většinou kapacitu pracovat tolik, aby jim to spolehlivě pokrylo náklad na bydlení a další důležité náležitosti. Někdy nestačí ani finanční podpora rodiny. Proto se v nemalém počtu případů ocitají na hraně sociální imobility.

Dle průzkumu veřejného mínění zadaného Pirátskou stranou vyplývá, že největším problémem je aktuální bytová krize. Pronajmutí bytu je v dnešní době velmi drahé a ne vždy tak dostupné. Zároveň jsou i kapacitně přetížené koleje a ne všichni si mohou bydlení na kolejích dovolit.

S finanční tíží studentů se pojí i skutečnost, že Česká republika v mezinárodním srovnání propadá v podpoře (vysokoškolských) studentů, a zároveň má nízký podíl mladých lidí s vysokoškolským titulem – 44 % respondentů tedy raději volí bydlení u rodičů, dalších 32 % v nájemním bytě a jen 11 % na koleji.

Průměrné životní náklady činí 108 636 korun za rok, tedy 9053 korun měsíčně. Průměrná mzda brigádníka je přibližně 142 korun na hodinu a jak jsem již uvedla, není dost času na to, aby si student vydělal dostatek na živobytí.

A co hodlají dělat politici?

V tomto případě jsou začarovaným kruhem peníze. Česká republika je dlouhodobě zadlužená, takže není tolik prostředků pro dodatečné příspěvky ať už na údržbu kolejí (které často také nebývají v dobrém stavu) nebo zvýšení stipendií na bydlení pro studenty (jelikož tato částka není vyšší než 1000 korun). Mezi politiky se i objevuje nálada „univerzity se neplatí, tak co řeší“, což také nepomáhá.

Johana Matre

Chodím na SŠ a v budoucnu bych chtěla být novinářkou, tak jsem se pro načerpání zkušeností zapojila do redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..