• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:2 minuty čtení

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, které získalo 21,18 % hlasů.  Druhá skončila ODS se ziskem 14, 54 %. Překvapením je ČSSD, která získala pouze 3,95 %, takže se do Evropského parlamentu nedostala. Volební účast byla rekordních 28,72 %.

Vítězné hnutí ANO získalo 21,18% a 6 mandátů. S výraznějším odstupem skončila druhá ODS s 14,54 % a 4 mandáty, která potvrdila svou pozici nejsilnější opoziční strany. Těsně za nimi následují Piráti s 13,95 % a 3 mandáty. Dvojciferného výsledku dosáhla ještě koalice hnutí STAN a TOP 09, která získala 11,65 % a 3 mandáty.

Do Evropského parlamentu se ještě dostalo hnutí SPD (9,14 % a 2 mandáty), KDU-ČSL (7,24 % a 2 mandáty) a KSČM (6,94 % a 1 mandát).

Pod pětiprocentní hranicí skončila ČSSD, která získala 3,95 %.  Hnutí HLAS, které založil místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (dříve za ANO), získalo 2,38 %. Resesistické ANO, vytrollíme europarlament získalo 1,56 % a dosáhlo na státní příspěvek, který v jeho případě bude činit asi 1,11 milionu korun.

Předseda právního výboru EP vykroužkován

Zatímco v případě vítězného hnutí ANO moc nekroužkovali, tak u ostatních stran to je jiné. Z 15. místa na kandidátce ODS byl zvolen europoslancem Alexander Vondra, bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti a ministr zahraničí.

Na kandidátce TOP 09 získal 24 % preferenčních hlasů Luděk Niedermayer, který tak přeskočil i předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila (nicméně oba byli zvoleni). Z 8. místa na kandidátce SPD se do europarlamentu probojoval Hynek Blaško.

Největším překvapením je ale vykroužkování lidoveckého europoslance Pavla Svobody, které přeskočili Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Svoboda byl totiž předsedou právního výboru Evropského parlamentu a tedy jedním z nejvýše postavených Čechů v Bruselu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..