Drama kolem prezidenta Miloše Zemana dále pokračuje. Olej do ohně přilévají zejména lidé z jeho vlastního okolí. Je prezident schopen vykonávat svoji funkci? A máme právo to vědět?

Hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana provází již od počátku samé záhady. Nejprve za ním do Lán přijel premiér Andrej Babiš (ANO). O hodinu později už prezidenta odvážela mobilní jednotka intenzivní péče do Ústřední vojenské nemocnice. Při přesouvání ze sanitky v budově nemocnice byl Zeman podle dostupných záběrů v bezvědomém stavu.

Zdravotní stav prezidenta hned v neděli okomentoval jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Ten na tiskovém brífinku neprozradil žádné podrobnější informace, protože k tomu neměl souhlas prezidenta republiky. Nejvíce tristní je ovšem přístup Kanceláře prezidenta republiky k celé situaci. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček a kancléř Vratislav Mynář nereagují na otázky médií a neinformují veřejnost žádnými oficiálními kanály, a to i přesto, že je to jejich pracovní povinností.

Ve společnosti se mezitím rozběhly diskuze o právu na zdravotní tajemství a lékařské etice. Každý pacient má nárok na anonymitu své zdravotní dokumentace. Miloš Zeman je však prezidentem České republiky, vrchním velitelem ozbrojených složek a nejvyšším ústavním činitelem. Zdrojem moci v demokratickém státu je lid, tomu je prezident odpovědný, stejně jako jsou lidu odpovědné všechny ostatní složky státní moci. Občané proto mají legitimní právo znát alespoň elementární informace o prezidentově zdravotním stavu, který má činit v zájmu státu.

Již několik dní na politické scéně probíhá široká debata o aktivaci článku 66 Ústavy, což by znamenalo převedení pravomocí Miloše Zemana do rukou předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu. Využít tento článek je možné v případě, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad ze závažných důvodů. Pro využití článku hovoří mnoho faktů, nahrává mu i samotné nejbližší okolí Zemana.

Včera například nechal „proklouznout“ kancléř Vratislav Mynář dosluhujícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, aby mu prezident podepsal listinu o svolání ustavující schůze nově zvolené Sněmovny, a to bez vědomí prezidentových ošetřujících lékařů. Nemocnice popřela také Vondráčkova slova o zdravotním stavu prezidenta, který podle Vondráčka „měl potutelný úsměv a vtipkoval“.

Na stejný den odpoledne svolala prezidentská kancelář na Pražský hrad tiskovou konferenci „o zdravotním stavu prezidenta republiky“. Na brífinku vystoupila první dáma Ivana Zemanová, která novinářům během několika málo desítek vteřin sdělila, že „prezident je v nemocnici, potřebuje čas na léčbu a prosí všechna média o ohleduplnost“.

V pátek se situace nezlepšila, ba naopak. Radek Vondráček v rozhovoru pro Impuls uvedl, že ho za prezidentem doprovodila policejní ochrana, která má stálou službu v nemocnici. Kancléř Mynář u jejich setkání, podle tvrzení Vondráčka, vůbec nebyl. Netrvalo to ani dvě hodiny a policie na svém twitterovém účtu slova předsedy Poslanecké sněmovny dementovala. Podle policie Vondráčka k prezidentu přivedl právě Mynář, který již delší dobu v nemocnici čekal.

Sledování tiskových konferencí ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky může být o zdraví, je však jen otázkou času, kdy i okolí prezidenta republiky dojde, že hra, kterou rozehráli, je neudržitelná a podlá ke všem občanům naší země.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..