Oceán – domov ryb, jejichž počet se prudce snižuje, i náš zachránce před klimatickou změnou. Pojďme se na něj podívat. 

Oceány jsme odtrhli od jejich přírodních cyklů, což budeme muset rychle napravit. Ptáte se proč? Přece jen, lovíme si pouze jídlo, stravujeme se, což je v přírodě normální ne? Ano, ale pojďme se kouknout v jakém množství. Momentálně vylovíme ročně 70 – 80 milionů tun ryb. V roce 1900 to byly pouhé 4 miliony tun. Počet podmořských druhů se tak od roku 1950 snížil o celou polovinu. Přidám k tomu ještě statistiku OSN a FAO, která udává, že výlovci vážně ohrožují 80 % ryb ve všech mořích a oceánech. Možná se ptáte, co se stane, když podmořský svět zcela vyhladíme. Bude to mít obrovský dopad i na náš život, především na ovzduší. Mořská flóra, závislá na rybách, které ji obstarávají, totiž produkuje až 80 % kyslíku nutného pro naše přežití. Jestli zmizí z moře život, zhroutí se flóra, a tím pádem i přísun kyslíku pro nás.

Už víme, že ryby ve velkém množství kvůli rybářské činnosti umírají, obětmi ale nejsou jenom ony. Jsou to také větší mořští živočichové jako žraloci, delfíni, želvy či rejnoci. Například žraloků je vyloveno ročně přibližně 100 milionů jen kvůli polévce z žraločích ploutví. Pro zajímavost – jeden talíř této polévky stojí okolo 100 eur. Jestli žraloci vymřou, ryby, kterými se žralok stravuje, se přemnoží a zlikvidují korálové útesy a flóru – jsme zpátky u zhroucení našeho systému a ekosystém oceánu. Kromě produkce kyslíku hraje oceán klíčovou roli i v boji s klimatickou změnou. Absorbuje totiž až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytečného tepla. Kvůli globálnímu oteplování ovšem tají ledy a hladina oceánů se zvyšuje. Jestli to tak půjde dál, lidé v určitých oblastech se budou muset odstěhovat na vyšší místa. 

National Geographic předkládá řešení: Dva roky nelovit. Podmořský život se zregeneruje a přibude ryb. Vydrží to ale lidé? Bylo by to skvělé a možná v budoucnu funkční, ale momentálně jsou lidé příliš zhýčkaní, než aby si odpustili ryby na talíři. Navíc, je nutné počítat s tím, že pro někoho jsou ryby jediným zdrojem potravy. V roce 2018 se rybolovem živilo na 60 milionů lidí.

Řešení navrhla i organizace Greenpeace. Přišla s konceptem přírodní rezervace, která by pokrývala minimálně 30 % oceánů a moří. Žádný rybolov, plasty, těžba ropy. Jen regenerace oceánu. Na jaře 2022 bude OSN probírat tento návrh a každý má šanci ho podpořit podpisem v petici. Pojďme pomoci oceánu, všem, kteří v něm žijí, a v neposlední řadě vlastní budoucnosti.

Petici můžete podepsat pod tímto odkazem.

Autorka je spolupracovnice redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..