„Strašně mě unavuje otázka, kde na navýšení důchodů vezmeme a jestli si takové navýšení můžeme dovolit. Jak je možné, že lidé, kteří celý život pracovali nemají důchod, ze kterého se dá žít?” To prohlásila Jana Maláčová, jejíž prohlášení následně bylo zveřejněno mimo jiné na webu Aktuálně.cz. Takové prohlášení nejenže je podle základních pravidel ekonomie nesmysl, ale ještě ke všemu popírá existenci budoucnosti celé generace.
Osobně patřím do generace mileniálů, tedy lidí narozených okolo roku 2000. Naše generace je ze všech nejmenší, rok 2000 totiž byl rokem s nejméně narozenými dětmi v historii a roky před ním či po něm si o tolik nepolepšily. Tento trend sice stoprocentně nepokračoval, ale přesto podle zákonů demografické revoluce, v jejíž čtvrté a tedy regresivní fázi se nyní nacházíme, bude nevyhnutelně pokračovat, dokud se populace v naší zemi opět nestabilizuje na vědci odhadovaných zhruba sedmi milionech. Pokud se podíváme detailně na věkovou pyramidu čtvrté fáze (regresivní typ), tak zjistíme, že největší složkou jsou lidé v postproduktivním věku (důchodci) nebo lidé se mu do budoucna blížící, zatímco lidí v dlouhodobě produktivním věku (pracující) a předproduktivním věku (děti a dospívající) je dohromady sotva polovina.
Proto se za podpory vědy ptám paní ministryně: Jak je možné, že má sotva čtvrtina populace ze svých daní, které mimochodem ještě snižujete, uživit přes polovinu a ještě sama sebe a své děti? Jak je možné, že moje generace, pokud věci půjdou takhle dál, nebude mít po celém životě práce důchod, ze kterého se dá žít? Proč vás unavuje otázka mé a naší budoucnosti? Je to snad tím, že má generace vás nevolí a proto jsme vám ukradení?
Dovolím si spekulovat, že tomu u vás přesně tak je. Víte, přesvědčený sociální demokrat si alespoň dokáže své rozpočtové bludy jakž takž obhájit. Zato populista to nedokáže. Protože to nejde. A tak se otázce proč a jak vyhýbá velkým obloukem a zamluví ji při každé příležitosti. Paní ministryně Maláčová, jste populistka. Nic víc, nic míň. A fakt, že si svými populistickými řečmi kupujete před volbami a v koronavirové krizi tu nejzranitelnější část elektorátu, je obzvláště nechutný. Myslím, že nastal čas na to, abyste na jednání stranického vedení navrhli přejmenování Sociální demokracie na Populistickou demokracii. Vaše kroky tomu zcela odpovídají.
Co mimochodem ale cením (a ne, není to zásluha ČSSD), je fakt, že spousta důchodců se ozývá, že „rouškovné” 5000 korun, které paní ministryně „práce a populistických věcí” prosadila, buď odmítnou a nebo pošlou na dobročinné účely či různým zájmovým spolkům. Musím se přiznat, že když jsem takové reakce četl, tak jsem byl na naše důchodce opravdu pyšný.
Když přejdu k tomu, jak by se důchodový problém měl opravdu řešit, inu, ozývá se už známé a tradiční důchodové spoření. Co kdyby stát místo plytkých řečí a nahodilých transferů raději reformoval celý systém tak, aby moji generaci nevymačkal do sucha? Co kdyby raději garantoval důchody jen těm, kteří si nemohou momentálně spořit a do budoucna zavedl spořící povinnost? Pokud člověk poctivě spoří celý život, tak má na důchod více než dost prostředků, obzvláště uvážíme-li, že většina lidí důchodového věku dnes dále pracuje. Co kdyby třeba těm, kteří budou mít nevyhnutelně méně času na spoření kvůli vyššímu věku, stát dával vyšší příspěvky než ostatním a investoval tak do dlouhodobého plánu?
Jsem přesvědčen o tom, že po pár desítkách let by došlo k velmi výrazným úsporám, neb mladší generace by si již spořily celý život a tak by nepotřebovaly zdaleka takovou státní podporu (tedy ne vyšší, než jakou má penzijní spoření současně). Nejsem ekonom a proto neříkám, že tyto názory jsou jediné správné. Rád o nich také uvítám diskuzi. Ale z toho, co jsem dokázal se svými znalostmi ekonomie a státní správy vymyslet, mi to dává největší smysl jako dobrý kompromis mezi tím zvěrstvem, které máme v důchodovém systému teď, a mezi tím nemít žádný důchodový systém garantovaný státem.
Především je to výrazně správnější než nechutný a do očí bijící populismus. Chápu, že ČSSD chce před volbami hlasy. Ale už ve starém Římě by je cenzoři žalovali za kuplířství s hlasy. Škoda že se z dějin neumíme poučit.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.